– Alueella on monenlaisia arvoja, kuten arkeologista arvoa ja maisemallisia arvoja. Junaradan vaikutukset eli melu- ja tärinävaikutus rakentamiseen ovat sellaisia, että on tarkoituksenmukaista miettiä kaava uudelleen, kaavoituspäällikkö Niina Järvinen kertoo.
Vuoden 1980 asemakaava on pääosin toteutumatta. Uudessa kaavassa alueen tonttien määrä vähenee merkittävästi vanhaan kaavaan verrattuna. Tämä johtuu kaava-alueelta tunnistetuista arvoista.
– Myös aikanaan mahdollisesti toteutuvaan lisäraiteeseen varautuminen näkyy uudessa kaavassa.
– Uudessa kaavaluonnoksessa on osoitettu tarpeelliset katuyhteydet. Tampereentie on ajateltu alueen kokoojakaduksi, Järvinen sanoo.
– – Meillä on pitkään ollut liian vähäinen miehitys, ei ole ollut mahdollista edistää kaikkia kaavoja. Kinokortteli esimerkiksi meni Alkkulan edelle, samoin Viialan yhtenäiskoulu ja liikuntahalli, Pohjois-Toijalan alakoulu, Hyvinvointikeskus, Lidl ja kiertoliittymät. Meillä kaavoituksessa on ollut paljon asioita vireillä ja siihen nähden vähän henkilöresurssia, Järvinen tiivistää.
Nyt kaavoituksen tilanne on kuitenkin hieman parantunut. Töissä on kaksi kaavasuunnittelijaa, joista toinen voi keskittyä kaupungin omiin hankkeisiin.
Yleisötilaisuuden jälkeen kaupunki jää odottamaan palautetta yleisöltä.
– Kaavoituksesta voi myös varata ajan ja tulla aivan rauhassa keskustelemaan siitä, miten kaava on muuttunut ja mitä mieltä maanomistajat ovat. Olemme varautuneet siihen, että kaavaluonnokseen tehdään vielä muutoksia, Järvinen sanoo.
Järvisen mukaan nyt ollaan pitkän prosessin maalisuoralla. Tavoite on, että kaavaa käsitellään lautakunnassa maaliskuussa ja että se saisi lainvoiman vielä tämän vuoden aikana.
– Omakotiasujia tämä alue varmasti alkaa kiinnostaa nyt kun vieressä on uusi koulu ja asemanseudun palvelut kehittyvät toisen kaavahankkeen myötä. Toivottavasti alue kiinnostaa myös tamperelaisia muuttajia, onhan Viialasta vielä nopeampi yhteys Tampereelle kuin Toijalasta.
Vranan perhe sai yleisötilaisuudessa vastauksen kysymykseensä
– Meidän tontin pihatie näkyy tavallaan naapurin tontilla. Siitä kysyin kaupungin kaavoitusihmisiltä, että miten saadaan se tonttijako näkymään oikein, Ida Vrana kertoi.
Ida Vrana oli ollut jo etukäteen yhteydessä Akaan kaupungin kaavoitukseen asiasta. Yleisötilaisuuden aikana kuultuja vastauksia yleisön esittämiin kysymyksiin Vrana piti osittain hieman ympäripyöreinä, mutta omiin, tarkentaviin kysymyksiinsä saamiinsa vastauksiin hän oli kuitenkin tyytyväinen.
– Nyt saatiin mielestäni ihan hyvä vastaus. Me vielä lähetämme asiasta sähköpostia perään, että on sitten mustaa valkoisella. Sitten varmaan jäädään odottelemaan, Ida Vrana suunnitteli.
– Ehkä me vaan jotenkin löydettiin se matkan varrella, Noah tuumii.
Matkan varrelta löytyneen talon tontilta Noah on löytänyt myös vanhan lelun, Bakugan-pallon.