Toijalan Pallo pelaa 25. toukokuuta juhlaottelun

Akseli Sormunen teki Toijalan Pallo-49:n avausosuman FC Melodyä vastaan 6. elokuuta pelatussa ottelussa. Kuva: Jukka Koskinen.

Toijalan Pallo -49 viettää juhlavuotta, sillä keskiviikkona 24. huhtikuuta tuli seuran perustamisesta täyteen 75 vuotta. Juhlavuoden yksi tapahtumista tulee eteen lauantaina 25. toukokuuta, kun seuran miesten edustusjoukkue pelaa Kolmosen sarjaottelunsa. Juhlaotteluksi on merkitty kotiottelu Tampereen Peli-Pojat-70:tä vastaan.

Viime vuonna remontoitua Toijalan keskusurheilukenttää on kaavailtu juhlapeliareenaksi. Tämän kevään parikin takatalvea ovat nurmikon kasvua hidastaneet. Odottavalla kannalla ollaan kentän suhteen, ja ilmojen toivotaan lämpenevän reilusti. Toinen vaihtoehto tapahtumapaikalle on seuran oma areena Lastumäessä.

Juhlapelin yhteyteen on suunniteltu ohjelmaa, josta seura kertoo tarkemmin lähempänä h-hetkeä.