Hippo-kisat sai perheet liikkeelle

Jalkapalloharjoituksissa nopeaksi kehittynyt Amelia Kortet Helsingistä juoksi määrätietoisesti 4-vuotiaiden tyttöjen 40 metrin voittajaksi. Kuva: Jarno Renko.

Perinteiset Hippo-yleisurheilukilpailut pidettiin sunnuntaina 19.8. Toijalan urheilukentällä.

Akaan Seudun Osuuspankin ja Toijalan Vauhdin järjestämiin kisoihin osallistui noin 120 kisaajaa 12-vuotiaiden ja nuorempien sarjoissa. Etenkin alle 4-vuotiaiden 40 metrillä nähtiin reipasta menoa nuorimpien osallistujien ollessa jopa hieman alle 2-vuotiaita. Isompien sarjoissa lajeina oli sarjasta riippuen pikajuoksua, pituushyppyä, pallonheittoa ja kuulantyöntöä.

Edellisyön ja aamun saderintama väistyi sopivasti tapahtuman alkuun mennessä, joten perheet saivat nauttia lähes helteisestä kesäsäästä vielä ennen luvattua sään viilenemistä.

Kohta viisi vuotta täyttävä Toijalan Vauhdin Tatu Sundström osallistui 6-vuotiaiden poikien sarjassa 40 metrille ja pallonheittoon. Näistä etenkin pallonheitto sujui mallikkaasti. Tatu paiskasi palloa 8,06 metriin, ja sillä irtosi kuudes sija 15 pojan joukossa.

Heittolajit selvästi kiinnostavat Tatua, sillä välittömästi kisan jälkeen Tatu siirtyi tutkimaan ja nostelemaan heittovälinekärryssä olevia kuulia. Kuulat nousivatkin pojalta helposti suorille käsille. Myös Tatun 7-vuotias isosisko Enni oli mukana Hippo-kisojen pikamatkalla ja pallonheitossa. Yleisurheilulajit ovat sisaruksille tuttuja, sillä molemmat ovat käyneet hiomassa taitojaan Vauhdin yleisurheiluharjoituksissa.

– Enni ehtikin jo ilmoittaa, että hän haluaa jatkaa yleisurheilua myös talven harjoituksissa, isä Jani Sundström kertoi.

Mummolareissulta kultaa kotiinviemisiksi

Iina Turunen Toijalan Vauhdista hyppäsi viidenneksi 10-vuotiaiden tyttöjen pituudessa tuloksella 3,14. Kuva: Jarno Renko.

Mummolareissulla Toijalassa ollut nelivuotias helsinkiläinen Amelia Kortet sai kotiin viemisikseen mukavan muiston eli kultaisen Hippo-mitalin, sillä vikkeläkinttuinen tyttö voitti ja vieläpä ylivoimaisesti alle nelivuotiaiden 40 metrin juoksun 22 kilpailijan joukossa ajalla 9,26.

Tea-äidin sylissä oli kisan jälkeen helppo hymyillä. Nyökkäämällä Amelia myönsi hieman jännittäneensä kisaa etukäteen.

Juoksun varmuuteen löytyi selitys, joka oli pääteltävissä Amelian yllä olleesta paidasta.

– Amelian ykkösharrastus on jalkapallo. Siinä hän on oppinut juoksemaan, mutta kyllä hän yleisurheilustakin on kiinnostunut ainakin penkkiurheilijana. EM-kisoja hän katsoi televisiosta, ja niissä korkeus ja seiväshyppy olivat suosikkilajeja. Nuorten MM-kisoja kävimme katsomassa paikan päällä Tampereella, Tea Kortet kertoi.

– Yleisurheiluun olisi meillä kyllä hyvät mahdollisuudet Helsingissä, kun asumme lähellä Olympiastadionia ja Eläintarhan kenttää, isä Harri Kortet puolestaan tuumiskeli.

Hippo-kisojen perinteeseen kuuluu, että kolme parhaiten sijoittunutta kilpailijaa palkitaan kultaisilla, hopeisilla ja pronssisilla mitaleilla, ja kaikki osallistujat saavat osallistumismitalin. Niinpä palkintojenjaosta vastanneilla Osuuspankin Jere Hakalalla ja Toijalan Vauhdin Katriina Aallolla riittikin jaettavaa ja käteltäviä urheilijoita koko iltapäiväksi.

