Akaan Kokoomus haluaa kolmasosan valtuustopaikoista

Tomi Koistinen jatkaa Akaan Kokoomuksen puheenjohtajana vuonna 2017.
Tomi Koistinen jatkaa Akaan Kokoomuksen puheenjohtajana vuonna 2017.

Akaan Kokoomus on valinnut vuoden 2017 kuntavaalien ehdokkaiksi Petri Aarnion, Matti Hännisen, Tomi Koistisen, Jaakko Leinosen, Janita Puomilan, Sami Rajalan, Jouko Rytkösen, Jukka Salmisen ja Mia Tuomiston.

Yhdistyksen ylimääräinen kokous nimeää loput ehdokkaat helmikuussa 2017. Akaan Kokoomus tavoittelee huhtikuun kuntavaaleissa 30 prosentin kannatusta ja 11:tä paikkaa Akaan 35-paikkaiseen valtuustoon.

Akaan Kokoomuksen puheenjohtajana vuonna 2017 jatkaa Tomi Koistinen. Hänen lisäkseen yhdistyksen hallitukseen valittiin Petri Aarnio, Jaakko Leinonen, Tuomo Närkki, Janita Puomila, Sami Rajala, Jouko Rytkönen, Tuomo Smått ja Mia Tuomisto.

Akaan Kokoomuksen syyskokouksessa vieraili myös kansanedustaja Pauli Kiuru Valkeakoskelta pitämässä poliittisen tilannekatsauksen.