Akaan Moottorimiehet viettivät vuosijuhlaa

Akaan Moottorimiesten gaalassa palkittiin seuran ahkerimpia ja menestyneimpiä. Kuva Ville Mikkola.
Akaan Moottorimiesten gaalassa palkittiin seuran ahkerimpia ja menestyneimpiä. Kuva Ville Mikkola.

Akaan Moottorimiehet kokoontuivat lauantaina 17.1. miltei koko yhdistyksen voimin viettämään ensimmäistä juhlagaalaansa. Päivä alkoi pienellä keilailukisalla, jonka jälkeen alkoi virallinen osuus.

Gaala alkoi illallisella, josta siirryttiin pitkästyttävien puheiden jälkeen kohokohtaan eli palkintojen jakoon. Illalla oli vielä ohjelmassa arpajaiset, missä palkinnot seilasivat etelän-matkan ja avaimenperän välillä. Hieman visailtiin ja tanssittiinkin.

Yhdistys muisti Hannu Mikkolaa ja Tiina Metsiötä ja Kai-Petteri Koivistoa, ja vuosittaiset kiertopalkinnot matkasivat seuraaviin koteihin: Kauden kajauttaja Jukka Maja, perusteina eniten tuhoa kaudella, ja Moottorimies Kari-Pekka Koivisto perusteina menestys auto-urheilurintamalla ja seuran edustaminen mallikkaasti voittamalla muun muassa Jokkiksen senioreitten pistepörssin.

Vuoden Toimimiehenä palkittiin Kari Nurmi perusteena seuran eteen tehty väsymätön uurastus. Aimon Kannun sai Aki Karttunen perusteena moottori-urheilu suurella sydämellä. Karttunen edusti seuraa muun muassa rallicrossin MM-osakilpailussa ja voitti SM-hopeaa rallicrossin kuninkuusluokassa Supercarissa.

Ville Mikkola