Valppaan sulkapalloviikonloppuun mahtui kotiturnaus ja historialliset SM-kisat

Prykmestar-turnauksen sekanelinpelin avoimen luokan voittivat Marko Lehmusvirta (vas.) ja Sonja Lius. Hopeaa saivat Antti Rehtola ja Quing Huang. Kuva: Outi Penninkangas.

Toijalan Valppaan sulkapallojaoston pelaajilla ja talkooväellä riitti puuhaa helmikuun ensimmäisenä viikonloppuna. Vuoden ensimmäiset kilpailut järjestettiin totutusti monitoimihallilla, samalla kun neljä seuran pelaajaa edusti sulkapallon SM-kisoissa Vantaalla.

Toijalan Monitoimihallilla lauantaina 2.2. pidetty Prykmestar-turnaus houkutteli Akaaseen 73 pelaajaa. 17:stä eri luokasta saatiin voittajat selville 113:ssa ottelussa.

Valppaan Marko Lehmusvirta rohmusi suurimman palkintopotin ylemmissä luokissa. Nelinpelin avoimessa luokassa hän voitti luokan parinaan Tommi Silvasti. Sekanelinpelin avoimessa luokassa korkeimmalle korokkeelle nousivat Lehmusvirta ja Sonja Lius. Lehmusvirta voitti myös miesten kaksinpelin B-luokan jättäen hyvän haasteen antaneen Putte Johanssonin hopeasijalle.

Heikki Roivainen (vas.) ja Lotta Suni voittivat kultaa Akaassa järjestetyn Prykmestar-turnauksen B-luokan sekanelinpelissä. Kuva: Outi Penninkangas.

Naisten avoimen luokan nelinpelin voittivat niin ikään järjestävän seuran Qiong Huang ja Lotta Suni. Naisten kaksinpelin B-luokan mestaruus meni Tampereelle Sulkasetin Tuuli Säynäväjärvelle.

Muista B-luokan mitaleista käytiin tiukkoja taisteluita. Hämeenlinnan Heikki Roivanen ja Lotta Suni voittivat kullan sekanelinpelin B-luokassa toisiksi jääneiltä Tommi Silvastilta ja Heidi Vilppaalta. Miesten nelinpelin B-luokkaan väriä tuonut naispari Susanna Hakala ja Noora Nieminen joutuvat vielä nöyrtymään voittajiksi pelanneiden Harri Ahosen ja Mikko Vuorisen edessä.

C-luokassa miesten nelipelissä Tero Innala ja J-P Uschanoff taittoivat niukasti hyvin pelanneen Valppaan parin Kari Lehmusvirran ja H-P Viitasen kahdessa erässä. Naisissa C- ja yhdistetyssä harrasteluokassa nelipelin mestaruus meni niukasti Elina Majurille ja Nhung Nguenille. Kaksinpelien C-luokan mestarit olivat naisissa Valppaan Emilia Nieminen ja miehissä Tapio Salo. Sekanelinpelin C-luokassa voittajiksi selvisivät loppujen lopuksi selkeästi Emilia Nieminen ja Eetu Koivu.

Seuraava Valppaan turnaus Tampereella

Harrasteluokissa käytiin turnauksen kiihkeimmät ottelut. Naisten harrasteluokan kaksinpelin kolmieräinen finaali ratkesi Elina Majurin eduksi Krista Forssin jäädessä tällä kertaan hopeasijalle. Miesten harrasteen kaksinpelissä voittaja ratkottiin 17 pelaajan joukosta. Kolmeen erään venynyt finaali meni Osmo Tuomistolle vahvasti pelanneen Kari Grönholmin toivuttua hopeasijalle.

Miesten nelinpelin harrasteluokassa kultaiset mitalit kaulassa hallilta lähtivät Iiro ja Janne Lehtinen.  Yhdistetyssä miesten 50 – C – ja harrasteluokassa Kai Antell ja Lasse Pykäri olivat niukasti ykkösinä. Harrasteen sekanelinpelin voittivat Matti Hakamäki ja Elina Majuri.

Kiitosta pelaajilta saaneet harrasteturnaukset saavat jatkoa Valppaan järjestäessä seuraavan turnauksensa Tampereella Tenniskeskuksessa 23.3. Tuolloin paikalle odotetaan reilusti yli sataa pelaajaa.

Ennätykselliset neljä pelaajaa SM-kisoissa

Toijalan Valppaan sulkapallon SM-kisaedustajat vuosimallia 2019. Vasemmalta Susanna Hakala, Noora Nieminen, Marko Lehmusvirta ja Sonja Lius. Kuva: Emilia Nieminen.

Toijalan Valppaalla oli historiallisen suuri edustus Vantaan Energia Areenalla 1.2–3.2. järjestetyissä sulkapallon SM-kisoissa. Ennätykselliset neljä pelaajaa edustivat Valpasta lähes kaikissa pelimuodoissa, ainoastaan miesten kaksinpeli oli edustamatta.

Mukana olivat SM-kisa konkarit Marko Lehmusvirta (MD ja XD) ja Sonja Lius (WS, XD, WD) sekä valio-luokkaan nousulla SM-kisapaikan ansainneet Noora Nieminen (WS, XD, WD) ja Susanna Hakala (WD).

SM-mitaleita ei tällä kertaa Akaaseen tuotu, mutta pelaajat selvisivät hienosti haastavista peleistään.

 

Mikko Vuorinen

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
Tutustu 5 viikkoa vain 1,90 €.