Lasten Hiihtomaa valmistui

Lasten Hiihtomaa otettiin käyttöön 14.12. Nahkialanvuorella. Nahkialanvuoren Liikuntayhdistyksen puheenjohtaja Jukka Salminen kertoo, että näkyvimmän osan eli yli 6-vuotiaille tarkoitetun nousu- ja laskuharjoittelumäen lisäksi Lasten Hiihtomaahan kuuluu noin kilometrin pituinen latupohja, josta uutta uraa on noin 150 metriä. Lisäksi on oikaistu ja levennetty kolme ladulla olevaa kurvia.

Hiihtomaata on tukenut rahallisesti kolme toijalalaista Lions Clubia. Salmisen mukaan Leijonille kuuluu suuri kiitos siitä, että ne mahdollistivat lapsille tehokkaammat edellytykset hiihtotaitojen oppimiseen. Leijonaveljet Mika Korpela sekä Tapani Knuutila olivat mukana rakennustöissä isoine koneineen.

Kunnossapitopäällikkö Vesa Savolainen, tekninen johtaja Antti Kemi, erityisliikunnanohjaaja Riitta Lehtonen, Markku Vehmas LC Toijala/Akaa, Nahkialanvuoren Liikuntayhdistyksen puheenjohtaja Jukka Salminen, yhdistyksen sihteeri Keijo Koskinen, Ahti Kallioinen LC Toijala ja Sakari Kelander LC Toijala osallistuivat Lasten Hiihtomaan avaukseen.

Kunnossapitopäällikkö Vesa Savolainen, tekninen johtaja Antti Kemi, erityisliikunnanohjaaja Riitta Lehtonen, Markku Vehmas LC Toijala/Akaa, Nahkialanvuoren Liikuntayhdistyksen puheenjohtaja Jukka Salminen, yhdistyksen sihteeri Keijo Koskinen, Ahti Kallioinen LC Toijala ja Sakari Kelander LC Toijala osallistuivat Lasten Hiihtomaan avaukseen.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?