Yleisurheiluväki uhmasi sadetta Toijalan urheilukentällä

Viialan Valtin Elice Helenius (vas.) ja Helmi Hujanen (oik.) sekä Toijalan Vauhdin Tyyne Sihvonen vetävät henkeä 13-vuotiaiden tyttöjen 1000 metrin kilpailun jälkeen. Ravakassa vesisateessa juostu kisa ei saanut tyttöjen hymyä hyytymään.

Toijalan urheilukentällä ei oltu sokerista sunnuntaina 6.8., kun paikalla pidettiin Toijalan Vauhdin järjestämät alle 15-vuotiaiden Toijala Junior Games -yleisurheilukilpailut. Vettä satoi kisojen ajan lähes taukoamatta, välillä pitkään kaatamalla.

Koska kyseessä on ulkoilmalaji, yleisurheiluväki on oppinut varautumaan myös sateisiin. Kukaan tuskin osasi kuitenkaan odottaa sellaista vesimäärää, joka lopulta saatiin niskaan.

Urheilijoita oli ilmoittautunut kisoihin etukäteen noin 125, ja tuo määrä sadetta pelkäämättömiä kilpailijoita huoltojoukkoineen myös saapui paikalle.

Vedenpaisumus koetteli pituushyppypaikkaa. Kisajärjestäjät kaivoivat veden vallassa oleviin pituushyppykasoihin ojia ja kauhoivat vettä pois ämpäritolkulla saadakseen paikat kilpailukuntoon.

Vauhdin väki teki kaikkensa saadakseen sadesuojaa kilpailijoille ja pitääkseen suorituspaikat kunnossa. Jalkapallomaalien päälle viriteltiin pressuja ympäri kenttää kilpailijoiden suojaksi, mikä on melko poikkeuksellinen järjestely yleisurheilukilpailuissa. Järviksi muuttuneet pituushyppypaikat saatiin kilpailukuntoon kaivamalla ojia hiekkakasoihin, lappoamalla vettä pois ämpärikaupalla ja mättämällä lapioilla uutta hiekkaa upottavaksi liejuksi muuttuneille hiekkapatjoille. Palkinnoksi uurastuksesta toimitsijat saivat kisaväeltä aplodit ja kannustushuutoja, mikä lämmitti tekijöiden mieltä kovasti.

Toijalan Vauhdin Eevi Vatka pukkasi kuulaa 11-vuotiaiden tyttöjen sarjassa ja sijoittui hienosti kuudenneksi yhdentoista tytön joukossa tuloksella 6,07.

Sateesta huolimatta kentällä käytiin hyviä kamppailuja, vaikka tulostasoon sade varmasti vaikuttikin. Kilpailijoita saapui Akaaseen noin 25 eri seurasta eri puolilta Suomea. Akaalaisten ja pirkanmaalaisseurojen urheilijoiden osallistumista vähensi jonkin verran valmistautuminen heti seuraavana päivänä käytävään seuraotteluun Urjalassa.

Niin Vauhdin kuin Viialan Valtin urheilijat ylsivät hyviin sijoituksiin ja tuloksiin monessa kisassa. Lajivoittajia olivat Vauhdin Aliisa Keskinen 15-vuotiaiden tyttöjen 800 metrillä ajalla 2.24,43, Meri Vahteristo 9-vuotiaiden tyttöjen pituudessa tuloksella 3,51 ja Julia Suolaniemi 7-vuotiaiden tyttöjen 40 metrillä ajalla 7,62. Vauhdin Perttu Soikkeli otti peräti kaksi lajimestaruutta, 7-vuotiaiden poikien 40 metrillä sekä pallonheitossa tuloksilla 7,76 ja 15,43. Valtin Joona Koskinen pinkoi voittoon 11-vuotiaiden poikien 1000 metrillä aikaan 3.47,30.

11-vuotiaiden poikien sarjassa kilpaileva 10-vuotias Manu Kankaanniemi on monipuolinen urheilijalahjakkuus, jonka tulokset ovat Suomen ja jopa maailmanluokan kärkitasoa. Manu voitti kaikki lajinsa Toijala Junior Gameseissa.

