Venla Hartikainen on Toijalan Pallon vuoden tyttöpelaaja ja Elviira Anttila Fair Play -pelaaja – Katso täältä muut palkintogaalassa palkitut

Akaan kaupunginjohtaja Antti Peltola oli Toijalan Pallo-49:n kesäkauden päättäjäisten juhlapuhuja. Kuva: Jukka Koskinen

Toijalan Pallo-49:n kesäkauden päättäjäisjuhla Toijalan monitoimihallilla 28. lokakuuta sai suitsutusta Akaan kaupunginjohtaja Antti Peltolalta, joka oli tilaisuuden juhlapuhuja.

– Kun lähestyin hallin parkkialuetta, oletin automäärää katsellessani, että täällä olisi toinenkin urheilutilaisuus.

Juhlapuhe ei sisältänyt pelkkää jalkapalloa, vaan myös kaupungin vetovoiman kasvua. Kaupungin positiivinen kehitys on omiaan tarttumaan moneen eri tahoon. Peltola huomioi junioreiden menestymisen lisäksi myös Kylmäkosken Veikkojen nousun neloseen. Yhtenä kehityskohteena Peltola mainitsi kaupungin ja seurojen yhteistyön tiivistämisen.

Peltola mainitsi myös kesällä pelatut jalkapallon EM-kisat. Peltola kertoi, kuinka lapsena MM- ja EM-kisalähetysten jälkeen kavereiden kanssa pistettiin käyntiin omat jalkapallopelit.

Toijalan Pallon puheenjohtaja Juri Virtanen nosti esiin omassa puheenvuorossaan 2007-syntyneiden junioreiden menestymisen Palloliiton Huuhkaja-tapahtumissa. Näillä osa-alueleireillä sekä pelaajatarkkailuleireillä pääsivät taitojaan esittämään Sisu Ilomäki, Simo Kosonen, Samuel Salmi ja Eelis Toivainen. Näistä Simo Kosonen valittiin myös toukokuun Huuhkaja-turnaukseen, jossa hän pelaa Team Kamara -joukkueessa. Läntisen alueen aluevalmentajilta tuli pelaajille hyvää palautetta.

Palkintogaala venyi lopulta yli puolitoistatuntiseksi.

Vuoden tyttöpelaajaksi valittiin Venla Hartikainen (vas.) ja Fair Play -pelaajaksi Elviira Anttila. Kuva: Jukka Koskinen

Kesäkauden 2021 palkitut

Nappulafutis: Mitalit kaikille. Pojat 7: Oiva Heino, Veeti Mäntynen, Niilo Parjo. P 8: Eppu Repo, Nooa Saarela, Elvis Säkkinen. P 9: Pekka Kuoppa, Leo Lindertz, Joonatan Nuorela. P 10: Beritan Akkoyun, Joona Laitila, Nestori Salmesvuori. P 11: Alfred Masena, Joona Nikanto, Jesse Talvinen. P 12: Rasmus Patrikainen, Roope Salo, Veeti Vallo. P 13: Rasmus Ilottula, Ilmari Kenttä, Niilo Seppänen. P 14: Sisu Ilomäki, Taavi Keränen, Samuel Salmi. P 15: Toni Heikkinen, Toni Matilainen, Eeli Sorsa. T 15: Ella Järvinen, Venla Mattila, Taika Ojanen.

Vuoden tyttöpelaaja: Venla Hartikainen. Fair Play -pelaaja: Elviira Anttila. Fair Play -joukkue: Pojat 7-joukkue.

Juniorityön palkinto: Juri Virtanen.

Edustusjoukkue: Vuoden pelaaja: Vihtori Sormunen. Vuoden tulokas: Vihtori Sormunen. Etusivun pelaaja: Mikko Alahäivälä. Taistelija: Akseli Sormunen. Herrasmiespelaaja: Jukka-Pekka Jyrämö. Harjoittelija: Janne Hevonoja. Futsal-pelaaja: Janne Hevonoja.

Pojat 12-joukkueen palkitut. Veeti Vallo (vas.), Rasmus Patrikainen ja Roope Salo. Rasmus Patrikainen oli koko lohkon paras maalintekijä 30:llä osumalla. Kuva: Jukka Koskinen

Pojat 13 voittivat lohkonsa ylivoimaisesti kakkosessa. Mitalit kaulaan tulivat Palloliitolta. Kuva: Jukka Koskinen

Vihtori Sormunen on Topan miesten edustusjoukkueen vuoden pelaaja ja vuoden tulokas. Kuva: Jukka Koskinen.

Toijalan Pallon miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajan Juha Pietikäisen (vas.) seurassa kaupunginjohtaja Antti Peltola ja seuran johtokunnan jäsen Tuomo Smått. Kuva: Jukka Koskinen

Seuran sihteeri Sanna Repo sekä seuran varapuheenjohtaja Pekka Järvinen hoitivat palkintojenjaon. Kuva: Jukka Koskinen

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?