Akaalaisurheilijat onnistuivat kotikisoissaan – Klaara Leponiemi paransi roimasti ennätystään

Klaara Leponiemi paransi 3000 metrin ennätystään peräti 15 sekunnilla. Kuva: Ari Viljanen

Eeles Landström Games -yleisurheilukisoissa saatiin nauttia positiivisista akaalaissuorituksista, vaikka yksi odotetuimmista kilpailuista, Toijalan Vauhdin Noora Toivon osallistuminen 200 metrille jäikin toteutumatta. Toivo joutui jättämään kisan väliin kuumeilun takia. Ennen sairastumistaan hän ehti kuitenkin avata kilpailukautensa pitkän tauon jälkeen Tampereella, missä hän juoksi pm-kisojen 200 metriä aikaan 25,62.

Lempäälän Kisa Yleisurheilua edustava akaalaisjuoksija Klaara Leponiemi sen sijaan paransi 3000 metrin ennätystään peräti 15 sekuntia. Soolojuoksu taittui aikaan 9.56,18. Muut kilpailijat jäivät kauas taakse, sillä kisan voitto heltisi yli puolen minuutin erolla seuraavaan. 20-vuotiaan kestävyysjuoksijan kesä on alkanut lupaavasti; saavutuksiin kuuluu muun muassa nuorten kympin EM-rajan alitus, mikä tapahtui Saarijärvellä toukokuussa ajalla 35.08,89.

Toijalan Vauhdin urheilijat osallistuivat Eeles Landström Gameseihin isommalla joukolla kuin aikoihin ja hyvin tuloksin. Aikuisurheilijoissa eli yli 30-vuotiaissa SM-mitaleita poikineen keränneet Lauri Laasala ja Teemu Salminen onnistuivat erinomaisesti kuulakisassa. Laasala sijoittui kolmanneksi tuloksella 12,94 – parin viikon takainen entinen ennätys parani näin liki 40 sentillä. Salminen oli kisan neljäs, ja neljä vuotta vanha ennätys kohentui nyt lukemiin 11,10. Pituuskisassa Salminen oli toinen tuloksella 5,27.

Teemu Salminen ja Lauri Laasala olivat tyytyväisiä kuulakisaansa; molemmat paransivat ennätyksiään.

Lupaavan paluun kilpakentille ja Vauhdin väreihin teki Amanda Lapinleimu, joka viiden kuukauden intensiivisemmän harjoittelun tuloksena taittoi 100 metriä aikaan 13,39. Sijoituskin oli 19 kilpailijattaren joukossa hienosti kahdeksas. 200 metrillä Lapinleimun aika oli 27,27 ja sijoitus yhdeksäs 16 kilpailijan joukossa. Vauhtilaisjoukkuetta täydensi vielä hienosti 17-vuotias kilpailemista aloitteleva Inka Vatka kuulassa tuloksella 8,59 ja keihäässä tuloksella 26,94.

Seiväshyppy kahden kamppailu

Kilpailujen nimikkolajiin eli seiväshyppyyn osallistui neljä hyppääjää, joista kaksi jäi harmittavasti ilman tulosta. Kisan voitti odotetusti kokenut konkari Nokian Urheilijoiden Olli Rannikko hänelle vaatimattomalla tuloksella 480. 18-vuotias oman ikäluokkansa huippua edustava Jami Siira Tampereen Pyrinnöstä ylitti riman samasta korkeudesta, mutta tarvitsi siihen kaksi yritystä sijoittuen toiseksi.

Siira yritti kisan voittoa ja ennätyksensä 485 parantamista korotuttamalla riman 5 metriin, mutta hyvistä yrityksistä huolimatta rima ei pysynyt kannattimillaan. Oman mielenkiintonsa kisaan olisi tuonut Vauhdin 19-vuotias seiväshyppääjä Joni Uolamo, mutta hän oli tällä kertaa estynyt osallistumasta.

 

Tuulikki Moisio

18-vuotias Tampereen Pyrinnön Jami Siira haastoi seiväshypyssä kisan ennakkosuosikin Olli Rannikon yltäen samaan lopputulokseen 480. Myös viiden metrin kerhoon pääsy oli lähellä, mutta hyvistä yrityksistä huolimatta vielä ei ollut sen aika.