Aksu Kivistö Lempäälän Kisasta nakkasi palloa 7,70 metriä ja sijoittui tuloksella 6-vuotiaissa pojissa yhdeksänneksi. Kuva: Jarno Renko.

Tuulikki Moisio

Vauhdin Tatu Sundström heitti Hippo-kisoissa palloa ja siirtyi sitten tutkimaan vähän isompia ja painavampia ”palloja” heittovälinekärryssä. Kuva: Tuulikki Moisio.

 

 

 

 

 

 

Tunnelmia Hippo-kisoista:

Kuvat: Jarno Renko

 

Kuva: Tuulikki Moisio.

Kuva: Tuulikki Moisio.

Kuva: Tuulikki Moisio.

 

 

Hippo-kisojen tulokset:

Hippo-kisat 19.8.2018  Tulokset:

P4 40m

1)   Oiva Heino                       ToijVau                   9,44

2)   Joona Talvinen                   Akaa                      12,02

3)   Leevi Johansson                  Akaa                      12,16

4)   Jere Paasikangas                 Akaa                      12,17

5)   Mikael Erkkilä                   Akaa                      12,47

6)   Antton Saarinen                  Akaa                      13,08

7)   Ilari Sillanpää                  Akaa                      14,15

8)   Ahti Haikonen                    Akaa                      15,13

9)   Aamos Piirto                     Akaa                      15,45

10)  Matias Siltanen                  Akaa                      15,86

11)  Riki Mäkinen                     Akaa                      16,02

12)  Elias Pyöttiö                    Akaa                      16,07

13)  Vijami Valve                     Akaa                      16,42

14)  Kasperi Järvinen                 Akaa                      17,00

15)  Paavo Sillantaka                                           17,45

16)  Verneri Wähä-Verkkomäki          Akaa                      38,38

Eemeli Reunanen                  Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Jere Paasikangas                 Akaa                      12,17

2)   Mikael Erkkilä                   Akaa                      12,47

3)   Ahti Haikonen                    Akaa                      15,13

4)   Paavo Sillantaka                                           17,45

5)   Verneri Wähä-Verkkomäki          Akaa                      38,38

Eemeli Reunanen                  Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Joona Talvinen                   Akaa                      12,02

2)   Antton Saarinen                  Akaa                      13,08

3)   Riki Mäkinen                     Akaa                      16,02

4)   Elias Pyöttiö                    Akaa                      16,07

5)   Vijami Valve                     Akaa                      16,42

6)   Kasperi Järvinen                 Akaa                      17,00

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Oiva Heino                       ToijVau                   9,44

2)   Leevi Johansson                  Akaa                      12,16

3)   Ilari Sillanpää                  Akaa                      14,15

4)   Aamos Piirto                     Akaa                      15,45

5)   Matias Siltanen                  Akaa                      15,86

 

 

T4 40m

1)   Amelia Kortet                    Helsinki                  9,26

2)   Sofia Viitanen                   Akaa                      9,41

3)   Nella Savikko                    Akaa                      9,80

4)   Olivia Helminen                  ToijVau                   10,51

5)   Kiira Lamppu                     ToijVau                   10,58

6)   Veera Pötry                      Akaa                      11,64

7)   Stella Kinanen                   Akaa                      11,99

8)   Emma Niemi                       Akaa                      12,15

9)   Aura Kivistö                     LempKiYU                  12,72

10)  Aurora Sillantaka                Hämeenlinna               12,86

11)  Olivia Rantala                   Akaa                      12,96

12)  Emilia Erkkilä                   Akaa                      13,41

13)  Emilia Visakoivu                 Akaa                      15,14

14)  Venla Hyvärinen                  Akaa                      15,47

15)  Fanny Koskinen                   UrjU                      15,52

16)  Leyla Akkoyun                    Akaa                      16,07

17)  Vilja Kovero                     Akaa                      17,08

18)  Iida Vilpas                      Akaa                      17,92

19)  Vilma Keski-Jyrä                 Akaa                      18,18

20)  Hilma Salo                       Akaa                      27,17

21)  Pihla Virtanen                   Akaa                      28,39

22)  Ellen Peltonen                   Akaa                      30,03

Rea Paudyal                      Espoo                     DNF

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Amelia Kortet                    Helsinki                  9,26

