Akaa on Suomen hunajapääkaupunki, jonka titteli juontaa juurensa kaupunkimehiläistarhaukseen. Se alkoi Akaassa suunnitelmallisena vuonna 2009. Nyt tarhoja on noin 40 ja niissä asuu yli 20 miljoonaa mehiläistä. Vastaavassa mittakaavassa kaupunkitarhausta ei tiettävästi ole toteutettu missään muualla koko Euroopassa.
Melkein yhtä leimallinen paikallistuote Akaassa on mämmi, jota Kymppi-Maukkaat Oy tekee Toijalassa.
Akaan Seutu päätti heittää parille innokkaalle paikallisleipurille haasteen siitä, mitä voisi leipoa käyttäen sekä hunajaa että mämmiä. Haasteen ottivat vastaan työkseen leipova Susan Eerikinharju Kylmäkoskelta ja ahkera kotileipuri Minna Haromo Toijalasta.
Toimittaja ja valokuvaaja pääsivät maistamaan joka ikistä koeleivonnaista. Myönnetään, että lopputulokset yllättivät täysin ja todella iloisesti.
Hunajan määrää säätämällä leivonnaisesta tulee joko tuhdin makea tai miedommin makeutettu herkku. Myös se vaikuttaa, käytetäänkö perusmämmiä vai esimerkiksi makeampaa marjamämmiä.
– En yleensä tykkää makeasta, mutta tämä kuppikakku on yllättäen minun suosikkini, mutisi valokuvaaja kauhoessaan Susan Eerikinharjun ideoimaa jälkiruokaa, jossa oli molempia paikallisia raaka-aineita.

”Kannattaa kokeilla rohkeasti”
– Tein juustokakkua, täytekakkua, kerroksellista kuppikakkua ja mutakakkua ja käytin kaikissa samoja aineksia, luettelee Susan Eerikinharju näyttäessään leivonnaisrivistöä.
Leipomuksissa oli joko marjamämmiä tai tavallista mämmiä sekä akaalaista hunajaa. Lounaskahvila Kuningatar & Kuhnuria äitinsä kanssa Kylmäkoskella pyörittävä Susan Eerikinharju sanoi innostuneensa nyt näistä raaka-aineista niin, että aikoo saada matkailijat tutustumaan Akaa-henkisiin leivonnaisiin.
– Kotileipureita haluaisin myös kannustaa kokeilemaan rohkeasti. Ei ole vaarallista, jos menee pilalle ensimmäisellä kerralla. Sitten vaan uudestaan kokeilemaan!

Siivet liivatteesta, raidat lakritsista
Toijalalainen Minna Haromo ja hänen 10-vuotias Kiira-tyttärensä leipovat viikoittain kotona jotakin, joten haasteen vastaanottaminen ei jännittänyt.
– Meidän kakussa on kääretorttupohja, jossa on käytetty makeutusaineena hunajaa. Laitoin hunajaa vain puolet siitä määrästä, jonka olisin käyttänyt sokeria. Välissä on valkosuklaa-kermarahka, johon on sekoitettu mämmiä. Epäilin, kuinka tämä maistuu lapsille, mutta kakku olikin heidän mielestään hyvää, Minna Haromo sanoo.
Kiira-tytär muotoili kakussa tarvitut pörriäiset sokerimassasta. Siivet on tehty liivatelehdestä. Mehiläisten mustat raidat on loihdittu lakritsimakeisista.
Innokkaalla leipurilla Minna Haromolla on Instagramissa leivontatili nimellä minnanleipomisjutut. Saattaa olla, että tämäkin Akaan Seudun haastekakku ilmestyy leivontatiliä piristämään.

