Nuorille akaalaisurheilijoille huima mitalisaalis Toijala Junior Gameseista

Tyttöjen korkeushyppykisa ei olisi voinut olla juuri tasaväkisempi. Kaikki kisaan osallistuneet neljä tyttöä saavuttivat lopputuloksen 131. Yritysten määrän perusteella kisassa jaettiin yksi kulta- ja kolme hopeamitalia. Kisan voitti Jonna Uolamo (oik.), hopeatilan jakoivat vasemmalta Emmi Pohjolainen, Erica Syrjälä ja Miisa Turunen. Kuva: Tuulikki Moisio.

Toijalan Vauhdin järjestämät alle 15-vuotiaiden Toijala Junior Games -yleisurheilukilpailut kokosivat satakunta urheilijaa lähes 30 eri seurasta Toijalan urheilukentälle lauantaina 4.8. Erityisesti pääkaupunkiseudun urheiluseuroista suunnattiin aktiivisesti kilpailemaan Akaaseen.

Pahin helle antoi onneksi periksi juuri kisoihin mennessä, joten olosuhteet hyviin tuloksiin ja omiin ennätyksiin olivat mitä parhaimmat. Ukkospilvet lähestyivät kenttää uhkaavasti kisojen aikana, mutta ensimmäinen sadekuuro saatiin vasta kisojen päätyttyä. Järjestäjät huokaisivatkin helpotuksesta, sillä muistissa oli vuoden takaisissa kisoissa koettu ennen näkemätön rankkasade, jota kesti koko kisojen ajan.

Toijalan Vauhdin ja Viialan Valtin urheilijat menestyivät paikalliskisoissa erinomaisesti. Vauhdilta osallistui kisoihin 24 urheilijaa, Valtilta 14.

Kisan parhaimpia akaalaissuorituksia nähtiin Vauhdin Laura Ratilaiselta 11-vuotiaissa tytöissä. Laura osallistui kaikkiin sarjansa neljään lajiin. Kultaa tuli pituudessa tuloksella 4,11, hopeaa 60 metrillä ajalla 9,36 ja neljännet sijat kuulassa tuloksella 7,31 ja 1000 metrillä ajalla 3.49,55.

Yhdeksänvuotiaissa tytöissä menestyi erinomaisesti Vauhdin tyttökolmikko Julia Suolaniemi, Milja Välläri ja Natalia Osowska. Julia voitti 40 metrin pikapyrähdyksen ajalla 6,85, ja Milja oli hopealla ajalla 7,10. Pituudessa kolmikko kävi tiukkaakin tiukemman keskinäisen kisan, sillä tyttöjen tulokset mahtuivat kuuden sentin sisään: Julia oli kisan kakkonen tuloksella 3,38, Milja kolmas tuloksella 3,37 ja Natalia neljäs tuloksella 3,32. Kisan voitti 13 kilpailijan joukossa HKV:n Petra Pennanen 3,56 kantaneella hypyllä.

Korkeushypyssä tasaväkinen kisa

Kolmen parhaan joukkoon sijoittui myös useampi valttilaisurheilija. Roosa Haanpää voitti 11-vuotiaiden tyttöjen kuulan tuloksella 8,93. Mikael Viitanen ponnisti

Toijalan Vauhdin Laura Ratilainen teki hyvät suoritukset kaikissa lajeissaan: tuloksena voitto pituudessa, hopeaa 60 metrillä sekä neljännet sijat kuulassa ja 1000 metrillä. Kuva: Ari Viljanen.

voittotuloksen 146 13-vuotiaiden korkeushypyssä, Joona Koskinen juoksi 1000 metrillä kakkoseksi aikaan 3.27,77. Matias Viitanen oli pronssilla 9-vuotiaiden poikien pituudessa tuloksella 3,13 ja Samu Pentinniemi keihäässä samoin kolmas 20,79 mittaisella kaarella. Maija Oksa ja Anna Oksa pinkoivat 15-vuotiaiden tyttöjen 100 metrillä toiseksi ja kolmanneksi, tyttöjen ajat olivat 14,88 ja 15,02.

