Viilatehtaan varasto on yksi vaihtoehto Viialan Museoksi

”Sehän olisi vähän kuin palaisi kotiin”

Viialan Viilan entisestä viilavarastosta voisi kehkeytyä uusi koti Viialan museolle.

Viialan Viilan entisestä viilavarastosta voisi kehkeytyä uusi koti Viialan museolle.

Viialan museolle etsitään parhaillaan uusia tiloja. Akaan sivistysjohtajan Jukka Oksan mukaan nykyiset tilat entisessä navetassa eivät sovellu museokäyttöön, ja kaupunki on muutenkin valmis myymään navetan ja viereisen asuinrakennuksen Mäntymäen vanhainkodin lähistöllä.

– Nykyiset tilat ovat kylmät ja kosteat. Arvokas esineistö menee pilalle ajan myötä, jos sitä ei saada turvaan, Oksa toteaa.

Yksi vaihtoehto museon uudeksi paikaksi voisi olla entisen Viialan viilatehtaan viilavarasto Vakkistentiellä. Varastorakennuksen omistaja Leo Tammi on valmis neuvottelemaan asiasta, sillä edellinen vuokralainen on juuri lähtenyt tiloista.

– Pitäisi vähän miettiä, kuka museosta vastaisi ja kuka siitä maksaisi vähän korvausta, Tammi toteaa.

Entinen viilavarasto on näkyvällä paikalla Vakkistentiellä, lähellä junaradan alikulkua. Museon sisäänkäynti voisi olla rakennuksen päässä.

Entinen viilavarasto on näkyvällä paikalla Vakkistentiellä, lähellä junaradan alikulkua. Museon sisäänkäynti voisi olla rakennuksen päässä.

Leo Tammi esitteli entistä viilavarastoa Akaan Seudulle viime viikolla. Punatiilisessä varastosalissa on komeasti korkeutta. Suuremmassa tilassa on edelleen viilatehtaan aikaiset puiset varastohyllyt kahdessa tasossa, joista ylemmälle pääsee portaita pitkin. Hyllyt voisi purkaa, ja rakennuksen päädyssä oleva pienempi tila on jo nyt koko lailla tyhjillään.

Akaassa riittää teollisuusperintöä

Sivistysjohtaja Jukka Oksa pitää viilavarastoa varteenotettavana vaihtoehtona Viialan museon uudeksi tilaksi.

– Sehän olisi vähän kuin palaisi kotiin, koska viilatehtaan esineistöä museolla nimenomaan paljon on. Kerroin viime torstaina vapaa-aikalautakunnalle, että tällainen tunnustelu on olemassa, ja lautakunta piti sitä ihan hyvänä ajatuksena. Yhteinen näkemys on, että museolla on arvokas kokoelma, joka on väärässä paikassa ja vaikeasti saavutettavissa. Ja totuus on, että kaupungilla ei ole museolle omia tiloja.

Pienemmästä salista näkee hyvin tilan korkeuden.

Pienemmästä salista näkee hyvin tilan korkeuden.

Viialan museota pitäisi Jukka Oksan mielestä muutenkin kehittää teollisuusmuseon suuntaan.

– Vaikka lahjoitettua, lähinnä kotiseutumuseotyyppistä tavaraa on, se on niin tavanomaista, että on hyvä keskittyä teollisuusperinteen esilletuomiseen. Villi ajatus on, että sitä voisi laajentaa koko Akaaseen. Myös Kylmäkoskella ja Toijalassa on teollisuusperintöä, mikä varmasti olisi hyvä tuoda esille museoon. Museon täytyy kuitenkin pysyä Viialassa.

Jukka Oksa on keskustellut museon tulevaisuudesta myös tänä vuonna 50 vuotta täyttävän Viiala-Seuran kanssa. Seuran puheenjohtajan Leena Paanasen mukaan yhdistys on mielellään apuna ja mukana talkoissa.

Tällä hetkellä suuremmassa salissa on vielä viilatehtaan aikaiset varastohyllyt.

Tällä hetkellä suuremmassa salissa on vielä viilatehtaan aikaiset varastohyllyt.

– Me tietysti tuemme museota kaikella tavalla, mutta ei meillä ole varaa mitään vuokria maksaa. Toivottavasti kaupunki ymmärtää museon arvon ja hankkii vaikka pienemmänkin tilan. Siellähän on hirvittävästi tavaraa, ja näyttelyn aiheita voisi vähän miettiä, mitä on milloinkin esillä, Paananen sanoo.

Jukka Oksan mukaan Akaan kaupunki aikoo selvittää, mitä avustuksia kokoelman siirtämiseen ja tilojen rakentamiseen olisi saatavissa museopuolelta.

Varastohyllyjen ylätasolle pääsee portaita pitkin.

Varastohyllyjen ylätasolle pääsee portaita pitkin.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?