Toijalan Pallolla kesäkauden päättäjäiset

Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.

Kun seuran joukkueet saalistavat lajinsa piirinsarjoissa neljä mitalisijaa, joista kolme on ykkössijoja, kauden päättäjäis-gaalassa positiivisuus loisti kaikkien naamalta. Näinpä olikin, kun jalkapalloseura Toijalan Pallo-49 palkitsi kesäkaudella kunnostautuneita joukkueita sekä yksittäisiä pelaajiaan. Seuran puheenjohtajan Juha Pietikäisen ei siis tarvinnut avauspuheessaan viljellä kymmenittäin korulauseita. Tulokset puhuivat puolestaan.

A-juniorit yksi mestarijoukkueista

Seuran kahden tyttöjoukkueen B- ja C-tyttöjen mestaruudet ovat saaneet ansaitsemansa huomion jo aiemmin. A-junioreiden piirin kolmosdivisioona ei suuren suuri sarja ollut, vain viisi joukkuetta. Otteluita kertyi kahdeksan, joissa Toijalan Pallolle tuli vain kaksi tappiota. Joukkueen esitys oli kaudella tasainen, tappiotkaan eivät tulleet peräkkäisissä otteluissa. Eniten tehtyjä maaleja, vähiten päästettyjä maaleja.

Juniorit harjoittelivat alkuvuodesta lähtien edustusjoukkueen mukana. Pelaajista etenkin Tuomas Arvonen, Ville Myllylä, Joonas Pietikäinen ja Roope Saranen saivat paljon vastuuta edustusjoukkueessa. Sanotaan että joukkue niin hyvä, kuin sen heikoin lenkki. Muutamista hyvistä yksilöistä huolimatta tämä ryhmä oli kuitenkin varsin tasapainoinen. Maaleja joukkueessa eniten eli 10 teki Juha Malinen. Tuntumassa olivat Aleksi Lapinleimu 6 ja Jesse Isohuhta 4. Sisäisessä tähtipörssissä kärjen muodostivat Ville Myllylä 10, Roope Saranen 10 ja Juha Malinen 7.

Joukkuetta valmensivat Kimmo Enstedt ja Juha Pietikäinen. Huoltajana toimi Kari Suojansalo.

A-juniorit kolmosdivisioona

Päätöstaulukko

TP-49   8     29-10   18

TaPa 2 8    18-11    13

Valo      8    21-18    12

NoPS     8    15-33      9

HirPy    8    15-24      7

 

D12 alueliigan seitsemäs

Kohokohdista päällimmäisenä kesäkaudella oli D12-joukkueen pääseminen alueliigaan, jossa se oli seitsemäs. Joukkue pärjäsi hyvin, mitä kovempi oli vastustaja. Porukalla tuntui olevan etukäteen heikompien joukkueiden kanssa yllättäviäkin vaikeuksia. Pisteitä karkasi juuri näille joukkueille suhteettoman paljon. Kaksitoista joukkuetta käsittäneen sarjan voitti Åbo IFK musta Turusta. Turkulaisten pistemäärä oli 25. ToPa oli siis seitsemäs 16 pisteellä.

Toijalan Pallon D12-pojat saivat  pelaamalla paikan ensi kauden Etelä-Länsi -alueliigaan, johon joukkue on mahdollisesti lähdössä. Asia varmistuu lähiviikkoina.

Juniorijoukkueista kannattaa mainita vielä piiriliigaan osallistunut C-14-joukkue. Joukkue paini monien ongelmien kanssa alkaen pelaajapulasta. Loppuun asti tsempaten piiriliigan kahdeksan joukkueen sarjassa tuli kuudes sija.

Mitalit myös Ikämiehille

Onnistujia olivat myös KKI-45 -ikämiesjoukkue, joka otti ykkösdivisioonassa hopeaa. Konkarit kaatoivat mestarijoukkue Ilveksen kahdesti. Heinä-elokuun  muutama tappio päästi tamperelaiset karkumatkalle. ToPa hävisi kullan neljällä pisteellä.

Huonommin kävi sen sijaan KKI-35 -joukkueelle. Ykkösdivisioonan kahdeksan joukkueen sarjassa tuli jumbosija. Vauhtia on otettava kakkosdivisioonasta.

Akaasta joukkueita pelasi kaksi myös piirin kuutosdivisioonaa. Lohkossa 1. Toijalan Nuorisoseuran Toijalan Fumblers Teamin sijoitus oli viides ja Kylmäkosken Veikkojen sijoitus seitsemäs.

Vesa Pajula kolmesti ykkönen

Kahdentoista joukkueen nelosdivisioonassa sijoittui Toijalan Pallo kuudenneksi. Entisestään nuorentunut joukkue pystyi esittämään muutamia välähdyksiä. Vaadittava rutiini ja tasaisuus tulevat varmasti esiin lähitulevaisuudessa.

