Löytyykö sinulta kuvia tai muistoja MLL Viialan toiminnasta? – Sata vuotta täyttävä yhdistys etsii materiaalia näyttelyynsä

MLL Viialan yhdistyksen iltaperhekerho aloitti toimintansa 7. helmikuuta seurakunnan kerhotilassa. Kuva: Tiina Muurinen

Mannerheimin lastensuojeluliiton Viialan yhdistys täyttää syksyllä sata vuotta. Yhdistys juhlistaa merkkipaalua näyttelyllä Viialan kirjastossa 25.9.–13.10. Näyttelyä varten yhdistys kaipaa ihmisiltä nyt valokuvia ja muuta materiaalia sekä muistoja toiminnasta vuosien varrelta.

MLL Viialan yhdistyksen varapuheenjohtaja Tiina Muurinen kertoo, että yhdistyksellä on eniten aineistoa viimeisen 5–10 vuoden ajalta. Yhdistys toivookin, että yksityishenkilöiltä löytyisi myös vanhempaa materiaalia toiminnasta.

Jos sinulla on kuvia, muuta materiaalia tai muistoja MLL Viialan toiminnasta, yhdistykselle voi lähettää sähköpostia osoitteeseen mll.viiala@gmail.com tai soittaa Tiina Muuriselle numeroon 050 3240 826. Yhdistys toivoo tietoja tämän kevään aikana.

MLL Viialan yhdistys aikoo järjestää juhlavuoden kunniaksi myös gaalaillan Viialan työväentalolla lokakuussa. Tilaisuus on lapsiperheille ja kaikille muille toiminnasta kiinnostuneille.

MLL Viialan osasto järjesti vuonna 1963 pienten lasten hiihtokoulun, jonka opettajana toimi Leena Taina. Päättäjäispäivänä pidettiin hiihtokilpailut, joihin paikallislehden mukaan osallistuivat Elina Ronkainen, Pirjo Rekola, Paula Pohjasto, Tuire Pentikäinen, Eva Nykänen, Aune Humaloja, Sirpa Rekola, Simo Litva, Keijo Pakarinen, Kari Salo, Kari Koskivainio, Ilkka Luoma ja Asko Pakarinen.

MLL Viialan osasto juhli 40-vuotistaivaltaan 7.10.1963 Yhteistalon juhlasalissa. Maisteri Lauri Laitasalo pitämässä tervehdyspuhetta. Kuva: Pentti Kokko

MLL Viialan osaston 40-vuotisjuhlassa salin eturivissä istuivat yhdistyksen puheenjohtaja M-L Punto (vas.), juhlapuheen pitänyt arkkiatri Arvo Ylppö, rouva Ylppö, kunnanlääkäri Rauni Punto ja rouva Elina Keidas. Kuva: Pentti Kokko

MLL:n Viialan yhdistys juhlii syksyllä satavuotista toimintaansa näyttelyllä. Sitä varten yhdistys toivoo saavansa kuvia menneiltä vuosilta. Tässä kuvassa vietetään perhekahvilan pikkujouluja joulukuussa 2022. Kuva: Sanna Kähkönen

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?