Muiden seurojen kilpailijoista kannattaa nostaa esiin Vammalan Seudun Voiman 10-vuotias Manu Kankaanniemi, joka kilpailee 11-vuotiaiden sarjassa. Tämä tulevaisuuden urheilijalupaus on tehnyt omissa ikäsarjoissaan Suomen- ja jopa maailmanennätyksiä, muun muassa viime vuonna 9-vuotiaiden ME-tuloksen kuulantyönnössä. Manu kilpailee eri lajiryhmissä eli hypyissä, heitoissa ja pikajuoksussa omalla tulostasollaan. Esimerkiksi kiekonheitossa Manun kaaret ovat tuplasti niin pitkiä kuin ikätovereilla yleensä. Toijala Junior Gameseissa Manu voitti odotetusti omat lajinsa eli pituuden tuloksella 4,53, kiekon tuloksella 38,58 ja 60 metrin juoksun ajalla 9,01.

 

Tuulikki Moisio

 

P7 40m
Loppukilpailu
1) Perttu Soikkeli ToijVau 7,76
2) Matias Viitanen ViialVa 7,78
3) Antti Oksa ViialVa 7,84
4) Peetu Repo Akaa 8,13
5) Joona Ratilainen ToijVau 8,25
6) Niklas Hukka ToijVau 8,49

T7 40m
1) Julia Suolaniemi ToijVau 7,62
2) Pinja Luontila TampPy 8,12
3) Aino Oksa ViialVa 8,20
4) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 8,38
5) Lili Halme LahdA 8,49
6) Vanessa Puolakanaho Kärkölän Kisaveikot 8,53
7) Peppi Pirttimäki LahdA 8,54
8) Emmi Vankka ToijVau 8,60
9) Henni Heikkinen LänsiUU 9,80

Loppukilpailu erä 1
1) Julia Suolaniemi ToijVau 7,62
2) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 8,38
3) Peppi Pirttimäki LahdA 8,54
4) Emmi Vankka ToijVau 8,60
5) Henni Heikkinen LänsiUU 9,80

Loppukilpailu erä 2
1) Pinja Luontila TampPy 8,12
2) Aino Oksa ViialVa 8,20
3) Lili Halme LahdA 8,49
4) Vanessa Puolakanaho Kärkölän Kisaveikot 8,53

P7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Perttu Soikkeli ToijVau 15,43
14,90 15,43

2) Peetu Repo Akaa 14,26
14,26 11,67

3) Joona Ratilainen ToijVau 13,03
13,03 12,13

4) Niklas Hukka ToijVau 9,96
9,96 8,88

T7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Senja Kärhä LoimJa 21,80
21,43 21,80

2) Lili Halme LahdA 15,89
14,66 15,89

3) Emmi Vankka ToijVau 15,31
15,31 13,57

4) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 13,51
7,40 13,51

5) Julia Suolaniemi ToijVau 10,26
8,88 10,26

6) Vanessa Puolakanaho Kärkölän Kisaveikot 8,72
8,72 8,02

7) Peppi Pirttimäki LahdA 6,85
6,66 6,85

Pinja Luontila TampPy DNS

 

P9 40m
Loppukilpailu
1) Jimi Pirttimäki LahdA 6,80
2) Viljami Eronen LahdA 6,81
3) Vili Rasehorn RiihimKi 6,84
4) Eero Korvenoja ForssSa 6,88
5) Eelis Numminen ToijVau 7,05
6) Noel Nikulainen LempKiYU 7,18
7) Toivo Mikkola ToijVau 7,67
8) Niko Halme LahdA 7,73

 

T9 40m
1) Vilma Luontila TampPy 6,87
2) Piitu Tourunen KärkKV 6,98
3) Eerika Nieminen JanJa 7,35
4) Emma Korvenoja ForssSa 7,41
4) Eevi Pohjolainen LauttLu 7,41
6) Nanna Salovaara LempKiYU 7,43
7) Fiona Puolakanaho KärkKV 7,51
8) Veera Paldanius ViialVa 7,52
9) Milja Välläri ToijVau 7,57
10) Natalia Osowska ToijVau 7,90
11) Helmi Rajamäki LempKiYU 8,26
12) Sofia Pirttimäki LahdA 8,42
13) Anni Haimi PälkLL 8,99

