Terho Nääppä johtaa Tolvan sukuneuvostoa

Tolvan suursuku ry:n sukukokous on valinnut sukuneuvoston puheenjohtajaksi Terho Nääpän Forssasta ja varapuheenjohtajaksi Päivi Aaltosen Vantaalta. Neuvoston jäseniksi valittiin Vesa Huhtanen Helsingistä, Jussi Suolahti Janakkalasta, Irma Lehtinen Forssasta, Reino Kaunisto Loimaalta, Piiti Järvenpää Somerolta, Jorma Hakasuo Kankaanpäästä, Anita HellgrénValtanen Urjalasta, Sanna Nääppä Aurasta, Seppo Weckman Espoosta, AnneMari Aalto Forssasta, Ilpo Hynninen Urjalasta, Heikki Koivula Hattulasta, Heidi Rämö Hattulasta ja Jukka Vuorentausta Tammelasta.

Nimitystoimikunnan muodostavat Vesa Huhtanen, Hannu Alitalo, Mari PenttiTuomisto ja Sulo Järvinen. Toiminnantarkastajaksi valittiin Anita Kreivi Forssasta sekä varahenkilöksi Katja AlitaloKotsalo Urjalasta.

Sukukokous vahvisti neuvoston ehdottamana, että Eero Ojanen Urjalasta kutsutaan seuran kunniajäseneksi.

Kokous valtuutti sukuneuvoston järjestämään keräyksiä varojen saamiseksi Perinnerahaston hankkeisiin, joista ensimmäinen on Dahlmanin kiven konservointityö Urjalankylän kivisakastin hautausmaalla. Tämä liittyy seuran teettämään ja tänä kesänä osin jo toteutuneeseen torppari Matti Dahlmanin 1700-luvun lopun huonoon kuntoon päässeen hautakiven restaurointiprojektiin.

 

Tolvan suursuku ry vietti sukujuhlaa Hämeenlinnan Aulangolla. Tolvan suvulla on yhteyksiä Aulangon perustan muodostaneisiin Karlbergin ja Kataiston kartanoihin.
Tolvan suursuku ry vietti sukujuhlaa Hämeenlinnan Aulangolla. Tolvan suvulla on yhteyksiä Aulangon perustan muodostaneisiin Karlbergin ja Kataiston kartanoihin.