Tulokset:

M 100m
1) Heikki Nieminen JanJa 11,17
2) Samuli Lehtinen LahdA 11,20
3) Aleksi Kuusinen TampPy 11,39
4) Mikhail Paramonov LAC TV 12,15
5) Juho Toivari JanJa 12,55
6) Eino Perämaa TampPy 12,57
7) Patrik Järvinen TampPy 12,64
8) Esa Hakala TampPy 13,85
Karim Jaiteh HelsTa DQ

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,4
1) Heikki Nieminen JanJa 11,17
2) Samuli Lehtinen LahdA 11,20
3) Aleksi Kuusinen TampPy 11,39
Karim Jaiteh HelsTa DQ

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,6
1) Mikhail Paramonov LAC TV 12,15
2) Juho Toivari JanJa 12,55
3) Eino Perämaa TampPy 12,57
4) Patrik Järvinen TampPy 12,64
5) Esa Hakala TampPy 13,85

N 100m
1) Pirkitta Marjanen PorinYU 12,62
2) Sofia Järvelin AlavU 12,76
3) Jenna-Riina Virolainen TampU 12,80
4) Reetta Hämäläinen LahdA 12,91
5) Silja Laaksonen HelsTa 13,08
6) Jutta Latvala KuortKu 13,35
7) Nea Laine TuUL 13,37
8) Amanda Lapinleimu ToijVau 13,39
9) Iira Bützow ViipU 13,40
10) Arlena Mikkonen TampU 13,42
11) Iiris Törrönen KuivAu 13,47
12) Emma Tuomala HIFK 13,48
13) Tiia Heikkinen TampPy 13,53
14) Ella Savonen LoimLei 13,94
15) Elle Kariniemi LauttLu 14,01
16) Johanna Nieminen VammsVoi 14,59
17) Leili Amini HelsTa 14,97
18) Sari Pikkarainen JanJa 15,03
19) Kati Oikarinen RunClub 16,05

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,8
1) Jutta Latvala KuortKu 13,35
2) Elle Kariniemi LauttLu 14,01
3) Johanna Nieminen VammsVoi 14,59
4) Leili Amini HelsTa 14,97
5) Sari Pikkarainen JanJa 15,03
6) Kati Oikarinen RunClub 16,05

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,7
1) Jenna-Riina Virolainen TampU 12,80
2) Reetta Hämäläinen LahdA 12,91
3) Arlena Mikkonen TampU 13,42
4) Iiris Törrönen KuivAu 13,47
5) Emma Tuomala HIFK 13,48
6) Tiia Heikkinen TampPy 13,53
7) Ella Savonen LoimLei 13,94

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -1,4
1) Pirkitta Marjanen PorinYU 12,62
2) Sofia Järvelin AlavU 12,76
3) Silja Laaksonen HelsTa 13,08
4) Nea Laine TuUL 13,37
5) Amanda Lapinleimu ToijVau 13,39
6) Iira Bützow ViipU 13,40

M 200m
1) Samuli Lehtinen LahdA 22,36
2) Aleksi Kuusinen TampPy 22,47
3) Heikki Nieminen JanJa 22,52
4) Karim Jaiteh HelsTa 23,96
5) Patrik Järvinen TampPy 25,25
6) Eino Perämaa TampPy 25,31
7) Juho Toivari JanJa 25,42
Juho Rönkä JanJa DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,2
1) Samuli Lehtinen LahdA 22,36
2) Aleksi Kuusinen TampPy 22,47
3) Heikki Nieminen JanJa 22,52
4) Karim Jaiteh HelsTa 23,96

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,3
1) Patrik Järvinen TampPy 25,25
2) Eino Perämaa TampPy 25,31
3) Juho Toivari JanJa 25,42
Juho Rönkä JanJa DNS

N 200m
1) Sanna Erkinheimo LahdA 25,27
2) Sofia Järvelin AlavU 26,06
3) Iina Takkula KuivAu 26,35
4) Silja Laaksonen HelsTa 26,56
5) Nea Laine TuUL 26,61
6) Reetta Hämäläinen LahdA 26,63
7) Emma Tuomala HIFK 26,94
8) Iiris Törrönen KuivAu 27,26
9) Amanda Lapinleimu ToijVau 27,27
10) Iira Bützow ViipU 27,50
11) Linnea Loukola RaisKu 27,53
12) Tiia Heikkinen TampPy 27,83
13) Liinu Karjala PorinYU 29,26
14) Yalda Amini HelsTa 30,52
15) Sari Pikkarainen JanJa 31,61
16) Kati Oikarinen RunClub 32,16