Vauhtilaisista Eelis Numminen saavutti kolmannen sijan 11-vuotiaiden 60 metrillä ajalla 9,47, ja Lumi Vahteristo työnsi 15-vuotiaiden tyttöjen kuulakisan kolmanneksi tuloksella 10,40.

15-vuotiaiden tyttöjen korkeushypyssä käytiin myös erittäin tasaväkinen kilpailu. Kisassa mukana olleet neljä tyttöä saivat kaikki saman lopputuloksen 131. Voiton vei kuitenkin 13-vuotiaiden sarjassa varsinaisesti kilpaileva Vauhdin Jonna Uolamo, joka selvitti voittokorkeuden ensimmäisellä hypyllään. Muut tytöt eli Emmi Pohjolainen Lauttakylän Lujasta, Erica Syrjälä Tammelan Ryskeestä ja Miisa Turunen Vauhdista ylittivät tuon korkeuden toisella hypyllään. Koska tytöillä oli aiemmista korkeuksista saman verran yrityksiä, jaettiin kisassa kolme hopeamitalia. Myös Miisan varsinainen kilpasarja on 13-vuotiaissa.

Tuulikki Moisio

Tulokset:

P7 40m
Loppukilpailu
1) Atte Hukkanen VehmU 7,73
2) Samuel Kulmala VehmU 7,74
3) Niklas Hukka ToijVau 7,84
4) Eppu Repo ToijVau 8,88

T7 40m
Loppukilpailu
1) Peppi Pirttimäki LahdA 8,07
2) Emmi Vankka UrjU 8,17
3) Lilja Ratilainen ToijVau 11,68

P7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Atte Hukkanen VehmU 18,50
18,50 17,97

2) Sisu Tanner ValkHa 12,52
12,52 12,46

3) Niklas Hukka ToijVau 10,52
10,52 10,52

4) Eppu Repo ToijVau 10,05
10,05 8,52

5) Samuel Kulmala VehmU 9,58
9,24 9,58

T7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Emmi Vankka UrjU 16,37
15,88 16,37

2) Peppi Pirttimäki LahdA 10,42
9,78 10,42

P9 40m
Loppukilpailu
1) Volmari Paananen TampPy 7,11
2) Matias Viitanen ViialVa 7,29
3) Lauri Jäske RiihimKi 7,32
4) Perttu Soikkeli Akaa 7,34
5) Peetu Repo ToijVau 7,64
6) Atte Leino KangU 7,90
7) Joona Ratilainen ToijVau 8,03
Antti Oksa ViialVa DNS

T9 40m
1) Julia Suolaniemi ToijVau 6,85
2) Milja Välläri ToijVau 7,10
3) Aada Viskari LempKiYU 7,12
4) Petra Pennanen HKV 7,13
5) Meri Henttonen HKV 7,21
6) Natalia Osowska ToijVau 7,22
7) Jade Hukka ToijVau 7,28
8) Senni Rantala LempKiYU 7,64
9) Vanessa Puolukanaho Orimattilan Jymy 7,93
10) Helmi Numminen ToijVau 7,98
11) Saima Hinkkala KangU 8,00
12) Sofia Pirttimäki LahdA 8,11

Loppukilpailu erä 1
1) Petra Pennanen HKV 7,13
2) Senni Rantala LempKiYU 7,64
3) Vanessa Puolukanaho Orimattilan Jymy 7,93
4) Helmi Numminen ToijVau 7,98
5) Saima Hinkkala KangU 8,00
6) Sofia Pirttimäki LahdA 8,11

Loppukilpailu erä 2
1) Julia Suolaniemi ToijVau 6,85
2) Milja Välläri ToijVau 7,10
3) Aada Viskari LempKiYU 7,12
4) Meri Henttonen HKV 7,21
5) Natalia Osowska ToijVau 7,22
6) Jade Hukka ToijVau 7,28

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Volmari Paananen TampPy 3,57
3,28 3,15 3,08 3,57