Kolme tärkeintä tekijää joukkueen suorituksissa oli Pajula, Pajula, Pajula. Vesa Pajula oli kauden hattutemppuilija. Mies voitti joukkueen sisäisen maalintekijätilaston. Hän voitti tähtimieskisan. Lisäksi oli ykkönen myös tämän nelosdivisioonan maalintekijätilastossa 27 maalillaan.

Tilaston kakkonen oli Tommi Lehtimäki Lempäälän LeKi-futiksesta 23 osumallaan. Kolmas oli Urjalan Palloseuran Kasperi Ojala, maaleja 19.

Pajula tempoi pallon vähintään kolmasti maaliin, peräti kuudessa ottelussa. Voidaan sanoa, että sähäkkä kärkimies pelaa aivan väärässä sarjassa. Mutta yhtä totta on sekin, että onneksi hän paukuttaa maaleja ToPa:ssa! Yhdessä tilastossa ToPa on esiintynyt hienosti edukseen. Lohkon varoitustilastossa joukkue oli ykkönen eli otti vähiten varoituksia.

TP-49 edustusjoukkueen tähtipörssin kärki 2013: 1. V. Pajula 29, 2. Toni Niskala 23, 3. Joonas Saariniemi 13, 4. Jukka-Pekka Jyrämö 9, 5. Joonas Pietikäinen 8. Pisteillä oli 17 pelaajaa.

TP-49 edustusjoukkueen maalintekijätilaston kärki 2013: 1. V. Pajula 27, 2. J. Saariniemi 9, 3. T. Niskala 6, 4. Miikka Innala 2, Jussi Nyström 2. Yksi maali, 9 pelaajaa. Maaleja yhteensä, 55.

Toijalan Pallon palkintojenjako tilaisuudessa mitalit jaettiin myös pallokoululaisille ja samoin syksyn taitokilpailuissa sijoittuneille. Lisäksi Tampereen piiriltä viisi pelipalloa arvottiin junioreille.

Pallot oli ensiksi lahjoitettu TP-49 Killalle, kun yhdistys keväällä täytti 10 vuotta. Kilta pisti pelivälineet kiertoon, tähän palkitsemistilaisuuteen.

TP-49 kesäkauden 2013 palkitut: B- ja C-tytöt: Erika Rantala, Jasmine Järventausta, Marika Rautalappi, Kia Lingman, Sini Tirri, Heidi Mäkinen.  G7: Kaapo Silmonen, Manu Turpeinen, Frans Masena.  F8: Onni Rantala, Sisu Koiranen, Heikki Kinnari. F9: Joonatan Inkinen, Väinö Kautto, Aku Kössilä.  E10: Eemeli Rantala, Eetu Kärkäinen, Ilmari Lehtonen.  E11: Kristian Heikkilä, Topias Listo, Jere Ainasoja.  D12: Juuso Virtanen, Toni Naskali, Ville Jokela.  C14: Micke Hakkarainen, Felix Karhusaari, Eemeli Huiko.  A-juniorit: Ville Myllylä, Roope Saranen, Juha Malinen.  Edustusjoukkue Vuoden Pelaaja: Vesa Pajula. Etusivun pelaaja: Joonas Saariniemi. Taistelija: Ville Myllylä. Harjoittelija: Roope Saranen. Tulokas: Joonas Pietikäinen. Herrasmiespelaaja: Jyri Erkkilä.  Fair Play -joukkue: E10-juniorit.  Fair Play -pelaaja: Aleksi Sorsa (F9). Vuoden tyttöpelaaja: Essi Jokinen (B-tytöt). Sepon malja: Joonas Pietikäinen (A-jun.). Juniorityön palkinto: Tarja Nieminen (tyttöjoukkueet)

 Jukka Koskinen

Toijalan Pallon B-tytöt voittivat kultaa 7 vastaan 7 -sarjassa.
Toijalan Pallon B-tytöt voittivat kultaa 7 vastaan 7 -sarjassa.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Alueliigassa pelanneen D12-joukkueen valmentajana toimi Juri Virtanen (vas.) ja joukkueenjohtajana Marko Ahlman.
Alueliigassa pelanneen D12-joukkueen valmentajana toimi Juri Virtanen (vas.) ja joukkueenjohtajana Marko Ahlman.
E10-joukkueen valmentaja Mika Salo (vas.) vastaanotti Fair Play -joukkueen tunnustuksen Mikko Lapinleimulta.
E10-joukkueen valmentaja Mika Salo (vas.) vastaanotti Fair Play -joukkueen tunnustuksen Mikko Lapinleimulta.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.
Toijalan Pallon palkittuja junioripelaajia. Kuva: Jukka Koskinen.