Loppukilpailu erä 1
1) Eerika Nieminen JanJa 7,35
2) Emma Korvenoja ForssSa 7,41
3) Nanna Salovaara LempKiYU 7,43
4) Fiona Puolakanaho KärkKV 7,51
5) Veera Paldanius ViialVa 7,52
6) Anni Haimi PälkLL 8,99

Loppukilpailu erä 2
1) Vilma Luontila TampPy 6,87
2) Piitu Tourunen KärkKV 6,98
3) Eevi Pohjolainen LauttLu 7,41
4) Milja Välläri ToijVau 7,57
5) Natalia Osowska ToijVau 7,90
6) Helmi Rajamäki LempKiYU 8,26
7) Sofia Pirttimäki LahdA 8,42

 

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Vili Rasehorn RiihimKi 3,78
3,42 1,43 3,47 3,78

2) Viljami Eronen LahdA 3,68
3,56 3,52 3,51 3,68

3) Jimi Pirttimäki LahdA 3,64
3,54 3,52 3,64 3,64

4) Noel Nikulainen LempKiYU 3,63
3,60 3,63 3,63 3,62

5) Eero Korvenoja ForssSa 3,50
x 3,12 3,50 3,15

6) Eelis Numminen ToijVau 3,27
3,27 3,03 x 3,17

7) Niko Halme LahdA 3,02
3,01 2,98 2,90 3,02

8) Toivo Mikkola ToijVau 2,79
2,65 2,79 2,76 2,74

 

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Meri Vahteristo ToijVau 3,51
3,51 3,20 3,39 3,38

2) Piitu Tourunen KärkKV 3,28
3,17 3,09 3,12 3,28

3) Maija Santanen JanJa 3,04
2,74 2,97 3,04 3,01

4) Eerika Nieminen JanJa 2,95
2,84 2,85 2,95 2,92

5) Jade Hukka ToijVau 2,88
2,81 2,76 2,69 2,88

6) Milja Välläri ToijVau 2,87
2,83 2,84 2,87 2,71

7) Fiona Puolakanaho KärkKV 2,81
2,45 2,71 2,81 2,79

8) Emma Korvenoja ForssSa 2,80
2,52 2,80 2,66 2,60

9) Veera Paldanius ViialVa 2,77
2,66 2,77 2,22 2,71

10) Nanna Salovaara LempKiYU 2,66
2,58 2,56 2,64 2,66

11) Natalia Osowska ToijVau 2,65
2,34 2,65 2,41 2,59

12) Lili Halme LahdA 2,39
2,34 2,33 2,39 2,36

13) Sofia Pirttimäki LahdA 2,24
2,24 2,20 2,12 2,13

Eevi Pohjolainen LauttLu DNS
Vilma Luontila TampPy DNS

 

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Noel Nikulainen LempKiYU 22,92
21,26 20,63 22,92 16,50

2) Viljami Eronen LahdA 19,22
13,89 16,32 19,22 18,84

3) Niko Halme LahdA 18,21
13,37 17,80 18,21 16,95

4) Eero Korvenoja ForssSa 17,51
17,51 17,51 17,27 17,16

5) Jimi Pirttimäki LahdA 14,67
14,67 13,58 x x

6) Eelis Numminen ToijVau 13,72
x 13,72 10,78 x

7) Toivo Mikkola ToijVau 9,04
9,04 8,26 8,66 9,00

 

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eevi Pohjolainen LauttLu 14,35
14,35 13,87 13,17 11,15

