
Ilveksen radioyhteistyökumppani FUN Tampere lähtee kuudenteen selostuskauteensa kokeneella ja uudelleen roolitetulla kiekkotiimillä. Selostajana jatkaa Mikko Aaltonen, joka tulkitsee suorana kaikki Ilveksen liigaottelut. Kiekkolähetysten tuottajana aloittaa viime kaudella niin studioisännän, selostajan kuin toimittajankin roolissa kuultu Valtteri Makkonen. Myös viime kausilta tuttu, Ilves-perhettä koko laajuudessaan luotaava Intohimona Ilves -osio jatkuu, toimittajanaan Mika Laakso.
FUN Tampereen Kiekko tuottaa alkavalla kaudella aiempaakin vahvemmin paikallista sisältöä.
– Erittäin sujuvaksi viiden kauden aikana hioutunut yhteistyö Ilveksen kanssa takaa sen, että tamperelainen kiekkoyleisö saa tällä kaudella kuullakseen entistäkin perehtyneempää, ajankohtaisempaa ja ainutkertaisempaa kiekkoasiaa, kertoo FUN Tampereen ohjelmapäällikkö Valtteri Kujansuu.
– Esimerkiksi jokaisessa kotipelissä äänessä on oman osion kiekkolähetykseen saanut pelaaja- ja tv-kommentaattori -legenda, nykyinen Ilveksen joukkueenjohtaja Timo ”Tinke” Peltomaa, valottaa Kujansuu uudistuksia.
Koronavirusepidemian hillitsemiseksi myös median ja joukkueiden välisiä kohtaamisia on Liigan päätöksellä kauden alussa rajoitettu, mutta FUN Tampereen Kiekossa vallitseva tilanne otetaan mahdollisuutena tiivistää vuorovaikutusta radion, kuulijoiden ja joukkueen välillä.
– Koronaviruspandemian myötä radion rooli tapahtumien ja tunnelmien luotettavana ja turvallisena välittäjänä korostuu. Vallitseva tilanne antaa meille mahdollisuuden hyödyntää vuosien varrella kertynyttä osaamistamme etätekemisessä täysimittaisesti. Radio välineenä mahdollistaa sen, että pystymme välittämään tilanteet ja niiden taustat yhtä elävästi ja nopeasti kuin ennenkin, sanoo Kujansuu.
FUN Tampereen Kiekon ennakkolähetys käynnistyy aina tuntia ennen ottelua. Lisäksi myös erätauoilla kuullaan tuoreet haastattelut sekä viihdyttäviä tarinoita vuosien varrelta. Jokaisen pelin jälkeen selostusottelu perataan huolellisesti jälkipeleissä. Kulloisenkin ottelun lisäksi syvennytään lisäksi ajankohtaiseen kiekkoyleisöä puhuttelevaan teemaan.
Kaudesta 2015-16 saakka Ilveksen kaikki liigaottelut välittänyt FUN Tampereen Kiekko valittiin vuoden 2019 RadioGaalassa vuoden parhaaksi ohjelmaksi paikallisten radio-ohjelmien kategoriassa. FUN Tampere ja Akaan Seutu kuuluvat samaan Pirmediat-konserniin.