Arvo Mäkiselle Sotaveteraaniliiton korkein ansiomerkki

Kanta-Hämeen sotaveteraanipiirin toiminnanjohtaja Pertti von Hertzen (vas.) ja Seppo Valkama (oik.) luovuttivat Arvo Mäkiselle Sotaveteraaniliiton kultaisen ansioristin.
Kanta-Hämeen sotaveteraanipiirin toiminnanjohtaja Pertti von Hertzen (vas.) ja Seppo Valkama (oik.) luovuttivat Arvo Mäkiselle Sotaveteraaniliiton kultaisen ansioristin.

Suomen Sotaveteraaniliitto on myöntänyt Toijalan ja Ympäristön Sotaveteraanit ry:n varapuheenjohtajalle Arvo Mäkiselle Sotaveteraaniliiton korkeimman ansiomerkin, kultaisen ansioristin. Kanta-Hämeen sotaveteraanipiirin toiminnanjohtaja Pertti von Hertzen ja yhdistyksen puheenjohtaja Seppo Valkama luovuttivat ansiomerkin 8.10. järjestetyssä kahvitilaisuudessa.

Arvo Mäkinen on ollut yhdistyksen jäsen vuodesta 1991, hallituksen jäsen vuodesta 1993 ja yhdistyksen varapuheenjohtaja vuodesta 2000 alkaen edelleen. Hänet on kutsuttu yhdistyksen kunniajäseneksi vuonna 2010.

Mäkinen on ollut aktiivisesti mukana kaikissa yhdistyksen toiminnoissa kuten piirikokousedustajana, asevelvollisten kutsuntatilaisuuksissa veteraanien edustajana, Veteraanipäivinä kouluissa kertomassa sota-ajasta, yhdistyksen edustajana aktiivisesti erilaisissa liikunta- ja virkistystapahtumissa ja hengellisissä tapahtumissa. Veteraanien siunaustilaisuuksissa Arvo on ollut havuseppeleen laskussa useammin kuin kukaan muu.

Kommentointi on suljettu.