Akaalaisen Pauli Luoman täsmäisku sunnuntaina Jyväskylän raveihin oli melkein täysosuma. Luoma oli matkassa kahdella hevosellaan, ja tuomisina oli voitto Amazing Gardella ja kakkostila Armellilla.
Kymmenettä kertaa kilpaillut Amazing Garde juoksi Killerillä uransa kolmannen voiton. Ykkönen tuli ajalla 18,2a selvällä erolla toiseksi ehtineeseen Niko Jokelan Garce Anniin (18,8a).
Jo 57 kertaa tositoimissa ollut tamma Armell juoksi kakkoseksi kilometriajalla 16,6a ja päästi edelleen vain viime vuoden valmentajaksi nimetyn Antti Ojanperän virittämän Global Deputyn (16,2a), jota ohjasti Tuukka Varis. Voittoja Armellila on jo viisi ja himmeämpiä totosijoja 22.
Luoman veljesten lisäksi ei muiden akaalaisia valmentajien hevosia ole vielä uutena ravivuonna kilpakentillä nähty. Unto Inkisen Aissa kilpaili viimeksi marraskuussa, Timo Leivon suojateilta edellinen startti löytyy lokakuulta, Jouni Vaittisen Bebe juoksi joulukuun alussa, ja Vilppu Laaksosen nimi löytyy tuloksista marraskuun lopulta.