2) Piitu Tourunen KärkKV 12,28
11,99 11,87 9,98 12,28

3) Jade Hukka ToijVau 9,43
7,85 9,25 9,43 8,35

4) Eerika Nieminen JanJa 9,35
8,54 6,53 9,35 7,45

5) Veera Paldanius ViialVa 9,25
9,25 9,19 9,24 6,57

6) Fiona Puolakanaho KärkKV 8,40
7,20 7,86 8,40 8,19

7) Milja Välläri ToijVau 8,37
5,93 6,44 8,37 7,47

8) Milla Sannamo ToijVau 8,35
6,91 5,76 7,26 8,35

9) Emma Korvenoja ForssSa 7,52
6,79 6,44 6,83 7,52

10) Helmi Rajamäki LempKiYU 6,95
6,15 6,86 5,53 6,95

11) Sofia Pirttimäki LahdA 6,77
5,38 3,36 6,77 6,43

12) Natalia Osowska ToijVau 6,67
3,52 x 6,67 5,88

 

P11 60m
1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 9,01
2) Tuomas Rättö HämeenlTa 9,19
3) Elias Kerälä HämeenlTa 9,43
4) Kalle Äijälä PälkLL 9,60
5) Arttu Haimi PälkLL 9,82
6) Veli Lepo ViialVa 10,26
7) Topi Mattila PälkLL 10,33
8) Arttu Viljanen ToijVau 10,62
9) Rasmus Vankka ToijVau 11,18
Aarne Kalela LempKiYU DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 9,01
2) Elias Kerälä HämeenlTa 9,43
3) Arttu Haimi PälkLL 9,82
4) Arttu Viljanen ToijVau 10,62
5) Rasmus Vankka ToijVau 11,18

Loppukilpailu erä 2
1) Tuomas Rättö HämeenlTa 9,19
2) Kalle Äijälä PälkLL 9,60
3) Veli Lepo ViialVa 10,26
4) Topi Mattila PälkLL 10,33
Aarne Kalela LempKiYU DNS

 

T11 60m
1) Erika Pyykkö ForssSa 8,77
2) Sanni-Veera Viertola RiihimKi 8,95
3) Monamaria Pyhältö TampPy 9,15
4) Miriam Puolimatka VehmU 9,16
4) Sofia Puolakanaho KärkKV 9,16
6) Laura Ratilainen ToijVau 9,58
7) Maija Oksa ViialVa 9,71
8) Saara Kuha ViialVa 9,77
9) Emilia Rättö HämeenlTa 9,82
10) Pinja Kykkänen VehmU 10,03
11) Vilja Hujanen ViialVa 10,21
12) Celina Salonen PadasjY 10,30
13) Tinja Kenttälä VehmU 10,40
14) Anni Viljanen ToijVau 10,75
15) Lotta Sannamo ToijVau 11,04

Loppukilpailu erä 1
1) Erika Pyykkö ForssSa 8,77
2) Sanni-Veera Viertola RiihimKi 8,95
3) Miriam Puolimatka VehmU 9,16
4) Laura Ratilainen ToijVau 9,58
5) Maija Oksa ViialVa 9,71
6) Saara Kuha ViialVa 9,77
7) Tinja Kenttälä VehmU 10,40
8) Lotta Sannamo ToijVau 11,04

Loppukilpailu erä 2
1) Monamaria Pyhältö TampPy 9,15
2) Sofia Puolakanaho KärkKV 9,16
3) Emilia Rättö HämeenlTa 9,82
4) Pinja Kykkänen VehmU 10,03
5) Vilja Hujanen ViialVa 10,21
6) Celina Salonen PadasjY 10,30
7) Anni Viljanen ToijVau 10,75

 

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Joona Koskinen ViialVa 3.47,30
2) Arttu Viljanen ToijVau 4.04,97
3) Joakim Tuomola KestjNS 4.10,35
Aarne Kalela LempKiYU DNS
Topi Mattila PälkLL DNS

 

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Emmi Savenius VehmU 3.43,44
2) Miriam Puolimatka VehmU 3.54,68
3) Celina Salonen PadasjY 3.55,11
4) Saara Kuha ViialVa 4.02,14
5) Maija Oksa ViialVa 4.04,10
6) Laura Ratilainen ToijVau 4.07,57
7) Anni Viljanen ToijVau 4.30,06
8) Roosa Haanpää ViialVa 4.59,07

 

