Huomenna 65-vuotisjuhlaturnauksen järjestävä Viialan Peli-Veikot sai hienon lahjan – Seuran tunnetuin ex-juniori Kalle Multanen valittiin Veikkausliigan kuukauden pelaajaksi

Lauantaina 10. syyskuuta 65-vuotisjuhliaan viettävä Viialan Peli-Veikot sai oivan lahjan, kun seuran tunnetuin ex-juniori ja elämänsä liigakautta pelaava Kalle Multanen valittiin kuukauden pelaajaksi. Arkistokuva: Mikko Peltoniemi

Vaasan Palloseurassa pelaava Viialan peli-Veikkojen kasvatti Kalle Multanen valittiin eilen Veikkausliigan elokuun kuukauden pelaajaksi. Veikkausliigassa kymmenen kertaa osunut ja maalipörssin toista sijaa pitävä Multanen viimeisteli elokuussa kaksi maalia, jonka lisäksi häneltä nähtiin neljä maalisyöttöä. Täten hän oli mukana lähes jokaisessa Vepsun elokuun aikana tehdyssä maalissa. Kuukauden pelaajan valinnasta päättivät perinteiseen tapaan Veikkausliigan pelaajat itse.

– Hyvältä tuntuu saada tällainen tunnustus. Kiva huomata, että joku muukin kuin minä on sitä mieltä, että olen pystynyt olemaan tehokas ja pelaamaan hyvällä tasolla, Multanen kertoo VPS:n tiedotteessa.

Menneen elokuun Multanen summaa seuraavalla tavalla.

– Paljon tärkeitä pelejä, joissa harmittavasti ollaan menetetty pisteitä. Pari hyvää peliä ja pari heikompaa. Tärkeintä on kuitenkin, että ollaan edelleen hyvässä tilanteessa sarjapaikan säilyttämisen suhteen.

VPS pelaa sunnuntaina runkosarjan viimeisen ottelunsa, kun KuPS saapuu vierailulle Vaasaan. Runkosarjan päättymisen jälkeen joukkueet jakautuvat kahteen eri jatkosarjaan, joissa kaikki joukkueet pelaavat vielä viisi ottelua. Loppukauteen Multanen lähtee seuraavin fiiliksin.

– Kuusi peliä jäljellä, joissa kaikissa isot panokset. Todella siistiä päästä pelaamaan näitä pelejä. Olen luottavaisin mielin siitä, että pääsemme meidän tavoitteeseemme.

Kalle Multasen kasvattajaseura Viialan Peli-Veikot juhlii 65-vuotistaivaltaan huomenna lauantaina 10.9. eri ikäluokkien välisen juhlaturnauksen ja yhdessäolon muodossa. Turnaus pelataan eri-ikäisten joukkueiden kesken kello 10–16 Viialan tekonurmikentällä.

Lue myös: Viialan Pommittaja Kalle Multanen: ”Totta kai pelaan parasta kauttani Veikkausliigassa” – Ykkösen kaikkien aikojen kuningas keikkuu nyt pääsarjan maalipörssin kärkisijoilla

Lisätietoa ViiPV:n juhlaturnuksesta täällä

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?