2)   Nella Savikko                    Akaa                      9,80

3)   Kiira Lamppu                     ToijVau                   10,58

4)   Emma Niemi                       Akaa                      12,15

5)   Venla Hyvärinen                  Akaa                      15,47

6)   Fanny Koskinen                   UrjU                      15,52

7)   Vilja Kovero                     Akaa                      17,08

8)   Iida Vilpas                      Akaa                      17,92

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Sofia Viitanen                   Akaa                      9,41

2)   Aurora Sillantaka                Hämeenlinna               12,86

3)   Emilia Erkkilä                   Akaa                      13,41

4)   Emilia Visakoivu                 Akaa                      15,14

5)   Vilma Keski-Jyrä                 Akaa                      18,18

6)   Ellen Peltonen                   Akaa                      30,03

Rea Paudyal                      Espoo                     DNF

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Olivia Helminen                  ToijVau                   10,51

2)   Veera Pötry                      Akaa                      11,64

3)   Stella Kinanen                   Akaa                      11,99

4)   Aura Kivistö                     LempKiYU                  12,72

5)   Olivia Rantala                   Akaa                      12,96

6)   Leyla Akkoyun                    Akaa                      16,07

7)   Hilma Salo                       Akaa                      27,17

8)   Pihla Virtanen                   Akaa                      28,39

 

 

P6 40m

1)   Veikka Paavola                   ToijVau                   7,91

2)   Lukas Rantala                    Akaa                      8,05

3)   Eppu Repo                        ToijVau                   8,72

4)   Lenny Saranen                    Akaa                      8,88

5)   Aksu Kivistö                     LempKiYU                  9,23

6)   Lenni Saartila                   Akaa                      9,31

7)   Aaro Sillantaka                  Hämeenlinna               9,39

8)   Elvis Säkkinen                   Akaa                      9,49

9)   Hermanni Anttila                 ToijVau                   9,55

10)  Veeti Valve                      Akaa                      9,58

11)  Patrik Peltonen                  Akaa                      10,18

12)  Vili Hyvärinen                   Akaa                      10,51

13)  Eemeli Erkkilä                   Akaa                      11,57

14)  Eetu Virolainen                  Akaa                      12,31

15)  Eemil Kärki                      Akaa                      12,62

16)  Tatu Sundström                   ToijVau                   12,87

Konsta-Petteri Koivisto          Akaa                      DNS

Valtteri Pötry                   Akaa                      DNS

Aapo Soilammi                    Akaa                      DNS

Elmeri Väätäinen                 Lempäälä                  DNS

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Lukas Rantala                    Akaa                      8,05

2)   Eppu Repo                        ToijVau                   8,72

3)   Lenni Saartila                   Akaa                      9,31

4)   Vili Hyvärinen                   Akaa                      10,51

5)   Eemeli Erkkilä                   Akaa                      11,57

6)   Eetu Virolainen                  Akaa                      12,31

Konsta-Petteri Koivisto          Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Lenny Saranen                    Akaa                      8,88

2)   Aksu Kivistö                     LempKiYU                  9,23

3)   Aaro Sillantaka                  Hämeenlinna               9,39

4)   Elvis Säkkinen                   Akaa                      9,49

5)   Eemil Kärki                      Akaa                      12,62

Valtteri Pötry                   Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Veikka Paavola                   ToijVau                   7,91

2)   Hermanni Anttila                 ToijVau                   9,55

3)   Veeti Valve                      Akaa                      9,58

4)   Patrik Peltonen                  Akaa                      10,18

5)   Tatu Sundström                   ToijVau                   12,87

Aapo Soilammi                    Akaa                      DNS

Elmeri Väätäinen                 Lempäälä                  DNS

 

 