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 4,53
4,36 4,38 x 4,53

2) Tuomas Rättö HämeenlTa 4,45
4,09 4,28 4,37 4,45

3) Kalle Äijälä PälkLL 4,16
4,04 4,00 4,16 3,98

4) Elias Kerälä HämeenlTa 3,88
3,65 3,88 3,74 3,79

5) Joona Taipale PälkLL 3,36
3,19 3,28 3,36 3,30

6) Arttu Viljanen ToijVau 3,16
3,16 3,10 2,74 x

7) Veli Lepo ViialVa 2,94
2,60 2,52 2,94 x

8) Rasmus Vankka ToijVau 2,84
2,84 2,70 2,71 2,66

Aarne Kalela LempKiYU DNS

 

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Erika Pyykkö ForssSa 4,36
4,22 4,24 4,32 4,36

2) Sanni-Veera Viertola RiihimKi 3,97
3,97 3,95 3,95 2,55

3) Emilia Rättö HämeenlTa 3,92
3,67 3,92 3,79 3,71

4) Monamaria Pyhältö TampPy 3,83
3,83 3,75 3,50 3,71

5) Sofia Puolakanaho KärkKV 3,75
3,56 3,66 3,62 3,75

6) Laura Ratilainen ToijVau 3,72
3,65 3,72 3,48 3,67

7) Maija Oksa ViialVa 3,48
3,48 3,45 3,25 3,22

8) Saara Kuha ViialVa 3,44
3,42 3,37 3,24 3,44

9) Vilja Hujanen ViialVa 3,40
3,40 3,30 3,31 x

10) Pinja Kykkänen VehmU 3,35
3,35 3,33 3,17 3,20

11) Celina Salonen PadasjY 3,30
3,12 x x 3,30

12) Tinja Kenttälä VehmU 3,19
3,14 3,19 3,06 3,19

13) Roosa Haanpää ViialVa 3,03
2,97 3,03 3,01 2,09

14) Lotta Sannamo ToijVau 2,62
1,97 2,28 2,62 2,44

Anni Viljanen ToijVau DNS

 

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Pinja Kärhä LoimJa 10,36
9,02 10,36 10,00 9,54

2) Sanni-Veera Viertola RiihimKi 9,11
8,90 8,71 9,11 8,64

3) Venla Kärhä LoimJa 8,80
8,52 8,54 8,69 8,80

4) Sofia Puolakanaho KärkKV 7,02
6,67 7,02 6,80 6,69

5) Emilia Rättö HämeenlTa 6,85
6,85 6,10 6,20 6,08

6) Eevi Vatka ToijVau 6,07
6,02 5,91 5,91 6,07

7) Roosa Haanpää ViialVa 6,00
5,74 6,00 5,52 x

8) Laura Ratilainen ToijVau 5,60
5,60 5,27 5,20 4,92

9) Celina Salonen PadasjY 5,33
5,22 5,33 4,83 5,01

10) Maija Oksa ViialVa 5,14
4,68 4,70 5,14 4,73

11) Lotta Sannamo ToijVau 4,43
3,91 x 4,43 4,20

 

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 38,58
x 38,58 34,39 x

2) Kalle Äijälä PälkLL 25,96
x 22,74 x 25,96

3) Elias Kerälä HämeenlTa 18,75
14,87 18,75 16,29 16,77

4) Tuomas Rättö HämeenlTa 18,68
x 16,48 18,61 18,68

5) Topi Mattila PälkLL 18,58
x x 18,36 18,58

6) Arttu Haimi PälkLL 17,81
17,81 16,52 17,09 x

7) Joona Taipale PälkLL 16,36
x 14,26 x 16,36

8) Rasmus Vankka ToijVau 16,30
14,53 12,42 x 16,30

9) Artturi Gauffin KaarUra 15,78
15,78 x 11,68 x

Aarne Kalela LempKiYU DNS
Anni Viljanen ToijVau 25,16
25,16 19,17 x x

Joakim Tuomola KestjNS DNS

 

P13 60m
1) Patrik Järvinen TampPy 8,59
2) Topias Savitaipale LempKiYU 8,77
3) Ville Väliharju TampPy 8,84
4) Mikael Viitanen ViialVa 8,97
5) Jani Laakso TammRy 8,98
6) Konsta Uuttera KestjNS 9,19
7) Tapio Suojanen ViialVa 9,35
8) Aleksi Ratilainen ToijVau 9,56
9) Juuso Tuominen RiihimKi 9,75