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1) Reetta Hämäläinen LahdA 26,63
2) Iiris Törrönen KuivAu 27,26
3) Iira Bützow ViipU 27,50
4) Yalda Amini HelsTa 30,52
5) Sari Pikkarainen JanJa 31,61
6) Kati Oikarinen RunClub 32,16

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,9
1) Silja Laaksonen HelsTa 26,56
2) Nea Laine TuUL 26,61
3) Emma Tuomala HIFK 26,94
4) Amanda Lapinleimu ToijVau 27,27
5) Linnea Loukola RaisKu 27,53
6) Liinu Karjala PorinYU 29,26

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,3
1) Sanna Erkinheimo LahdA 25,27
2) Sofia Järvelin AlavU 26,06
3) Iina Takkula KuivAu 26,35
4) Tiia Heikkinen TampPy 27,83

N 800m
Loppukilpailu
1) Elisa Juntunen ÄänekU 2.31,77
2) Veera Puosi JyväskKU 2.34,37
3) Johanna Nieminen VammsVoi 2.39,67
4) Jenna Enholm NokU 2.48,18

M 3000m
Loppukilpailu
1) Lassi Hopeasalo TeivoSt 9.44,02
2) Riku-Antti Naskali KylmäkVei 10.02,39

N 3000m
Loppukilpailu
1) Klaara Leponiemi LempKiYU 9.56,18
2) Amanda Virtanen TuUL 10.27,76
3) Maarit Kuhmonen TampU 10.36,15
4) Helmi Karjainen LempKiYU 11.26,53
5) Sara Jukko IkaalU 12.27,51
6) Liisa Timonen EspTa 12.29,25
Saara Sillanpää ForssSa DNS

M Seiväs
Loppukilpailu
1) Olli Rannikko NokU 480
470 480 490
xxo o xxx

2) Jami Siira TampPy 480
440 460 470 480 490 500
xo xo — xo — xxx

Joonas Jokivartio JyväskKU NH
460
xxx

Petri Laitinen KangasnKa NH
370
xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Lasse Hämelahti JanJa 6,64 -0,4
6,48 6,53 6,64 4,80 6,36 6,52
-0,6 +0,0 -0,4 -1,9 +0,0 -1,4

2) Teemu Salminen ToijVau 5,27 +0,3
5,03 4,86 5,02 5,22 5,27 5,07
-0,4 -1,2 -0,5 -0,9 +0,3 -1,8

3) Esa Hakala TampPy 4,92 -0,6
4,92 4,43 x x 2,16 –
-0,6 +0,0 +0,3

4) Matti Saunanen IkaalU 3,50 -0,6
3,20 3,23 3,36 3,30 x 3,50
-0,5 +0,0 -0,9 +0,0 -0,6

Iikka Alingue JanJa NM NM
x x x x –

N Pituus
Loppukilpailu
1) Jenna-Riina Virolainen TampU 5,17 +0,0
4,77 5,17 x x 4,98 4,62
-0,7 +0,0 -0,1 +0,0

2) Ella Savonen LoimLei 4,96 +0,1
x x 4,92 4,59 4,96 x
-0,1 +0,9 +0,1

3) Moona Mäkelä HämeenlTa 4,79 +0,2
4,64 4,60 x x 4,79 3,18
+0,0 -1,2 +0,2 +0,0

4) Petra Kallionpää JanJa 4,77 +0,4
2,06 4,70 4,74 4,71 4,77 4,76
-0,4 -0,9 +0,1 -0,8 +0,4 -0,1

5) Anne Huiko TampPy 4,54 +0,0
4,13 4,42 4,47 4,54 x x
-0,9 +0,0 +0,0 +0,0

6) Miia Uskalinmäki TampPy 4,32 -0,5
4,28 4,32 4,08 x 4,06 x
-0,5 -0,5 +0,0 +0,0

7) Elle Kariniemi LauttLu 3,99 +0,0
3,43 3,86 x 3,99 3,95 3,65
-0,9 +0,0 +0,0 +0,0 +0,0

8) Johanna Hakalahti TampPy 3,75 +0,0
3,48 3,53 3,60 3,75 3,53 3,62
-0,2 -0,2 +0,2 +0,0 +0,1 +0,0

M Kuula
Loppukilpailu
1) Jussi Tukeva JalasjJa 16,30
15,51 15,61 15,53 16,30 15,72 x

