Autourheilijoille tunnustusta

Vuoden autourheilijaksi valittu Juha Heikkilä (vas) ja Kiikoisten Autosuunnistajien Tomi Viitala voittivat nyt ensimmäistä kertaa henkilökohtaisen NEZ-kultamitalin. Kuva: VaToSUA:n arkisto

Vuoden autourheilijaksi valittu Juha Heikkilä (vas) ja Kiikoisten Autosuunnistajien Tomi Viitala voittivat nyt ensimmäistä kertaa henkilökohtaisen NEZ-kultamitalin. Kuva: VaToSUA:n arkisto

Valkeakosken-Toijalan Seudun Urheiluautoilija ry palkitsi seuran 50-vuotisjuhlassa urheilijoitaan ja toimitsijoitaan. Autourheilun Kansallisen Keskusliiton (AKK) myöntämän hopeisen kilpailijamerkin sai Juha Heikkilä. AKK:n hopeiset toimitsijamerkit saivat Heidi Kivelä, Ari Sauren, Jorma Savela ja Kirsi Suonpää. AKK:n pronssiset kilpailijamerkit jaettiin Ari Kuismalle, Mika Kukkumäelle, Tero Kulomäelle, Markus Mäelle, Kari Mäkiselle, Johanna Rautalinille ja JouniPekka Rautalinille.

AKK:n pronssiset toimitsijamerkit saivat Eija Kariluoma, Jari Kariluoma, Pasi Kaukoranta, Sinikka Kivelä,  Jenni Kuisma, Pasi Laine, Heikki Lehtonen ja Anneli Mattila. VaToSUA:n pronssilevykkeellä palkittiin Petteri Airanne, Arolan Kartano, Hannu Jalonen ja Janne Vilppula. Yhdistyksen viirin sai Kurisjärven VPK.

Lisäksi palkittiin kiertopalkinnoilla vuonna 2015 ansioituneita kilpailijoita ja toimitsijoita. Jokamiesautoilun naisten luokassa palkittiin Johanna Rautalin, nuorten luokassa Jonne Voittonen ja yleisessä luokassa Mika Kukkumäki. Nopeuspokaalin sai Timo Lehtimäki ja rallikarttureista palkittiin Ari Kuisma.

Autosuunnistajien kuljettajista sai kiertopalkinnon vuodeksi haltuunsa Kari Mäkinen ja kartanlukijoista Markus Mäki. Cup/Sprint-pokaalin sai historic-ralliautoilun tasanopeusajosuorituksista Arvo Etelä. Vuoden toimitsijan palkinnon, edesmenneen tapettitehtailija Reijo Helpiön lahjoittaman Reijon telan sai Heidi Kivelä ja edesmenneen autokauppias Pentti Salon lahjoittaman Penan pytyn Pasi Laine.

VaToSUA:n vuoden autourheilijan kiertopalkinnon sai autosuunnistuksen pohjoiseuroopalaisessa NEZ-sarjassa kartanlukijoitten kultamitalin voittanut Juha Heikkilä.

 

 

 

Pekko Lana jatkaa johdossa

VaToSUA:n vuosikokouksessa ei tehty henkilövaihdoksia seuran hallitukseen ensi vuodelle. Puheenjohtajana jatkaa Pekko Lana ja sihteerinä Harri Heinonen. Toimintasuunnitelmassa on kahden kansallisen JM-kilpailun järjestäminen sekä autosuunnistuksen SM-osakilpailuna ajettava XL Aprilli-ST.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?