Yhdistykset toimikaa – Nuori kesäduuniin OP Etelä-Pirkanmaan kautta

Ensikosketus työelämään on nuorelle tärkeä juttu. Osuuspankit ympäri Suomen tarjoavat 15–17-vuotiaille nuorille mahdollisuuden tutustua työelämään jo kuudetta vuotta peräkkäin Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjassa.

OP Etelä-Pirkanmaan toimialueen yhdistykset voivat hakea lahjoitusta tämän lomakkeen avulla. Tuen haku on käynnissä 29.2. klo 23.59 asti. Tällä lomakkeella voit hakea tukea vain yhdelle tehtävänimikkeelle. Mikäli yhdistyksenne hakee tukea useammalle eri tehtävälle, täytä kunkin osalta lomake erikseen. Tuen saajaksi valittu yleishyödyllinen yhdistys voi palkata nuoren koulujen kesäloma-aikaan vaikkapa urheiluseuran kesätapahtumiin, kyläyhdistyksen kahvitukseen, seuralaiseksi senioreille tai luonnonhoito- ja kunnossapitotehtäviin.

Lomakkeen tiedot muodostavat myös yhdistyksenne kesätyöpaikkailmoituksen, joten täytäthän lomakkeen huolellisesti. Nuoret voivat hakea lahjoituskohteiksi valittujen yhdistysten Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjan kesätyöpaikkoja 16.3.–19.4.2020. OP viestii tällöin antamienne tietojen perusteella yhdistyksissä tarjolla olevista kesätyöpaikoista kanavissaan sekä yhdessä yhdistysten kanssa. Pyydämme yhdistyksiä varautumaan tällä aikavälillä kesätyöhakemusten käsittelyyn ja mahdollisiin kysymyksiin työpaikkoja koskien. Osioissa on ilmoitettu, mitkä niistä tulevat näkyviin kesätyötä hakeville nuorille.

Kaikille hakemuksen jättäneille yhdistyksille ilmoitetaan valinnoista maaliskuun alkupuolella. Mikäli hakemuksia tulee enemmän kuin lahjoituksia, OP valitsee erikseen yhdistykset, joille tuki myönnetään painottaen lahjoituskohteiden monipuolisuutta ja alueellista kattavuutta. Osuuspankin lahjoittaman palkkatuen määrä on 400 euroa / nuori. Tukea myönnetään yhteensä 20000 euroa, enintään 50 yhdistykselle.

Yhdistys vastaa nuoren rekrytoinnista ja työnantajavelvoitteista. OP on mukana Vastuullinen kesäduuni -kampanjassa ja edellyttää Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjassaan, että yhdistykset noudattavat vastuullisen kesätyön kuutta periaatetta. Lue myös työnantajan muistilista kesätyöntekijän palkkaamiseen sekä tutustu Esimiehen kesätyöoppaaseen.
Täytettyäsi hakemuksen, saat siitä vahvistuksen sähköpostiisi. Vahvistuksessa on linkki, jota kautta voit tarvittaessa muokata tai täydentää hakemustasi 29.2.2020 saakka. Henkilötietoja käsitellään ainoastaan tämän kampanjan yhteydessä. Lue lisää henkilötietojen käsittelystä ja tutustu tietosuojaselosteseen.

Yhdistyksen tiedot / Huomioithan, että nämä tiedot tulevat näkyviin hakijoille

Yhdistyksen Y-tunnus *
Yhdistyksen virallinen nimi *
Yhdistyksen kotikunta *
Yhdistyksen www-sivujen osoite
Yhdistyksen Facebook-sivun osoite
Yhdistyksen esittelyteksti – kerro yhdistyksestänne LYHYESTI 1-2 lauseella *
Muita mahdollisia tietoja yhdistyksestänne

Kesätyö, johon yhdistys hakee tukea /
Huomioithan, että nämä tiedot tulevat näkyviin hakijoille

Kesätyöntekijän tehtävänimike *
Kuinka monen kyseisellä tehtävänimikkeellä palkattavan kesätyöntekijän palkkaukseen haette tukea? *
Tehtävänkuvaus ytimekkäästi – kuvaile lyhyesti, mitä tehtäviä kesätyöntekijän toimenkuvaan kuuluu. *
Eduksi katsotaan – mitä erityistaitoja tehtävä vaatii? Kuvaa vaadittavia erityistaitoja esim. harrastuneisuus, kielitaito, sosiaaliset taidot, tietotekninen osaaminen jne.
Kesätyön sijainti / paikkakunta *
Kesätyön ajankohta – kesätyö voi olla yhtäjaksoisesti 2 viikkoa tai jaksottua nuoren kanssa sovitusti eri viikoille usealle päivälle. Kerro arvioisi työntekijän tarpeesta esim. heinäkuun aikana tai vaikka sovittavissa erikseen. Voitte sopia tarkemman ajankohdan valitun nuoren kanssa. *

Nimeä henkilö ja osoite, josta nuoret saavat lisätietoa tarjoamastanne kesätyöpaikasta. / Huomioithan, että nämä tiedot tulevat näkyviin hakijoille

Yhdistyksen sähköpostiosoite tai www-osoite kesätyöhakemuksille *
Lisätietojen antajan nimi *
Lisätietojen antajan puhelinnumero *
Lisätietojen antajan sähköposti *

Yhdistyksen yhteyshenkilö ja muuta tietoa tukihakemuksen tueksi /
Nämä tiedot eivät näy hakijoille

Yhteyshenkilön nimi *
Yhteyshenkilön matkapuhelinnumero *
Yhteyshenkilön sähköposti *
Onko yhdistyksenne saanut vastaavaa tukea OP:lta aikaisempina vuosina?  *
Onko yhdistys OP:n asiakas?
Vastaus ei ole tuen saajan valintaperuste. *
Perustele, miksi juuri teidän yhdistyksellenne tulisi tarjota tuki?
Tuen saadessaan yhdistyksemme sitoutuu noudattamaan Vastuullisen kesätyön periaatteita ja on perehtynyt periaatteisiin.  *
Terveiset OP:lle

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?