Toijalan Vauhti palkitsi Joni Uolamon viime vuoden parhaana aikuisurheilijana

Toijalan Vauhdin palkittuja: Natalia Osowska (eturivissä vas.), Julia Suolaniemi, Jade Hukka, Milja Välläri, Sauli Saunamäki (keskirivi), Pentti Ahlfors, Niko Uolamo, Joni Uolamo, Sini Tirri, Laura Ratilainen (takarivi), Eevi Vatka, Teija Sonninen, Miisa Turunen ja Jonna Uolamo. Kuvasta puuttuivat Aura Kurkimaa ja Anni Viljanen. Kuva: Ari Viljanen

Toijalan Vauhti palkitsi seuran urheilijoita ja muita toimijoita vuosikokouksessaan Kangassaaren saunalla 27.1.

Parhaana aikuisurheilijana palkittiin Joni Uolamo, joka sai muun muassa hopeaa miesten seiväshypyn piirinmestaruuskilpailuissa.

Parhaan nuorisourheilijan tittelin pokkasi Sini Tirri, joka oli SM-nelonen 17-vuotiaiden sarjan maastojuoksussa.

Parhaaksi junioriurheilijaksi valittiin Jonna Uolamo, joka muun muassa piirinmestaruuskisoissa oli pronssisijalla seiväshypyssä 13-vuotiaiden sarjassa.

Vuoden 2018 paras veteraaniurheilija on Sauli Saunamäki, joka voitti Pohjoismaiden mestaruuden keihäänheitossa. Vuoden vauhtilaisena palkittiin Teija Sonninen toiminnastaan johtokunnassa, kilpailutoimikunnassa ja kioskitoiminnan organisoijana.

Vauhdin nuorten urheilijoiden kannustusstipendit ojennettiin Katriina Aallolle, Joni Uolamolle ja Sini Tirrille.

9-vuotiaitten tyttöjen 4×400 metrin viestipronssi piirimestaruuskisoissa oli yksi Vauhdin valopilkuista viime vuonna.

Heidi Hidén-Knuutila jatkaa puheenjohtajana

Toijalan Vauhdin johtokunnassa toimivat kuluvalla kaudella Kari Uolamo, Kirsi Huilla, Keijo Anttonen, Pentti Ahlfors, Tuulikki Moisio, Heikki Knuutila, Teija Sonninen ja Akseli Sannamo. Puheenjohtajana jatkaa Heidi Hidén-Knuutila.

Menneen kauden aikana Vauhdin yhteistyö lähipaikkakuntien urheiluseurojen kanssa on tiivistynyt, ja seura järjestää kilpailuja yhteisvoimin eri paikkakunnilla. Seuran tavoitteena on lisätä yhteistyötä myös koulujen kanssa. Vauhti on mukana suunnittelemassa urheilupainotteisia luokkia Akaaseen. Seuran suunnitelmissa on järjestää pesäpallokoulu lapsille myös ensi kesänä.

 

Paras aikuisurheilija: Joni Uolamo

Paras nuorisourheilija: Sini Tirri

Paras junioriurheilija: Jonna Uolamo

Paras veteraaniurheilija: Sauli Saunamäki

Vuoden vauhtilainen: Teija Sonninen

 

Pikajuoksijatyttö (12–11 v.) Laura Raitilainen

Juoksijapoika (12–11 v./300–1000 m) Arttu Viljanen

Keskimatkojen juoksija Sini Tirri

Korkeushyppääjä (15–12 v.) Aura Kurkimaa

Monipuolinen heittäjä (15–12 v.) Anni Viljanen

Monipuolinen urheilija (15–12 v.) Miisa Turunen

Pm-kisojen muut mitalistit:

Niko Uolamo 3. M17 seiväs

Eevi Vatka 3. T11 keihäs ja kiekko

Milja Välläri 3. T09 40 m ja 4×400 m

Jade Hukka 3. T09 4×400 m

Natalia Osowska T09 4×400 m

Julia Suolaniemi T09 1. 40 m ja pituushyppy hallissa sekä 2. 1000 m ja pituus, 3. 40 m ja 4×400 m

Toijalan Vauhdissa ohjaajina toimivat Sarianne Moisio (eturivissä vas.), Petra Ratilainen, Jonna Uolamo, Keijo Anttonen (takarivi), Kari Uolamo, Niko Uolamo, Joni Uolamo ja Riitta Lehtonen. Kuvasta puuttuivat Katriina Aalto ja Julia Talvitie. Kuva: Ari Viljanen

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.
Tutustu 5 viikkoa vain 1,90 €.