2) Olli Niemi KangKi 14,36
13,43 13,92 14,06 14,08 14,04 14,36

3) Lauri Laasala ToijVau 12,94
12,10 12,40 12,65 x 12,94 12,27

4) Teemu Salminen ToijVau 11,10
10,43 11,10 x 10,14 10,97 10,79

5) Matti Saunanen IkaalU 8,20
8,04 8,20 x 7,32 7,94 8,00

N Kuula
Loppukilpailu
1) Emilia Kangas SeinäjSU 13,95
13,63 13,51 x x 13,68 13,95

2) Heidi Nevala KoskKai 12,06
12,06 10,84 x x x 11,54

3) Marika Lähteenmäki IkaalU 9,45
9,37 9,45 x 9,27 x x

Melanie Soukko IkaalU DNS

N Kiekko
Loppukilpailu
1) Krista Uusi-Kinnala LaitJy 50,86
44,32 49,68 50,86 x x 47,01

2) Pinja Karhunen HämeenlTa 46,80
46,80 44,10 43,66 46,15 x 45,13

3) Roosa Naula TuUL 42,08
41,04 42,08 41,65 x 40,30 40,32

4) Nilla Rättyä JanJa 35,73
33,61 34,79 34,37 35,50 35,53 35,73

5) Pihla Karhunen HämeenlTa 34,34
x 32,13 x x 32,63 34,34

6) Krista Alm LänsiUU 31,88
x 31,18 31,22 31,88 x x

7) Petra Pikkarainen RiihimKi 29,36
x x 29,36 x x 27,42

8) Anu Virtanen JanJa 20,34
x 20,34 x x 19,64 x

M Keihäs
Loppukilpailu
1) Jere Salo LauttLu 72,20
72,20 x x 62,88 66,17 x

2) Henri-Jussi Kurvinen VehmU 65,09
62,56 x 62,63 60,56 63,20 65,09

3) Henri Korhonen MaanMa 61,74
61,74 x 59,14 x x 57,41

4) Markus Rajaniemi LahdA 54,77
50,98 52,05 53,81 54,77 53,82 54,13

5) Petri Satto JanJa 50,34
49,13 50,34 48,20 x 47,74 49,42

6) Matti Saunanen IkaalU 35,30
– 35,30 31,87 31,78 29,12 32,44

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Marika Lähteenmäki IkaalU 31,13
28,13 29,33 30,85 31,13 30,10 29,88

2) Miia Uskalinmäki TampPy 30,23
27,97 27,97 27,98 30,23 29,81 28,93

3) Sara Syrjälä TammRy 27,87
x 26,92 x 25,23 25,50 27,87

4) Anne Huiko TampPy 26,71
23,47 25,17 26,71 24,76 26,46 x

5) Johanna Hakalahti TampPy 25,03
23,07 21,60 21,19 25,03 23,85 24,34

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Meri Elomaa TampPy 13,43
12,76 13,43 12,94 x 12,62 12,65

2) Charlotta Pettersson TampPy 12,28
12,28 11,81 x 11,28 x 11,37

3) Siiri Elomaa TampPy 11,35
x 10,56 10,35 10,81 11,02 11,35

4) Silja Rossi TampPy 11,05
10,31 x 10,98 11,05 x 10,77

5) Lumi Vahteristo ToijVau 10,87
10,76 9,71 10,00 10,21 10,13 10,87

6) Inka Vatka ToijVau 8,59
7,48 8,59 x 8,40 8,27 x

M17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Joar Söderholm HIFK 49,46
49,00 x x x 49,46 x

2) Niilo Waher TuUL 43,44
41,19 43,17 38,96 43,44 42,67 x

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Siiri Elomaa TampPy 46,49
44,84 44,37 46,49 x x 43,29

2) Peppi Koppanen TammRy 44,64
43,97 42,34 41,25 44,64 x x

3) Silja Rossi TampPy 40,66
40,66 x 37,15 x 37,46 x

4) Iida Ovaskainen RiihimKi 35,63
33,73 29,22 34,29 35,63 x 33,88

5) Charlotta Pettersson TampPy 35,27
35,27 33,50 x 30,11 31,88 x

6) Inka Vatka ToijVau 26,94
x 25,85 26,27 26,94 x x

Meri Elomaa TampPy NM
x x x x x x

Neea Suhonen ViialVa DNS

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
Tutustu 8 viikkoa vain 3,90 €.