Akaan Seudun kuvakisassa pähkäiltiin Kumeraa

Akaan Seudun avoimien ovien päivänä järjestetyssä kuvakisassa arvuuteltiin akaalaisia rakennuksia. Päänvaivaa tuotti muun muassa kuva Kumeran tehtaasta, jota veikattiin myös Viialan kirjastoksi, Fläkt Woodiksi ja Akaan uudeksi paloasemaksi. Toijalan Sampolaa puolestaan luultiin myös Toijalan ABC-asemaksi, Kulttuuritalo Laaksolaksi, Viialan vanhaksi pappilaksi, Viialan S-marketiksi ja Sahurin päiväkodiksi. Viialan työväentaloa veikattiin Ylpönpihan päiväkodiksi, ratamestarintaloksi, Laaksolaksi, Toijalan Sampolaksi ja Kylmäkosken työväentaloksi.

Hyvin tunnistettiin Kylmäkosken kirkon pyöreä ikkuna ja vanha viljavarasto eli nykyinen kierrätyskeskuksen rakennus Hämeentien varrelta Toijalasta, jota vastaajat nimittivät myös Luoman ja Huuskan torniksi ja siiloksi.

Vastauksia jätettiin yli sata. Kaikkien vastaajien kesken arvottiin Kylmäkoski-Seuran julkaisema kotiseutukirja Lämmin tervehdys Kylmäkoskelta, Akaa-Toijala-Seuran julkaisema Terveiset Toijalasta sekä kaksi Akaan Kuvataiteilijoiden 30-vuotisjuhlajulkaisua Juhla. Kirjapalkinnon voittivat Jorma Nerama, Matti Hautamäki, Liisa Lampela ja Teuvo Kaihlavirta Akaasta. Palkinnot postitetaan voittajille. Oikeat vastaukset ohessa.

 

 

Viialan urheilukentän katsomo.
Viialan urheilukentän katsomo.
Toijalan Sampola.
Toijalan Sampola.
Kierrätyskeskuksen rakennus, entinen Luoman kauppa Hämeentien varrella Toijalassa.
Kierrätyskeskuksen rakennus, entinen Luoman kauppa Hämeentien varrella Toijalassa.
Kylmäkosken kirkko.
Kylmäkosken kirkko.
Kumeran tehdas Kylmäkoskella.
Kumeran tehdas Kylmäkoskella.
Viialan työväentalo.
Viialan työväentalo.