Viiala-Seura herätettiin henkiin

Elokuussa 1964 yhdistysrekisteriin merkitty Viiala-seura vietti pitkään hiljaiseloa. Tämän viikon keskiviikkona kokoontunut porukka päätti kuitenkin elvyttää yhdistyksen toiminnan. Osallistujalistaan kirjoitti nimensä muun muassa Raili Tamminen, joka ei halua Viialan katoavan maailmankartalta.

Elokuussa 1964 yhdistysrekisteriin merkitty Viiala-Seura vietti pitkään hiljaiseloa. Tämän viikon keskiviikkona kokoontunut porukka päätti elvyttää yhdistyksen toiminnan. Osallistujalistaan kirjoitti nimensä muun muassa Raili Tamminen, joka ei halua Viialan katoavan maailmankartalta.

Patentti- ja rekisterihallituksen mukaan Viiala-Seura perustettiin 12.8.1964. Vaikka jäseniä olivat automaattisesti kaikki viialalaiset eikä jäsenmaksua ollut, ei yhdistys ole toiminut enää vuosikausiin. Yhdistyksen puheenjohtajana vuonna 1994 aloittanut Olavi Lahdensivu ei muista, milloin edellisen kerran kutsui yhdistyksen koolle, mutta sen hän muistaa, että ketään ei tullut paikalle.

Tämän viikon keskiviikkona Viiala-Seura nousi tuhkasta. Viialan kirjastoon oli kokoontunut 15 ihmistä elvyttämään yhdistystä, ja he myös onnistuivat siinä. Yhdeksän hengen työryhmä valmistelee syksyksi varsinaisen järjestäytymiskokouksen.

– Siihen mennessä kannattaa miettiä uudet säännöt kuntoon ja suunnitella toimintaa. Myös Facebook-ihmisiä pitäisi saada mukaan ja nuoret viialalaiset aktivoitua, totesi työryhmään kuuluva Heikki Tuokko.

Inkeri Laitinen oli yksi Viiala-Seuran elvytyksen koollekutsujista. Takana seisova Olavi lahdensivu on ollut yhdistyksen puheenjohtaja vuodesta 1994.

Inkeri Laitinen oli yksi Viiala-Seuran elvytyksen koollekutsujista. Takana seisova Olavi lahdensivu on ollut yhdistyksen puheenjohtaja vuodesta 1994.

Facebook on viime vuodet ylläpitänyt ja ravinnut viialalaisuutta, jota tuntevat sisimmässään sekä Viialassa nykyään asuvat että monet sieltä maailmalle lähteneet. Juha Polakovskin perustamassa Viialalaiset-ryhmässä oli eilen 1381 jäsentä ja Vanhaa Viialaa valokuvina -ryhmässä 922 jäsentä.

Jälkimmäistä ryhmää pyörittävät Viiala-seuraa elvyttämässä olleet Kari Hellsten ja Jouko Ahonen, jotka kasaavat nyt toista kertaa valokuvanäyttelyä Metsälinnaan elokuun kymmenenneksi päiväksi. Näihin kuviin ja tunnelmiin liittyy myös tuhkasta nousevan Viiala-Seuran ensimmäinen urakka, sillä esimerkiksi Kokon perheeltä Viiala-lehden jäämistönä saatujen 2000 negatiiviin sisällöstä ei ole mitään tietoa. Tutkailtavaa ja tunnistettavaa riittää, ja tähän työhön käydään Viialan kirjastolla 12. kesäkuuta kello 18.

Jouko Ahonen (oik.) ja Kari Hellsten (toinen oik.) kasaavat tällekin vuodelle Vanhaa Viialaa valokuvina -näyttelyä ja pyörittävät samannimistä Facebook-ryhmää.

Jouko Ahonen (oik.) ja Kari Hellsten (toinen oik.) kasaavat tällekin vuodelle Vanhaa Viialaa valokuvina -näyttelyä ja pyörittävät samannimistä Facebook-ryhmää.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?