Viime vuonna Viialan yhtenäiskoululle ostettiin tabletit

Kirkonkylän koulu pääsi kannustajat-ohjelmaan – viime vuonna Viialan yhtenäiskoululle ostettiin 3200 eurolla tabletteja

Kirkonkylän koulun kannatusyhdistys on valittu Pirkanmaan Osuuskaupan Kannustajat-ohjelmaan ajaksi 1.1.–30.6.2019. Kannustajat-ohjelmassa osuuskaupan sponsorointituki ohjataan paikallisille yhdistyksille.

Kirkonkylän koulun kannatusyhdistys perustettiin kesällä 2017. Se kerää muun muassa tapahtumilla, talkoilla ja tuotemyynnillä rahaa uuden koulun rakentamisen tueksi. Esimerkiksi joulukuussa Akaan kirkossa järjestetty Hietasen perheen joulukonsertti tuotti yhdistykselle 8900 euroa.

Yhdistyksen mukaan Kannustajat-ohjelmasta saatava tuki käytetään kokonaan koululaisten varusteisiin kuten tabletteihin.

Pentti Hietasen ja hänen perheensä joulukonsertti täytti Akaan kirkon ja toi Kirkonkylän koulun oppilaiden tarpeisiin 8900 euroa. Kuva: Anniina Joela.

Viiala voitti viime vuonna

Rehtori Saija Montonen (vas.) ja apulaisrehtori Teppo Vanhatalo vastaanottivat viime syyskuussa Viialan yhtenäiskoulun tabletit. Lahjoituksen tehnyttä vanhempainyhdistystä edustivat Janita Puomila, Marja Mäkelä ja Riikka Oinas (oik.).

Osuuskauppa valitsee enintään kymmenen kannustettavaa yhdistystä puolen vuoden kannatusjaksolle ja tukee erityisesti lasten ja nuorten harrastustoimintaa. Mitä enemmän asiakasomistaja kerryttää itselleen Bonusta, sitä enemmän hänen kannattamansa yhdistyksen tukipotti kasvaa.

Osuuskaupan tukisumma jaetaan tuettavien yhdistysten kesken siinä suhteessa, missä kannustajat ovat kerryttäneet itselleen bonusta.

Viime vuonna Kannustajat-ohjelmaan valittiin Viialan yhtenäiskoulun vanhempainyhdistys. Se voitti bonus-kilpailun ja hankki saamallaan 3200 euron tuella koulun käyttöön yhdeksän iPad-tablettia, jotka luovutettiin koululle viime syksynä koulun ja kodin päivänä. Kymmenes tabletti saatiin lahjoituksena.

Yhdistyksille maksettava tuki ei ole pois asiakasomistajille maksettavasta Bonuksesta, vaan kannustusohjelma antaa asiakasomistajille mahdollisuuden vaikuttaa osuuskaupan tuen jakautumiseen yhdistysten kesken.