Leena Paananen Viiala-seuran puheenjohtajaksi

Kunniajäsenenä Viiala-seurassa jatkava Olavi lahdensivu luovutti puheenjohtaja kansion uudelle puheenjohtajalle Leena Paanaselle.

Kunniajäsenenä Viiala-seurassa jatkava Olavi lahdensivu luovutti puheenjohtaja kansion uudelle puheenjohtajalle Leena Paanaselle.

Jo useamman vuoden nukuksissa ollut Viiala-seura ry järjestäytyi uudelleen toimimaan keskiviikkona. Seuran pitkäaikaisimman puheenjohtajan Olavi Lahdensivun vetäydyttyä syyskokous valitsi uudeksi puheenjohtajaksi Leena Paanasen. Hallitukseen valittiin varsinaisiksi jäseniksi Inkeri Laitinen, Orvokki Virtanen, Mervi Rytkönen, Heikki Tuokko ja Pekka Mattila. Varajäseniksi valittiin Jyrki Lepomäki, Kirsti Käki ja Sari Moussa.

Viiala-seuran hallitus valintansa jälkeen.

Viiala-seuran hallitus valintansa jälkeen.

Syyskokous kutsui Olavi Lahdensivun Viiala-seuran kunniajäseneksi.

Vaikka Viiala-seuraa ei ole koskaan virallisesti lakkautettu, toiminta oli niin hiljaista, että keskiviikon kokous hyväksyi seuralle ”uutena alkuna” uudet säännöt.

Sääntöjensä mukaan seuran tarkoituksena on kotiseudun kehittäminen, kotiseututietoisuuden lisääminen, kotiseutuhengen ylläpitäminen sekä kotiseudun kulttuurien vaaliminen ja edistäminen. Toimintansa tarkoitusta yhdistys toteuttaa järjestämällä kokouksia, näyttelyitä sekä muita perinteisiin ja kotiseutuhistoriaan perehdyttäviä tilaisuuksia.

Kokouksessa kuultiin myös kustantaja Esko Kokon kirje, jossa hän luovutti omat ja isänsä Pentti Kokon valokuvat seuran käyttöön seuran toiminnan tukemiseksi.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?