T6 40m

1)   Tilda Lahdenmäki                 ViialVa                   8,19

2)   Nuppu Pölkki                     ToijVau                   8,53

3)   Hilma Heino                      ToijVau                   8,66

4)   Anukka Ikkala                    Akaa                      8,74

5)   Anni Rantasalo                   ToijVau                   9,08

5)   Leyla Akkoyun                    Akaa                      9,08

7)   Minea Kaukojärvi                 ToijVau                   9,10

8)   Nella Veikkola                   Akaa                      9,24

9)   Elle Silmonen                    Akaa                      9,28

10)  Sini Kirkkomäki                  Akaa                      9,33

11)  Peppi Ristimäki                  ViialVa                   9,40

12)  Kerttu Kovero                    ToijVau                   9,41

13)  Elviira Anttila                  ToijVau                   9,56

14)  Inka Kinanen                     Akaa                      9,58

15)  Sara Paasikangas                 Akaa                      9,60

16)  Matilda Kari                     Akaa                      9,61

17)  Helmi Peltonen                   Akaa                      9,89

18)  Karoliina Boyacioglu             ToijVau                   10,14

19)  Mette Kaltto                     Akaa                      10,50

20)  Nella Koskinen                   UrjU                      10,91

21)  Nelli Peltonen                   Akaa                      11,10

22)  Oona Haikonen                    Akaa                      11,15

23)  Aava Piirto                      Akaa                      11,81

24)  Elvi Alila                       ViialVa                   11,86

25)  Lilja Ratilainen                 ToijVau                   11,95

26)  Siiri Mäkinen                    Akaa                      12,10

27)  Matilda Mäkinen                  Akaa                      30,05

Ilona Rahkonen                   Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Anni Rantasalo                   ToijVau                   9,08

2)   Elviira Anttila                  ToijVau                   9,56

3)   Inka Kinanen                     Akaa                      9,58

4)   Mette Kaltto                     Akaa                      10,50

5)   Nelli Peltonen                   Akaa                      11,10

6)   Elvi Alila                       ViialVa                   11,86

7)   Lilja Ratilainen                 ToijVau                   11,95

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Minea Kaukojärvi                 ToijVau                   9,10

2)   Nella Veikkola                   Akaa                      9,24

3)   Elle Silmonen                    Akaa                      9,28

4)   Kerttu Kovero                    ToijVau                   9,41

5)   Matilda Kari                     Akaa                      9,61

6)   Helmi Peltonen                   Akaa                      9,89

Ilona Rahkonen                   Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 3

1)   Tilda Lahdenmäki                 ViialVa                   8,19

2)   Nuppu Pölkki                     ToijVau                   8,53

3)   Leyla Akkoyun                    Akaa                      9,08

4)   Nella Koskinen                   UrjU                      10,91

5)   Oona Haikonen                    Akaa                      11,15

6)   Aava Piirto                      Akaa                      11,81

7)   Matilda Mäkinen                  Akaa                      30,05

 

Loppukilpailu erä 4

1)   Hilma Heino                      ToijVau                   8,66

2)   Anukka Ikkala                    Akaa                      8,74

3)   Sini Kirkkomäki                  Akaa                      9,33

4)   Peppi Ristimäki                  ViialVa                   9,40

5)   Sara Paasikangas                 Akaa                      9,60

6)   Karoliina Boyacioglu             ToijVau                   10,14

7)   Siiri Mäkinen                    Akaa                      12,10

 

 

P6 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Hermanni Anttila                 ToijVau                   15,70

15,01  15,70

 

2)   Veikka Paavola                   ToijVau                   13,70

11,34  13,70

 

3)   Aaro Sillantaka                  Hämeenlinna               10,79

9,01   10,79

 

4)   Lukas Rantala                    Akaa                      10,73

10,73  10,64

 

5)   Eppu Repo                        ToijVau                   9,93

9,58   9,93

 

6)   Tatu Sundström                   ToijVau                   8,05

8,05   7,13

 

7)   Eetu Virolainen                  Akaa                      7,95

3,56   7,95

 

8)   Eemeli Erkkilä                   Akaa                      7,91

7,74   7,91

 

9)   Aksu Kivistö                     LempKiYU                  7,70

7,62   7,70

 

10)  Patrik Peltonen                  Akaa                      7,54

7,33   7,54

 

