
Mitä lahjaksi kevään ja kesän juhlijoille? Ei tarvitse mennä Akaata kauemmas lahjaostoksille, sillä täältä löytyy monenlaista lahjatavaraa.
Kauppias Nina Leinivaara Matin kellosta ja Optiikasta kertoo, että moni vanha suosikki pitää edelleen pintansa, kuten Kalevala Korut sekä osista oman mielen mukaan koottavat korut. Myös lahjakortit ovat suosittuja, ja moni valitsee niitä käteisen antamisen sijaan.
Kelloja menee paljon, samoin erilaisia kuvakehyksiä, albumeja ja pöytähopeaa.
– Hopean hinta on noussut ja nousee varmasti jatkossakin. Pöytähopeat ovat siksi hyvä sijoitus, sillä niiden arvo tulee nousemaan. Koruissa kulta on nostanut suosiotaan hopean sijaan pitkästä aikaa. Johtuisiko yleisestä taloudellisesta tilanteesta, että halutaan suosia lämpimiä värejä kuten kultaa ja pronssia, Leinivaara pohtii.

Myös Koti Vekasta löytyy lahjaksi sopivia tavaroita. Myyjä Mika Nihti esittelee kapselikeitintä, joka lyö itseään läpi pikkuhiljaa Suomessakin. Sillä saa tehtyä niin kahvia, teetä kuin kaakaotakin pikavauhtia kupillisen kerrallaan. Kahveja on saatavissa monia eri makuja, ja myös esimerkiksi espresson tekeminen onnistuu.

Kauppias Kirsi Liukku Ihanasta Olkkarista kertoo, että kevään tullen väreinä suositaan limeä, turkoosia ja pinkkiä. Tämä näkyy niin koru-, laukku- kuin vaatetarjonnassakin.
– Hyviä lahjavinkkejä ovat esimerkiksi valokuvakehykset ja lahjakortit. Miksei nättejä astioitakin voisi antaa. Enkelitaulumme ovat myös kysyttyjä. Laukkuja lahjaksi annettaessa on tärkeää tuntea lahjan saajan tyyli, Liukku sanoo.

Kodin Ilossa Kylmäkoskella myydään lahjoiksikin paljon erilaisia seinäkoristeita, seinäkelloja, valokuvakehyksiä ja tuulikelloja. Erityisen suuri hitti ovat nyt olleet erilaiset korutelineet.
– Valkoinen on aina varma väri sisustuksessa, sanovat Janika Valli ja Terhi Aali esitellessään myymälän valikoimaa.