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,3
1) Topias Savitaipale LempKiYU 8,77
2) Ville Väliharju TampPy 8,84
3) Mikael Viitanen ViialVa 8,97
4) Tapio Suojanen ViialVa 9,35
5) Juuso Tuominen RiihimKi 9,75

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,1
1) Patrik Järvinen TampPy 8,59
2) Jani Laakso TammRy 8,98
3) Konsta Uuttera KestjNS 9,19
4) Aleksi Ratilainen ToijVau 9,56

 

T13 60m
1) Sohvi Kenttälä VehmU 8,60
2) Anni Nurminen TampPy 8,65
3) Vilma Kerälä HämeenlTa 9,23
4) Emmi Pohjolainen LauttLu 9,40
5) Elli Kalela LempKiYU 9,43
6) Salla Savikko JanJa 9,46
7) Noora Suojanen ViialVa 9,55
8) Neea Suhonen ViialVa 9,62
9) Jonna Uolamo ToijVau 9,88
10) Tyyne Sihvonen ToijVau 9,93
11) Anna Oksa ViialVa 10,05
Lumi Vahteristo ToijVau DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2
1) Anni Nurminen TampPy 8,65
2) Salla Savikko JanJa 9,46
3) Noora Suojanen ViialVa 9,55
4) Neea Suhonen ViialVa 9,62
5) Tyyne Sihvonen ToijVau 9,93
6) Anna Oksa ViialVa 10,05

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2
1) Sohvi Kenttälä VehmU 8,60
2) Vilma Kerälä HämeenlTa 9,23
3) Emmi Pohjolainen LauttLu 9,40
4) Elli Kalela LempKiYU 9,43
5) Jonna Uolamo ToijVau 9,88
Lumi Vahteristo ToijVau DNS

 

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Patrik Järvinen TampPy 2.59,42
2) Konsta Manninen Kestävyysjuoksunuoret Suoni 3.09,19
3) Konsta Uuttera KestjNS 3.14,09
4) Mikael Viitanen ViialVa 3.32,03
5) Eetu Koskinen ViialVa 3.47,57
6) Niilo Virta LempKiYU 3.55,61

 

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Ida-Sofia Simola HämeenlTa 3.31,01
2) Birgit Tuomola KestjNS 3.37,25
3) Elice Helenius ViialVa 3.52,83
4) Tyyne Sihvonen ToijVau 4.08,62
5) Helmi Hujanen ViialVa 4.19,76
Anna Oksa ViialVa DNS

 

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Juuso Tuominen RiihimKi 135
121 126 131 135 142
xo o o xxo xxx

2) Pyry Selin KerU 131
111 116 121 126 131 135
o o o o xo xxx

3) Patrik Järvinen TampPy 131
111 116 121 126 131 135
o o xo o xo xxx

4) Tapio Suojanen ViialVa 126
116 121 126 131
o o xo xxx

5) Konsta Uuttera KestjNS 121
111 116 121 126
o o xo xxx

 

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiina Järvinen LahdA 11,42
9,73 11,42 11,14 11,29

2) Silja Rossi TampPy 10,58
10,58 x 10,18 x

3) Viivi Taipale PälkLL 10,00
9,46 8,97 10,00 9,07

4) Lumi Vahteristo ToijVau 9,42
8,04 8,85 9,42 8,45

5) Emmi Pohjolainen LauttLu 9,38
9,30 8,82 8,78 9,38

6) Vilma Kerälä HämeenlTa 9,24
8,21 8,55 9,24 8,29

7) Neea Suhonen ViialVa 8,62
8,20 8,30 8,34 8,62

8) Salla Savikko JanJa 8,07
8,07 6,96 7,65 7,16

9) Jonna Uolamo ToijVau 7,48
6,85 6,87 7,48 6,85

10) Noora Suojanen ViialVa 7,36
6,78 6,63 6,94 7,36

11) Heta Luoto TampPy 7,07
6,30 7,07 6,90 6,62

12) Elli Kalela LempKiYU 6,27
6,19 6,27 6,20 6,27

13) Anna Oksa ViialVa 5,98
x 5,77 5,98 x

 