11)  Valtteri Pötry                   Akaa                      7,51

7,51   7,24

 

12)  Veeti Valve                      Akaa                      6,44

6,44   3,65

 

13)  Lenny Saranen                    Akaa                      5,68

5,68   3,05

 

14)  Vili Hyvärinen                   Akaa                      5,11

4,77   5,11

 

15)  Elvis Säkkinen                   Akaa                      4,97

4,97   4,87

 

Aapo Soilammi                    Akaa                      DNS

Eemil Kärki                      Akaa                      DNS

Elmeri Väätäinen                 Lempäälä                  DNS

Justus Ikkala                    Akaa                      DNS

Konsta-Petteri Koivisto          Akaa                      DNS

Lenni Saartila                   Akaa                      DNS

 

 

T6 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Anukka Ikkala                    Akaa                      9,96

9,61   9,96

 

2)   Hilma Heino                      ToijVau                   9,88

9,88   9,04

 

3)   Matilda Kari                     Akaa                      8,57

8,57   8,00

 

4)   Tilda Lahdenmäki                 ViialVa                   8,26

8,26   7,33

 

5)   Elle Silmonen                    Akaa                      8,01

6,85   8,01

 

6)   Elviira Anttila                  ToijVau                   7,96

6,88   7,96

 

7)   Minea Kaukojärvi                 ToijVau                   7,57

7,55   7,57

 

8)   Sara Paasikangas                 Akaa                      6,76

6,57   6,76

 

9)   Oona Haikonen                    Akaa                      6,66

6,66   6,63

 

10)  Kerttu Kovero                    ToijVau                   6,58

6,58   5,29

 

11)  Sini Kirkkomäki                  Akaa                      6,20

6,20   5,94

 

12)  Karoliina Boyacioglu             ToijVau                   6,02

6,02   5,39

 

13)  Leyla Akkoyun                    Akaa                      5,79

4,52   5,79

 

14)  Nelli Peltonen                   Akaa                      5,59

4,02   5,59

 

15)  Helmi Peltonen                   Akaa                      5,26

5,26   3,09

 

16)  Anni Rantasalo                   ToijVau                   4,86

3,73   4,86

 

17)  Matilda Mäkinen                  Akaa                      4,79

3,86   4,79

 

18)  Lilja Ratilainen                 ToijVau                   3,49

2,69   3,49

 

19)  Elvi Alila                       ViialVa                   2,65

1,56   2,65

 

20)  Milla Sudström                   Akaa                      1,63

1,63   1,29

 

Ilona Rahkonen                   Akaa                      NM

–      –

 

Nella Koskinen                   UrjU                      NM

–      –

 

Peppi Ristimäki                  ViialVa                   NM

–      –

 

 

 

P8 40m

1)   Matias Viitanen                  ViialVa                   7,35

2)   Pedrttu Soikkeli                 Akaa                      7,55

3)   Oiva Lepo                        ViialVa                   7,61

4)   Justus Ikkala                    Akaa                      7,64

5)   Peetu Repo                       ToijVau                   7,81

6)   Niklas Hukka                     ToijVau                   8,04

7)   Joona Ratilainen                 ToijVau                   8,24

8)   Rasmus Haanpää                   ViialVa                   8,54

9)   Kristian Paudyal                 Espoo                     8,58

Aatos Soilammi                   Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Pedrttu Soikkeli                 Akaa                      7,55

2)   Oiva Lepo                        ViialVa                   7,61

3)   Justus Ikkala                    Akaa                      7,64

4)   Peetu Repo                       ToijVau                   7,81

5)   Joona Ratilainen                 ToijVau                   8,24

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Matias Viitanen                  ViialVa                   7,35

2)   Niklas Hukka                     ToijVau                   8,04

3)   Rasmus Haanpää                   ViialVa                   8,54

4)   Kristian Paudyal                 Espoo                     8,58

Aatos Soilammi                   Akaa                      DNS

 

 

