Viiala-seura etsii tehtaiden kuvia

Viiala-Seura sai tämänvuotisen valokuvanäyttelynsä yleisöltä myös tietoa kuvien henkilöistä ja rakennusten historiasta.
Viiala-Seura sai tämänvuotisen valokuvanäyttelynsä yleisöltä myös tietoa kuvien henkilöistä ja rakennusten historiasta.

Viiala-seura valitsi uudeksi puheenjohtajakseen Inkeri Laitisen, kun Leena Paananen jätti tehtävänsä puheenjohtajana työkiireidensä vuoksi. Hallitus piti järjestäytymiskokouksensa heti syyskokouksen jälkeen ja seuran varapuheenjohtajaksi valittiin Heikki Tuokko, sihteeriksi Jutta Kuitunen, taloudenhoitajaksi Orvokki Lundahl ja jäsenkirjuriksi Pekka Mattila. Jäseniksi nimettiin Leena Paananen, Mervi Rytkönen sekä Jouko Ahonen. Varajäseniksi valittiin Jyrki Lepomäki, Sari Savikko, Kirsi Luoto sekä Olavi Lahdensivu.

Viiala-seuran 19. marraskuuta pidetyssä syyskokouksessa hyväksyttiin vuoden 2015 toimintasuunnitelma. Kokouksessa päätettiin, että seura esittelee tämän vuoden tapaan toimintaansa jälleen Viialan markkinoilla toukokuussa että Hunajahulinoilla elokuussa.

Perinteisen elokuisen valokuvanäyttelyn teemaksi päätettiin Kolmen piipun kuva, joten seura-aktiivit kaipaavat kaikkien viialalaisten vanhoja, viialalaisia tehtaita esitteleviä kuvia. Mukaan otetaan myös pienempimuotoista valmistustoimintaa esitteleviä kuvia.

Huvittelupuolella uusiin suunnitelmiin kuuluuvat silta- tai toritanssit, jos seuran resurssit vain suinkin riittävät. Viiala-seura kaipaakin joukkoonsa mukaan sekä uusia jäseniä että paljon vapaaehtoisia järjestelyistä kiinnostuneita viialalaisia. Seura saa merkittävän osuuden rahoituksestaan jäsenmaksuista, joten ensi vuoden tuottoihin seura budjetoi 30 lisäjäsentä. Uusien jäsenten toivotaan lisäävän seuratoiminnan monipuolisuutta ja monimuotoisuutta.