Viialan Virin hiihtäjät kilpailivat KLL:n SM-kilpailuissa – Toijalan yhteiskoulun Elli Rantasalolle hopeaa

Kuopioon kerääntyi viikonloppuna yli 600 peruskouluikäistä hiihtäjää.
26.02.2025 14:00

Vasemmalta kuvassa hymyilevät Lyydia Toivonen (Urjalan yhtenäiskoulu), Kerttu Kovero, Erin Helenius ja Anni Rantasalo.
Koululiikuntaliiton (KLL) maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn Suomenmestaruuskilpailut järjestettiin viime viikonloppuna Kuopiossa 21.–23. helmikuuta Puijon Hiihtostadionin maastoissa. Kilpailuihin osallistui yli 600 peruskouluikäistä urheilijaa ja kilpailusuorituksia kertyi yli 1500.

Maastohiihdossa oli mukana vahva paikallinen edustus, kun kuusi Viialan Virin kilparyhmän hiihtäjää osallistui XCX-sprinttiin sekä perinteisen ja vapaan normaalimatkoille. Koululiikuntaliiton SM-kilpailut ovat nuorille maastohiihtäjille toinen kauden päätapahtumista Hopeasomman loppukilpailujen lisäksi. KLL:n kilpailuissa hiihtäjät edustivat omaa kouluaan ja kotikuntaansa, kun taas maaliskuussa Jyväskylässä järjestettävissä Hopeasommissa kilpaillaan oman seuran nimissä.

Virin kilparyhmän hiihtäjistä mukana olivat Erin ja Iiris Helenius Viialan yhtenäiskoulusta, Anni Rantasalo ja Kerttu Kovero Pappilan koulusta, Elli Rantasalo Toijalan yhteiskoulusta ja Lyydia Toivonen Urjalan yhtenäiskoulusta. Akaan ja Urjalan edustajat kilpailivat eri ikäluokissa ja saavuttivat hyviä sijoituksia.

Elli Rantasalo (vas.) saavutti kilpailuissa parhaimmillaan hopeaa. Iiris Helenius oli parhaimmillaan lopputuloksissa sijalla 16.
Perjantaina ohjelmassa oli XCX-sprintti. T12-sarjan Lyydia Toivonen hiihti sprintissä sijalle 18. T14-sarjassa Anni Rantasalo sijoittui 38:nneksi, Erin Helenius 44:nneksi ja Kerttu Kovero 47:nneksi. T16-sarjassa Elli Rantasalo sijoittui 29:nneksi ja Iiris Helenius 48:nneksi. 

Lauantaina kilpailtiin perinteisen hiihtotavan normaalimatkoilla. T15-sarjan 5 kilometrillä Elli Rantasalo hiihti 51 osallistujan joukosta hopealle ja Iiris Helenius oli 26:s. T13-sarjan 2,5 kilometrillä Erin Helenius sijoittui 12:nneksi, Anni Rantasalo 14:nneksi ja Kerttu Kovero 23:nneksi. Lyydia Toivonen oli T12-sarjassa 17:s.

Sunnuntaina vapaan hiihtotavan normaalimatkoilla parhaan sijoituksen hiihti jälleen Elli Rantasalo T15-sarjassa ollen viides. Iiris Helenius sijoittui samassa sarjassa 16:ksi. T13-sarjan 2,5 kilometrillä Anni Rantasalo oli 13:s, Erin Helenius 17:s ja Kerttu Kovero 21:s. T12-sarjassa Lyydia Toivonen oli sijalla 21.

Päivi Rantasalo