T8 40m

1)   Julia Suolaniemi                 ToijVau                   6,78

2)   Sara Majamäki                    ViialVa                   7,44

3)   Senni Rantala                    LempKiYU                  7,73

4)   Fanni Alila                      ViialVa                   8,06

5)   Elli Rantasalo                   ToijVau                   8,08

6)   Riina Taipale                    PälkLuLu                  8,39

7)   Veera Haanpää                    ViialVa                   8,44

8)   Enni Sundström                   ToijVau                   8,51

9)   Sofia Hakonen                    Akaa                      8,63

10)  Emmi Haikonen                    Akaa                      8,88

11)  Lorin Akkoyun                    Akaa                      8,96

Jenny Lindström                  Akaa                      DNS

Aino Väätäinen                   Lempäälä                  DNS

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Sara Majamäki                    ViialVa                   7,44

2)   Fanni Alila                      ViialVa                   8,06

3)   Sofia Hakonen                    Akaa                      8,63

4)   Emmi Haikonen                    Akaa                      8,88

5)   Lorin Akkoyun                    Akaa                      8,96

Jenny Lindström                  Akaa                      DNS

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Julia Suolaniemi                 ToijVau                   6,78

2)   Senni Rantala                    LempKiYU                  7,73

3)   Elli Rantasalo                   ToijVau                   8,08

4)   Riina Taipale                    PälkLuLu                  8,39

5)   Veera Haanpää                    ViialVa                   8,44

6)   Enni Sundström                   ToijVau                   8,51

Aino Väätäinen                   Lempäälä                  DNS

 

 

P8 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Matias Viitanen                  ViialVa                   20,16

20,16  19,44

 

2)   Joona Ratilainen                 ToijVau                   19,13

19,13  17,26

 

3)   Pedrttu Soikkeli                 Akaa                      16,78

16,78  14,79

 

4)   Peetu Repo                       ToijVau                   16,35

16,35  14,72

 

5)   Rasmus Haanpää                   ViialVa                   13,96

13,96  12,88

 

6)   Justus Ikkala                    Akaa                      13,14

12,77  13,14

 

7)   Kristian Paudyal                 Espoo                     11,49

11,49  11,23

 

8)   Niklas Hukka                     ToijVau                   10,84

10,84  10,28

 

Aatos Soilammi                   Akaa                      NM

–      –

 

Oiva Lepo                        ViialVa                   NM

–      –

 

 

 

T8 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Riina Taipale                    PälkLuLu                  22,36

20,01  22,36

 

2)   Sara Majamäki                    ViialVa                   12,73

12,73  12,35

 

3)   Sofia Hakonen                    Akaa                      11,73

11,73  10,99

 

4)   Fanni Alila                      ViialVa                   11,70

11,70  11,58

 

5)   Veera Haanpää                    ViialVa                   11,42

11,07  11,42

 

6)   Elli Rantasalo                   ToijVau                   10,55

10,55  9,83

 

7)   Enni Sundström                   ToijVau                   10,50

10,50  3,33

 

8)   Jenny Lindström                  Akaa                      9,81

8,51   9,81

 

9)   Senni Rantala                    LempKiYU                  9,64

9,64   8,72

 

10)  Emmi Haikonen                    Akaa                      9,27

7,67   9,27

 

11)  Lorin Akkoyun                    Akaa                      8,76

8,76   8,57

 

Aino Väätäinen                   Lempäälä                  NM

–      –

 

 

 

P10 60m

Loppukilpailu

1)   Veeti Hakonen                    Akaa                      10,67

2)   Eetu Taipale                     PälkLL                    10,96

3)   Max Tuusa                        Akaa                      11,24

4)   Alpi Lilvanen                    ToijVau                   11,76

Oiva Rahkonen                    Akaa                      DNS

Onni Vuorinen                    Akaa                      DNS

Samu Pentinniemi                 ViialVa                   DNS

 

 

T10 60m

1)   Seela Turunen                    ToijVau                   9,91

2)   Iina Turunen                     ToijVau                   10,16

3)   Milja Välläri                    ToijVau                   10,35

4)   Natalia Osowska                  ToijVau                   10,38

5)   Jade Hukka                       ToijVau                   10,44

6)   Sara Paavola                     ToijVau                   11,60

7)   Isla Molin                       ViialVa                   11,65

8)   Sara Keränen                     Akaa                      11,75

9)   Sofia Kokko                      Akaa                      12,31

 