2) Lauri Jäske RiihimKi 3,25
3,25 3,14 3,18 3,14

3) Matias Viitanen ViialVa 3,13
2,96 2,91 x 3,13

4) Peetu Repo ToijVau 2,98
2,82 2,77 2,98 2,90

5) Eetu Taipale PälkLL 2,88
2,85 2,79 2,85 2,88

6) Perttu Soikkeli Akaa 2,88
2,88 2,81 2,78 2,72

7) Joona Ratilainen ToijVau 2,87
x 2,60 2,72 2,87

8) Atte Leino KangU 2,85
2,77 x 2,85 2,79

9) Samuel Kulmala VehmU 2,70
2,70 2,58 2,57 2,40

Antti Oksa ViialVa DNS

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Petra Pennanen HKV 3,56
3,26 3,56 3,56 3,37

2) Julia Suolaniemi ToijVau 3,38
3,17 3,37 3,38 x

3) Milja Välläri ToijVau 3,37
3,17 3,37 3,22 3,08

4) Natalia Osowska ToijVau 3,32
2,69 2,93 3,32 3,01

5) Iina Kause PorinYU 3,24
3,24 3,09 3,06 3,20

6) Meri Henttonen HKV 3,22
2,96 3,20 3,22 3,01

7) Jade Hukka ToijVau 3,14
2,99 3,12 3,03 3,14

8) Senni Rantala LempKiYU 2,77
2,71 2,68 2,77 2,59

9) Aada Viskari LempKiYU 2,75
2,75 2,53 2,67 x

10) Saima Hinkkala KangU 2,68
2,68 2,49 2,43 x

11) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 2,51
1,97 2,51 2,51 2,47

12) Milla Sannamo ToijVau 2,46
x 2,36 2,46 2,25

13) Helmi Numminen ToijVau 2,39
x 2,09 2,31 2,39

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Volmari Paananen TampPy 21,34
19,58 21,34 20,88 18,19

2) Juho Hukkanen VehmU 21,00
20,58 21,00 20,96 18,90

3) Samu Pentinniemi ViialVa 20,79
18,53 15,92 19,16 20,79

4) Tapio Vuorentausta KoskKai 19,04
19,03 16,05 15,41 19,04

5) Lauri Jäske RiihimKi 17,44
17,44 14,62 14,37 16,37

6) Eetu Taipale PälkLL 15,77
15,00 x 11,57 15,77

7) Atte Leino KangU 13,25
12,74 13,25 13,05 11,08

8) Joona Ratilainen ToijVau 12,43
10,08 12,43 11,66 9,94

9) Peetu Repo ToijVau 8,80
5,44 8,80 x 7,99

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Saima Hinkkala KangU 14,04
10,42 10,66 14,04 12,38

2) Petra Pennanen HKV 12,46
11,23 11,19 12,46 11,99

3) Iina Kause PorinYU 10,67
8,36 10,15 10,67 9,73

4) Jade Hukka ToijVau 10,47
8,54 8,50 10,47 9,89

5) Aada Viskari LempKiYU 10,00
9,38 7,03 10,00 8,44

6) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 9,96
8,82 7,77 9,96 8,77

7) Milla Sannamo ToijVau 8,95
6,92 6,79 6,66 8,95

8) Sofia Pirttimäki LahdA 8,86
8,04 7,98 8,86 8,09

9) Natalia Osowska ToijVau 8,73
7,16 8,73 8,41 6,17

10) Milja Välläri ToijVau 7,17
5,27 7,17 6,04 5,08

11) Senni Rantala LempKiYU 6,45
5,81 5,95 6,45 5,69

12) Julia Suolaniemi ToijVau 5,14
4,27 5,14 4,51 3,73

13) Helmi Numminen ToijVau 4,17
3,65 4,17 3,38 4,16

P11 60m
Loppukilpailu
1) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 9,12
2) Jimi Pirttimäki LahdA 9,32
3) Eelis Numminen ToijVau 9,47
4) Aleksi Jäske RiihimKi 9,59
5) Aarne Kalela LempKiYU 9,64
6) Rasmus Vankka UrjU 10,10
7) Arttu Viljanen ToijVau 10,13

