
Miesten lentopallon ykkössarjajoukkueet Lempäälän Kisa ja Akaa-Volley voisivat vaihtaa kotisaleja keskenään. Joukkueet ovat kauden aikana kohdanneet toisensa neljään otteeseen, kahdesti Monarilla ja kahdesti Hakkarissa. Joka kerralla täydet kolme sarjapistettä on kirjattu ottelupöytäkirjaan vieraiden sarakkeeseen.
Akaa-Volleylla oli sunnuntaina mahdollisuus varmistaa ykkösen runkosarjan voitto. Joukkue kuitenkin alisuoritti todella raskaasti ottelun alussa. Vaikka otteet kohenivat koko ajan ottelun loppua kohden, ensimmäisen erän notkahduksesta ei enää selvitty kunnialla.
Salilta poistui sunnuntain pimenevään iltaan pettyneen oloista kotiyleisöä. Lempäälän Kisa oli hyvällä asenteella liikkeellä ja ansaitsi sarjapisteensä.
– Emme ole tottuneet näkemään näin paljon virheitä Akaa-Volleylta. Toivottavasti joukkue saa uuden hengen päälle, sanailivat katsomosta bongatut vakiovieraat Mika Sievi-Korte ja Markku Ojala pitkällä erätauolla.
Tilastot paljastavat, etteivät Sievi-Korte ja Ojala olleet väärässä. Akaa-Volley antoi LeKille 19 pistettä omilla virheillä kahdessa ensimmäisessä erässä.
Lempäälän nosto toimi tällä kertaa
Kun joukkueet kohtasivat tammikuussa Hakkarissa, akaalaiset saivat kovalla syöttöpelillä LeKin vastaanoton horjumaan. Näin passarit Jukka Lehti ja Arttu lehtimäki eivät päässeet hyödyntämään nopeita paterihyökkäyksiä juuri lainkaan. Sunnuntain peliin oli kirjoitettu toisenlainen käsikirjoitus. Lempäälän hihapeli pysyi kuosissa, ja Akaa-Volleynkin pelipaitaa aiemmin kantanut Sten Kruuda nakutti 11 pistettä lähes 80 prosentin tehoilla. Saldo on kova keskitorjujalta kolmen erän pelissä.

LeKi voitti selkein numeroin 0–3 (16–25, 22–25, 24–26). Akaalaisten otteet kohenivat koko ajan pelin edetessä. Neljäs erä olisi saattanut jo tuoda voiton. Mutta lentopallo-ottelun voittaa se joukkue, joka ensinnä saa käännettyä kolme erää itselleen.
Avauserän selkeä sävel näkyi heti alussa. Lempäälä tuli hyvällä sykkeellä ja käytti pelaajiensa ulottuvuutta hienosti hyväkseen. Kun samalla pallo poltteli akaalaisten sormissa, erä oli ohi 20 minuutissa.
Toisessa erässä edettiin ratkaisupalloihin saakka tasaisesti. Lopussa LeKi oli terävämpi. Kun lisäksi kotijoukkueen pistenikkarina muutoin häärinyt Markus Kauppinen epäonnistui syötössään ratkaisevalla hetkellä, erä karkasi kotijoukkueen käsistä. Hakkuri Kauppinen pelasi ottelussa kaksi erää, teki 13 pistettä ja palkittiin joukkueensa parhaana.
Joensuusta saatava vähintään piste
Kolmannessa erässä Akaa-Volleylla oli jo yksi eräpallo. Jos tuosta olisi piste tullut, ottelu olisi voinut vielä kääntyä kotiyleisön mieliksi akaalaisten eduksi. Kun näin ei käynyt ja LeKi onnistui omassa ottelupallossaan, päädyttiin selkeisiin 0–3 lukemiin.

– Laita sinne lehteen, että Akaan kakkosvalmentaja Risto Lahti saa keskeyttää hiihtolomansa ja lähteä lykkimään Lapista etelää kohti. Ja joukkue menköön puoliväliin suksilla vastaan, naureskeli takavuosien kova lentopalloilija Mika Nyström Monarilta lähtiessään.
Ykkösen runkosarja päättyy ensi viikonvaihteessa. Akaa-Volley pitää kärkipaikkaa ennen viimeistä kierrosta, mutta Kyyjärven Kyky varjostaa kahden pisteen päässä. Akaalaisten olisi siis saatava vähintään yksi sarjapiste Joensuusta, jossa vastaan asettuu Susiraja Volley.