Eläkeliiton Akaan yhdistys palkitsi jäseniään

Eläkeliiton Akaan yhdistys


Eläkeliiton Akaan yhdistyksen syyskokouksessa ansiomerkin saivat Margit Vähävuori (vas.), Helvi Laakso, Tapio Toivonen, Paula Löytönen, Milva Salonen ja Tuula Hakala. Kuva Leila Haavisto.

Eläkeliiton Akaan yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Lauri Haavisto. Haavistolla alkaa kuudes vuosi puheenjohtajana. Hallitukseen kuuluvat Haaviston lisäksi Tapio Toivonen, Helena Korpela, Milva Salonen, Maire Saari, Kauko Saari, Pirkko Mattila, Aarre Mattila ja Paula Löytönen.

Tapio Toivonen toimii sihteerinä ja rahastonhoitajana, Helena Korpela emäntänä ja Paula Löytönen hoitaa jäsenasioita.

Valintojen lisäksi Eläkeliiton Akaan yhdistys palkitsi syyskokouksessa aktiivisia jäseniään. Eläkeliiton kultaisen ansiomerkin saivat Tuula Hakala ja Milva Salonen ja hopeisen Tapio Toivonen, Margit Vähävuori, Helvi Laakso, Paula Löytönen.

Kultainen ansiomerkki voidaan myöntää henkilölle, joka on ollut kymmenen vuotta yhdistyksen jäsen ja toiminnassa mukana vähintään kahdeksan vuotta. Hopeinen ansiomerkki voidaan myöntää henkilölle, joka on ollut toiminnassa mukana viisi vuotta. Kultaisen ansiomerkin myöntää Eläkeliitto ja hopeisen Eläkeliiton Hämeen piiri.

Eläkeliiton Akaan yhdistys piti syyskokouksensa 27. lokakuuta Toijalan Sampolassa.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?