P13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Pyry Selin KerU 30,69
28,00 28,61 30,69 28,26

2) Jani Laakso TammRy 30,53
29,08 30,52 30,53 29,35

3) Niilo Virta LempKiYU 26,07
26,07 25,30 x 24,90

4) Patrik Järvinen TampPy 23,65
x 23,65 x 20,20

5) Juuso Tuominen RiihimKi 17,48
16,15 14,45 14,40 17,48

6) Tapio Suojanen ViialVa 15,39
15,39 14,03 13,92 15,11

 

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Silja Rossi TampPy 33,56
32,48 31,75 x 33,56

2) Veera Sauna-Aho KuortKu 30,19
28,99 29,84 28,47 30,19

3) Emmi Pohjolainen LauttLu 29,58
29,11 28,26 29,58 24,61

4) Vilma Kerälä HämeenlTa 28,98
24,27 20,78 22,36 28,98

5) Salla Savikko JanJa 27,93
22,65 23,82 22,86 27,93

6) Viivi Taipale PälkLL 25,96
25,96 x 24,41 x

7) Neea Suhonen ViialVa 25,75
24,52 25,75 24,45 x

8) Erica Syrjälä TammRy 25,37
23,88 x 23,51 25,37

9) Anni Viljanen ToijVau 22,98
x 21,55 x 22,98

10) Jonna Uolamo ToijVau 21,40
21,40 18,88 x x

11) Noora Suojanen ViialVa 17,67
17,67 15,41 x 15,88

12) Eevi Vatka ToijVau 16,56
16,56 x x x

13) Anna Oksa ViialVa 15,09
15,09 13,73 14,54 13,90

Birgit Tuomola KestjNS DNS
Inka Vatka ToijVau 22,25
21,95 22,25 x x

 

P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1) Patrik Järvinen TampPy 13,74
2) Onni Ruokangas JanJa 14,05
3) Ville Väliharju TampPy 14,21

 

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Saara Suonpää SomE 13,57
2) Sohvi Kenttälä VehmU 13,70
3) Emma Kuikka JanJa 13,95
4) Aliisa Keskinen ToijVau 14,11
5) Sara Savikko JanJa 14,60
Anni Nurminen TampPy DNS

 

P15 800m
Loppukilpailu
1) Turkka Nieminen VammsVoi 2.19,61
2) Juho Veikkolainen ViialVa 2.23,95

 

T15 800m
Loppukilpailu
1) Aliisa Keskinen ToijVau 2.24,43
2) Nora Kytäjä LempKiYU 2.25,80
3) Kerttu Niinimäki ViialVa 2.30,76
4) Rosa Niittyviita LahdA 2.32,08
5) Ellanoora Haapalehto LempKiYU 2.38,57
6) Silja Lamminmäki KangU 2.39,31

 

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Saga Vanninen TampPy 160
146 149 155 160
o o o o

2) Julianna Heikkinen LänsiUU 146
135 139 143 146 149
o o o xxo xxx

3) Anni Nurminen TampPy 143
135 139 143 146
o o o xxx

4) Saara Mattila KoskKai 143
131 135 139 143 146
o o o xo xxx

5) Heta Luoto TampPy 135
126 131 135 139
o xo o xxx

6) Vilja Westerberg LänsiUU 126
126 131
xo xxx

 

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Patrik Järvinen TampPy 4,33 -1,0
x 4,16 4,33 x 4,30 –
-0,6 -1,0 -1,9

Onni Ruokangas JanJa DNS

 

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Henna Salminen TammRy 10,24
9,25 9,48 8,98 9,50 10,24 9,60

2) Sara Savikko JanJa 9,83
8,88 8,81 9,83 9,24 9,72 9,25

3) Inka Vatka ToijVau 7,32
7,04 7,13 7,22 6,89 7,32 6,67

 

P15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Onni Ruokangas JanJa 60,13
x 52,66 60,13 x 56,86 x

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tägejä: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>