Leevi Ahonen valittiin johtamaan Akaa-Seuraa

Akaa-Seura kokoaa valokuvakirjan Toijalan kauppalasta

Akaa-Seura valmistelee parasta aikaa valokuvakirjaa Toijalan kauppalasta. Ensi vuonna ilmestyvään kirjaan kootaan kuvia pääosin 1960- ja 1970-luvuilta, mutta pois ei suljeta ehdottomasti muitakaan ennen julkaisemattomia kauppala-ajan kuvia. Akaan kunnan rippeistä muodostettiin kauppala vuonna 1946. Kaupungiksi Toijala muuttui vuoden 1977 alusta.

Toijalan rautatieasema 1950-luvulla Erkki Janssonin kuvaamana.

Kirjan rungon muodostaa Erkki ja Timo Janssonin  Toijalasta ottamat kuvat.

Seuran uudeksi puheenjohtajaksi syyskokous valitsi Leevi Ahosen. Hän seuraa tehtävässään Anni Tiuraa. Hallitukseen valittiin Mirja Anttila, Marjukka Lauhkonen, Marjukka Nikkilä, Jaakko Sirola, Liisa Sjöblom, Anni Tiura ja uusina Rauno Helenius ja Liisa Kuhavuori-Lapinleimu.

Uuden valokuvakirjan ohella seuran ensi vuoden toimintaan kuuluvat muun muassa Toijalan terveysaseman vieressä sijaitsevan museoaitan katon kunnostaminen, perinteiset sahtikilpailut ja Jaakonpäivä. Seura osallistuu myös Akaan hunajahulinoihin.

Syyskokousta ennen Liisa Sjöblom piti mielenkiintoisen esitelmän Atte Ylpöstä. Vuonna 1918 kansalaissodassa kaatunut arkkiatri Arvo Ylpön veli ehti nuoresta iästään huolimatta moneen mukaan. Koulu ei maistunut, toiminta enemmänkin. Nuori mies toimi muun muassa eräoppaana Toijalaan Ylpön maille metsästämään tulleille liikemiehille.

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
Tutustu 5 viikkoa vain 1,90 €.