T11 60m
1) Taimi Vallinoja HKV 9,31
2) Laura Ratilainen ToijVau 9,36
3) Celina Salonen NastNa 9,65
4) Meri Vahteristo ToijVau 9,89
5) Ruth Toivola RiihimKi 9,92
6) Piitu Tourunen LahdA 10,17
7) Eeva Ukkonen KangU 10,19
8) Fiona Puolakanaho OrimJy 10,24
9) Seela Turunen ToijVau 10,38
10) Eevi Pohjolainen LauttLu 10,43
11) Eevi Vatka ToijVau 10,64
12) Iina Turunen ToijVau 10,66
13) Maire Hinkkala KangU 10,98
14) Lotta Sannamo ToijVau 10,99

Loppukilpailu erä 1
1) Meri Vahteristo ToijVau 9,89
2) Seela Turunen ToijVau 10,38
3) Eevi Vatka ToijVau 10,64
4) Iina Turunen ToijVau 10,66
5) Maire Hinkkala KangU 10,98
6) Lotta Sannamo ToijVau 10,99

Loppukilpailu erä 2
1) Taimi Vallinoja HKV 9,31
2) Laura Ratilainen ToijVau 9,36
3) Celina Salonen NastNa 9,65
4) Ruth Toivola RiihimKi 9,92
5) Piitu Tourunen LahdA 10,17
6) Eeva Ukkonen KangU 10,19
7) Fiona Puolakanaho OrimJy 10,24
8) Eevi Pohjolainen LauttLu 10,43

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Anton Kemppi NurmijYU 3.21,85
2) Aleksi Jäske RiihimKi 3.34,58
3) Veli Lampila VammsVoi 3.36,49
4) Arttu Viljanen ToijVau 4.01,22
5) Eelis Numminen ToijVau 4.32,24

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Ella Kause PorinYU 3.20,45
2) Taimi Vallinoja HKV 3.28,14
3) Celina Salonen NastNa 3.33,42
4) Laura Ratilainen ToijVau 3.49,55
5) Eevi Pohjolainen LauttLu 3.51,73
6) Iina Kause PorinYU 3.55,84

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Aarne Kalela LempKiYU 4,10
3,95 3,93 3,77 4,10

2) Aleksi Jäske RiihimKi 3,93
3,69 3,79 3,93 3,85

3) Jimi Pirttimäki LahdA 3,80
3,46 3,44 3,52 3,80

4) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 3,78
3,78 3,48 3,70 3,29

5) Arttu Viljanen ToijVau 3,58
3,58 3,21 3,38 x

6) Eelis Numminen ToijVau 3,47
3,47 3,36 3,47 x

7) Rasmus Vankka UrjU 3,42
3,38 3,37 3,41 3,42

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Laura Ratilainen ToijVau 4,11
4,08 4,04 4,11 3,96

2) Celina Salonen NastNa 4,09
4,09 4,02 3,95 3,92

3) Ella Kause PorinYU 4,02
4,02 3,98 3,92 3,93

4) Ruth Toivola RiihimKi 3,98
3,92 3,91 3,92 3,98

5) Piitu Tourunen LahdA 3,80
3,55 3,80 3,73 3,74

6) Alisa Syrjälä TammRy 3,73
3,56 3,70 3,71 3,73

7) Eeva Ukkonen KangU 3,46
3,46 3,34 3,42 3,40

8) Fiona Puolakanaho OrimJy 3,39
3,25 x 3,39 3,35

9) Eevi Pohjolainen LauttLu 3,33
3,17 3,33 3,17 3,13

10) Eevi Vatka ToijVau 3,32
3,32 3,23 3,14 3,20

11) Seela Turunen ToijVau 3,29
x x 3,16 3,29

12) Iina Turunen ToijVau 3,20
3,12 3,20 3,17 3,04

13) Maire Hinkkala KangU 3,13
2,88 3,12 3,13 3,02

14) Lotta Sannamo ToijVau 3,04
2,75 2,94 3,03 3,04

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Roosa Haanpää ViialVa 8,93
8,93 8,84 8,92 8,76

