Matti Humalojasta Vuoden Pappa

Tavoitteena isien ja lasten yhteinen tapahtuma

Viisivuotiaat Minttu Reunanen (vas.) ja Elsa Tokee asettuivat mukisematta samaan kuvaan Vuoden Papan Matti Humalojan kanssa Arvo Ylpön koululla lauantaina järjestetyssä MLL Toijalan Kuperkeikkajuhlassa.

Viisivuotiaat Minttu Reunanen (vas.) ja Elsa Tokee asettuivat mukisematta samaan kuvaan Vuoden Papan Matti Humalojan kanssa Arvo Ylpön koululla lauantaina järjestetyssä MLL Toijalan Kuperkeikkajuhlassa.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Toijalan yhdistys on nimennyt Matti Humalojan Vuoden Papaksi. Arvonimi julkistettiin lauantaina Arvo Ylpön koululla pidetyssä yhdistyksen perinteisessä Kuperkeikkajuhlassa. Tarkoituksena on, että Vuoden Pappa houkuttelisi akaalaisia isiä mukaan järjestämään lapsille esimerkiksi urheilupainotteisen tapahtuman tai tapahtumia kesän tai alkusyksyn aikana. Tapahtumiin voisivat tulla 3-10-vuotiaat lapset.

– Pienten kerhoissamme käy isiä vain satunnaisesti. Ehkä miehet eivät niin viihdy kuuntelemassa äitien synnytyskertomuksia tai muita naisten juttuja, joten ehkä isien omia tapahtuma houkuttelisi miehiä enemmän mukaan toimintaan, puheenjohtaja Niina Venho MLL:n Toijalan yhdistyksestä pohdiskeli.

MLL:n Toijalan yhdistys haki uuteen toimintaan Hämeen lasten säätiön 500 euron stipendiä, joka myönnettiin kaikkiaan kolmelle Hämeen piirin alueella toimivalle paikallisyhdistykselle. Hämeen lasten säätiön tarkoituksena on edistää tuen tarpeessa olevien lasten, nuorten ja heidän perheittensä mahdollisuuksia hyvään ja tasavertaiseen elämään sekä turvalliseen kasvuympäristöön.

Koko Akaan isät mukaan

Niina Venho ei pidä Akaan kolmea MLL:n paikallisyhdistystä merkkinä kuppikuntaisuudesta, vaan enemmänkin arjen sujuvuudesta: pienten lasten kanssa on hänen mukaansa helpompi poiketa lähikerhossa. Isien ja lasten yhteiseen tapahtumaan voisivat kuitenkin osallistua isät koko Akaan alueelta. Tulihan ehdotus viialalaisen Matti Humalojan valinnastakin Hirsikankaan Toijalan puolelta.

Eläkkeellä olevalle Keskustan koulun entiselle talonmiehelle ja Viialan Pyryn painivalmentajalle pyyntö Vuoden Papaksi oli omien sanojen mukaan suurempi yllätys kuin pyyntö lähteä mukaan kunnallispolitiikkaan.

–  Olen tästä nimityksestä kyllä tosi yllättynyt ja otettu, vaikkei minulla omia lapsenlapsia olekaan, Humaloja kiitteli.

Humalojan suunnitelmissa oli heti järjestää tapahtumat ainakin Toijalan ja Viialan taajamiin. Mahdollisia hyviä tapahtumapaikkoja olisivat hänen mukaansa Rasin koulun ympäristö ja Toijalan Monitoimihalli.

– Ensimmäiset suunnittelukokoukset olisi hyvä pitää vaikka jo ennen juhannusta, Toijalaan suoraan painikisoista saapunut Humaloja vinkkasi Akaan iseille.

Viisivuotiaat Minttu Reunanen (vas.) ja Elsa Tokee asettuivat mukisematta samaan kuvaan Vuoden Papan Matti Humalojan kanssa Arvo Ylpön koululla lauantaina järjestetyssä MLL Toijalan Kuperkeikkajuhlassa.

Viisivuotiaat Minttu Reunanen (vas.) ja Elsa Tokee asettuivat mukisematta samaan kuvaan Vuoden Papan Matti Humalojan kanssa Arvo Ylpön koululla lauantaina järjestetyssä MLL Toijalan Kuperkeikkajuhlassa.

MLL:n Toijalan yhdistyksen puheenjohtaja Niina Venho ojensi Vuoden Papan kunniakirjan Matti Humalojalle lauantain Kuperkeikkajuhlassa Arvo Ylpön koululla.

MLL:n Toijalan yhdistyksen puheenjohtaja Niina Venho ojensi Vuoden Papan kunniakirjan Matti Humalojalle lauantain Kuperkeikkajuhlassa Arvo Ylpön koululla.

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?