Riistakamera kuvasi ilveksen Riisikkalassa

Keravalaisella Jari Turusella on riistakamera Riisikkalassa anoppinsa synnyinkodin pihapiirissä. Riistakamerakuvat paljastavat lähellä metsää sijaitsevan autiotalon olevan monien eläinten vierailukohde. Ilveskin on vieraillut talolla ainakin viime vuoden keväällä ja loppuvuodesta sekä tänä vuonna tammikuussa ja -helmikuussa.

Talon seinustalle, sokkelin tuuletusaukkoon Turunen jättää eläimille syötävää, kuten kalaa ja hiiriä.

Ilves 27.4.2017

Ilves 27.4.2017.

Ilves 4.12.2017.

Ilves 27.4.2017.

Kettu 12.2.2018.

Kettu 29.4.2017.

Mäyrä 31.5.2017.

Näätä 8.2.2018.

Rusakko 19.4.2017.

Supikoira 20.6.207.

Valkohäntäpeura 29.7.2017.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?