2) Ruth Toivola RiihimKi 8,76
8,22 x 8,76 8,71

3) Alisa Syrjälä TammRy 7,66
7,19 x 7,66 7,50

4) Laura Ratilainen ToijVau 7,31
6,91 7,31 6,93 6,58

5) Eevi Vatka ToijVau 7,12
6,97 7,12 6,82 x

6) Eeva Ukkonen KangU 6,77
6,66 6,58 6,77 6,57

7) Celina Salonen NastNa 6,40
6,08 6,40 6,04 6,37

8) Maire Hinkkala KangU 6,26
5,74 6,26 6,02 6,03

9) Piitu Tourunen LahdA 6,02
5,82 5,70 6,02 x

10) Iina Turunen ToijVau 5,78
5,62 5,61 5,42 5,78

11) Lotta Sannamo ToijVau 5,70
5,00 5,44 5,70 5,45

12) Seela Turunen ToijVau 4,72
4,72 x 4,60 4,31

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Aleksi Jäske RiihimKi 24,05
22,82 24,05 x x

2) Rasmus Vankka UrjU 19,32
15,42 15,86 19,20 19,32

3) Volmari Paananen TampPy 18,84
16,20 13,93 18,63 18,84

4) Juho Hukkanen VehmU 18,15
18,15 x 17,30 17,30

5) Arttu Viljanen ToijVau 18,10
x 13,42 18,10 18,07

6) Jimi Pirttimäki LahdA 16,71
16,71 x x 15,70

7) Eelis Numminen ToijVau 15,41
14,95 13,06 15,41 x

8) Lauri Jäske RiihimKi 13,05
13,05 x x x

9) Valtteri Haanpää ViialVa 13,00
13,00 11,61 11,56 12,05

Anni Viljanen ToijVau 29,16
28,27 29,16 x x

P13 60m
Loppukilpailu
1) Niklas Piirainen TampPy 9,30
2) Eemil Kulmala VehmU 9,45
3) Mikael Viitanen ViialVa 9,55

T13 60m
1) Maisa-Kaisla Tuomola ForssSa 8,53
2) Sofia Puolakanaho OrimJy 8,62
3) Malla Tuomola ForssSa 9,03
4) Jenna Pentinniemi ViialVa 9,10
5) Jonna Uolamo ToijVau 9,24
6) Anna Oksa ViialVa 9,34
7) Maija Oksa ViialVa 9,40
8) Miisa Tuomola ForssSa 9,59
9) Aura Kurkimaa ToijVau 9,65
10) Helmi Haavisto NokU 9,85
11) Miisa Turunen ToijVau 9,99
12) Anni Viljanen ToijVau 10,51

Loppukilpailu erä 1
1) Jonna Uolamo ToijVau 9,24
2) Anna Oksa ViialVa 9,34
3) Aura Kurkimaa ToijVau 9,65
4) Helmi Haavisto NokU 9,85
5) Miisa Turunen ToijVau 9,99
6) Anni Viljanen ToijVau 10,51

Loppukilpailu erä 2
1) Maisa-Kaisla Tuomola ForssSa 8,53
2) Sofia Puolakanaho OrimJy 8,62
3) Malla Tuomola ForssSa 9,03
4) Jenna Pentinniemi ViialVa 9,10
5) Maija Oksa ViialVa 9,40
6) Miisa Tuomola ForssSa 9,59

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joona Wahlman NokU 3.23,19
2) Joona Koskinen ViialVa 3.27,77
3) Jesse Salo LempKiYU 3.29,02
4) Eetu Koskinen ViialVa 3.36,44

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Selene Rossi EspTa 3.11,42
2) Saana Talsta HKV 3.24,01
3) Silva Kemppi NurmijYU 3.25,99
4) Birgit Tuomola KestjNS 3.31,76
5) Maija Oksa ViialVa 3.49,78
6) Aura Kurkimaa ToijVau 4.01,04
7) Veera Vuorentausta KoskKai 4.01,60
8) Anni Viljanen ToijVau 4.16,39
Annika Laulumaa LaitJy DNS

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Mikael Viitanen ViialVa 146
131 135 139 143 146 149
xo xo o xo xxo xxx

2) Eemil Kulmala VehmU 143
121 126 131 135 139 143 146
o o o o o xxo xxx

3) Niklas Piirainen TampPy 139
121 126 131 135 139 143
o o o xo o xxx

4) Joona Koskinen ViialVa 126
116 121 126 131
o o o xxx

5) Joona Taipale PälkLL 121
111 116 121 126
o xo xo xxx

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Minttu Laurila TuUL 10,61
x 10,60 10,61 10,51

