Kaupunki tukee Toijalan MLL:n leikkikoulutoimintaa

Akaan perusturvalautakunta on myöntänyt 5850 euroa MLL:n Toijalan yhdistyksen leikkikoulutoimintaan. Yhdistys anoi lautakunnalta 6500 euroa, mutta kaupungin talouden tasapainottamisohjelman vuoksi avustussumma on pienentynyt 10 prosenttia.

Kulttuuritalo Laaksolassa kokoontuva Toijalan MLL:n leikkikoulu tarjoaa kotihoidossa oleville lapsille toimintaa koulujen toimintakausien ajan kahdessa ryhmässä kaksi kertaa viikossa. Leikkikoulun ryhmät on tarkoitettu 3- sekä 4–5-vuotiaille lapsille.

Toimintaa suunnittelee ja ohjaa yhdistyksen palkkaama leikkikouluohjaaja. Lisäksi se on työllistänyt aiemmin myös yhden akaalaisen vaikeasti työllistettävän henkilön, mutta tänä vuonna henkilöä ei ole voitu työllistää kaupungin leikattua avustuksia.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?