Topan 2004 syntyneisiin kaivataan lisää pelaajia

Tarjolla kiva porukka ja hyvä henki

Toijalan Pallon F9- ja F8-juniorit harjoittelevat Toijalan yhteiskoulun salissa sunnuntaisin.

Toijalan Pallon F9- ja F8-juniorit harjoittelevat Toijalan yhteiskoulun salissa sunnuntaisin.

Toijalan Pallon vuosina 2004 ja 2005 syntyneet jalkapallojuniorit harjoittelevat yhdessä porukassa. Nuorempaa kaartia on mukana kiitettävästi, mutta 2004 syntyneitä mahtuisi mukaan enemmänkin. Tällä hetkellä heitä on 22 pelurista reilusti alle kymmenen, mikä ei riitä ensi kesän sarjapeleihin.

Viime vuonna piirisarjaa pelattiin kahden ikäluokan yhteisjoukkueella, mutta tulevaan kauteen on tarkoitus lähteä omilla porukoilla.

– Silloin tulisi tasaisempia pelejä, eikä nollavitosten tarvitsisi lähteä nollanelosten joukkueeseen, pohtii joukkueenjohtaja Heidi Kinnari.

Toisena joukkueenjohtajana F9/F8-junioreissa toimii Mari Koiranen ja valmentajina Toni Kivimäki, Pekka Soikkeli ja Saija Keränen. Heidi Kinnari kehuu poika- ja tyttöporukan henkeä hyväksi ja vakuuttaa, että uusien pelaajien on helppo tulla mukaan.

– Harjoittelemme leikin varjolla, ja mukaan mahtuu niin paljon kuin tulijoita riittää. Olemme nyt sanoneet lapsille, että pyytävät koulukavereita mukaan, mutta ehkä tämä vaatii aktivoitumista seuran puoleltakin.

Juuso Heikkinen (vas.) ja Aleksi Sorsa tykkäävät jalkapallosta ja nykyisestä joukkueestaan. Vuonna 2004 syntyneiden joukkueeseen mahtuisi moni muukin tyttö tai poika.

Juuso Heikkinen (vas.) ja Aleksi Sorsa tykkäävät jalkapallosta ja nykyisestä joukkueestaan. Vuonna 2004 syntyneiden joukkueeseen mahtuisi moni muukin tyttö tai poika.

Maajoukkue lupaavassa kunnossa

Aleksi Sorsa on ollut nollanelosten joukkueessa kaksi vuotta ja Juuso Heikkinen vuoden pidempään. Kumpikin oli pelaillut jo pienempänä jalkapalloa pihalla ja lähti joukkueeseen, kun osa kavereistakin lähti. Nykyisessä porukassa on poikien mukaan hyvä henki ja kaikki ovat reiluja toisilleen.

– Treenit ovat kivoja, ja koko ajan ollaan kehitytty eteenpäin, pojat kertovat.

Toijalan Pallon F9- ja F8-juniorit harjoittelevat Toijalan yhteiskoulun salissa sunnuntaisin.

Toijalan Pallon F9- ja F8-juniorit harjoittelevat Toijalan yhteiskoulun salissa sunnuntaisin.

Aleksin ja Juuson omia suosikkijoukkueita ovat Barcelona ja Chelsea, ja luottoa löytyy myös Suomen maajoukkueeseen.

– Ihan hyvältä näyttää. Kehittymään päin koko ajan, Aleksi kuvailee.

Aleksi käy Pappilan koulua ja Juuso Arvo Ylpön koulua, ja kummankin luokalta löytyy potentiaalisia joukkuekavereita. Heitä pojat aikovatkin kysellä mukaan lähiaikoina.

Topan 04/05 syntyneiden harjoitukset ovat Toijalan yhteiskoulun salissa sunnuntaisin kello 12–13.30. Seuran nettisivuilta osoitteesta www.tp-49.fi löytyy tarkempia tietoja harjoituksista ja joukkueesta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?