Pysykäämme itsenäisenä

Profile Image of Akaan Seutu

78teijakeskinen-kolumniAloittaessani yritystoiminnan 2006 oli aivan itsestään selvää, että liityn heti myös Kylmäkosken Yrittäjiin. Joukko on tiedetty pieneksi, mutta jäsenmäärä on kaiken aikaa pysynyt aikalailla samana. Uusia on tullut samaan tahtiin kuin toisia mennyt.

Potentiaalia Kylmäkoskelta kyllä löytyisi vieläkin enemmän. Mitä jos jokainen kylmäkoskelainen yrittäjä joka ei vielä ole jäsen miettisi liittymistä? Kuntaliitoskeskusteluissa on esillä myös y-yhdistysten liitäminen yhteen. Halutaanko näin vai olisiko itsenäisenä pysyminen parempi? Pienen yhdistyksen olisi toki helpompaa mennä isompien kylkeen, mutta mitä se tekisi yhdistyksen hengelle? Yhteistyötä on ollut eri kaupunginosien yhdistysten välillä jo pitkään. Sitä olisi hyvä jatkaa, ja yhdistyä voisi isoissa linjauksissa ja vetää yhtä köyttä aina asioiden niin vaatiessa. Emmekä varmaan yleensäkään ole olleet kovin eri mieltä asioista, joten pysykäämme itsenäisinä hyvää yhteistyötä harjoittaen.

Teija Keskinen

puheenjohtaja

Kylmäkosken Yrittäjät