2) Emma Backlund HKV 10,25
9,75 x 9,92 10,25

3) Birgit Tuomola KestjNS 9,95
9,24 9,03 9,77 9,95

4) Jonna Uolamo ToijVau 9,10
8,46 9,10 8,79 8,87

5) Anni Viljanen ToijVau 8,31
7,16 7,54 7,67 8,31

6) Miisa Turunen ToijVau 8,12
8,12 7,95 x 7,06

7) Anna Oksa ViialVa 7,70
7,70 7,35 7,69 7,41

8) Sofia Puolakanaho OrimJy 7,11
6,60 7,02 x 7,11

9) Aura Kurkimaa ToijVau 6,59
6,35 6,59 6,02 5,98

10) Emilia Kuusenaho ViialVa 6,34
5,96 6,31 6,34 5,94

11) Helmi Haavisto NokU 5,82
5,50 5,54 5,52 5,82

12) Maija Oksa ViialVa 5,24
5,24 x 5,12 5,14

P13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Onni Rustholkarhu LahdA 42,19
34,38 36,05 38,46 38,46 39,21 42,19

2) Eemil Kulmala VehmU 25,66
21,00 25,66 x x 23,80 x

3) Joona Taipale PälkLL 24,58
x 20,67 x 20,91 24,58 24,27

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Erica Syrjälä TammRy 35,93
x x x 35,93

2) Maisa-Kaisla Tuomola ForssSa 34,85
31,47 31,00 34,85 31,38

3) Emma Backlund HKV 32,77
29,37 32,61 x 32,77

4) Jonna Uolamo ToijVau 27,94
x 27,94 x x

5) Birgit Tuomola KestjNS 27,79
27,79 25,76 23,93 26,82

6) Helmi Hujanen ViialVa 27,00
27,00 23,25 25,08 22,85

7) Ella Kause PorinYU 26,47
22,95 x 26,47 x

8) Eevi Vatka ToijVau 21,39
21,03 x 21,39 18,39

9) Anna Oksa ViialVa 19,69
18,41 18,63 18,40 19,69

10) Emilia Kuusenaho ViialVa 17,48
15,16 x 16,10 17,48

11) Helmi Haavisto NokU 17,03
17,03 16,96 16,08 14,14

12) Eevi Pohjolainen LauttLu 16,76
16,76 x 13,48 14,07

Anni Viljanen ToijVau DNS
Maija Oksa ViialVa DNS

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1) Emmi Pohjolainen LauttLu 14,16
2) Maija Oksa ViialVa 14,88
3) Anna Oksa ViialVa 15,02
4) Ronja Haavisto NokU 15,27

P15 800m
Loppukilpailu
1) Veeti Valli KeskiUYU 3.09,69

T15 800m
Loppukilpailu
1) Ilona Lampila VammsVoi 2.30,99
2) Ronja Haavisto NokU 2.37,86
3) Emmi Pohjolainen LauttLu 2.50,81

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Jonna Uolamo ToijVau 131
111 116 121 126 131 135
o o o o o xxx

2) Emmi Pohjolainen LauttLu 131
131 135
xo xxx

2) Erica Syrjälä TammRy 131
121 126 131 135
o o xo xxx

2) Miisa Turunen ToijVau 131
116 121 126 131 135
o o o xo xxx

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Niklas Piirainen TampPy 4,45 +0,0
4,01 4,19 x x x 4,45
+1,3 +0,3 +0,4 +1,7 +0,3 +0,0

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiina Järvinen LahdA 12,16
11,68 11,63 11,26 12,16 x 11,94

2) Emmi Pohjolainen LauttLu 10,46
9,02 9,58 9,90 9,95 9,66 10,46

3) Lumi Vahteristo ToijVau 10,40
9,77 9,91 8,80 10,40 9,81 9,63

4) Minttu Laurila TuUL 10,13
9,88 9,52 9,46 x 10,13 9,58

5) Viivi Taipale PälkLL 9,65
9,34 x 8,99 9,52 9,50 9,65

HEI, LÖYSIT KIINNOSTAVAA SISÄLTÖÄ!

Kirjaudu sisään tai luo tunnukset ilmaiseksi.

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>