Loppukilpailu erä 1

1)   Seela Turunen                    ToijVau                   9,91

2)   Jade Hukka                       ToijVau                   10,44

3)   Sara Paavola                     ToijVau                   11,60

4)   Sara Keränen                     Akaa                      11,75

5)   Sofia Kokko                      Akaa                      12,31

 

Loppukilpailu erä 2

1)   Iina Turunen                     ToijVau                   10,16

2)   Milja Välläri                    ToijVau                   10,35

3)   Natalia Osowska                  ToijVau                   10,38

4)   Isla Molin                       ViialVa                   11,65

 

 

P10 Pituus

Loppukilpailu

1)   Matias Viitanen                  ViialVa                   3,17

3,14   2,90   x      3,17

 

 

2)   Eetu Taipale                     PälkLL                    3,14

2,84   2,94   3,02   3,14

 

 

3)   Veeti Hakonen                    Akaa                      3,03

3,03   2,79   2,73   2,72

 

 

4)   Alpi Lilvanen                    ToijVau                   2,88

2,42   2,88   2,67   2,68

 

 

5)   Max Tuusa                        Akaa                      2,64

2,24   2,64   1,99   2,40

 

 

Oiva Rahkonen                    Akaa                      DNS

Onni Vuorinen                    Akaa                      DNS

 

 

T10 Pituus

Loppukilpailu

1)   Seela Turunen                    ToijVau                   3,53

2,54   3,39   2,69   3,53

 

 

2)   Milja Välläri                    ToijVau                   3,34

3,19   3,34   2,97   x

 

 

3)   Jade Hukka                       ToijVau                   3,32

3,16   3,32   3,32   3,21

 

 

4)   Natalia Osowska                  ToijVau                   3,17 NM

3,17   3,09   3,08   2,89

 

 

5)   Iina Turunen                     ToijVau                   3,14

3,14   x      2,78   3,00

 

 

6)   Sara Paavola                     ToijVau                   3,04 NM

3,04   3,01   2,80   2,76

 

 

7)   Isla Molin                       ViialVa                   2,79

2,74   2,79   2,71   2,74

 

 

8)   Sanni Haikonen                   Akaa                      2,77

2,42   2,76   2,77   2,51

 

 

9)   Sofia Kokko                      Akaa                      2,69

2,69   2,34   x      2,61

 

 

10)  Sara Keränen                     Akaa                      2,52

2,52   2,51   2,25   2,39

 

 

11)  Milla Sannamo                    ToijVau                   2,24

x      2,14   2,24   2,20

 

 

 

 

P12 60m

Loppukilpailu

1)   Veli Lepo                        ViialVa                   9,78

2)   Joona Taipale                    PälkLL                    10,05

3)   Milo Lilvanen                    ToijVau                   11,26

 

 

T12 60m

Loppukilpailu

1)   Jenna Pentinniemi                ViialVa                   9,14

2)   Laura Ratilainen                 ToijVau                   9,25

3)   Miisa Turunen                    ToijVau                   9,47

4)   Aura Kurkimaa                    ToijVau                   9,66

5)   Erika Välläri                    Akaa                      9,79

6)   Melissa Kokko                    Akaa                      10,32

Julia Viitanen                   ViialVa                   DNS

 

 

P12 Kuula

Loppukilpailu

1)   Joona Taipale                    PälkLL                    7,17

7,13   7,17   6,70   7,03

 

 

 

T12 Kuula

Loppukilpailu

1)   Roosa Haanpää                    ViialVa                   9,23

8,56   8,58   9,23   x

 

2)   Miisa Turunen                    ToijVau                   7,77

7,50   7,62   7,77   7,50

 

3)   Aura Kurkimaa                    ToijVau                   7,00

7,00   6,81   5,08   5,82

 

4)   Emilia Kuusenaho                 ViialVa                   6,76

6,20   6,11   6,17   6,76

 

5)   Laura Ratilainen                 ToijVau                   6,65

5,57   6,65   6,45   5,78

 

6)   Lotta Sannamo                    ToijVau                   5,37

5,37   5,15   4,97   5,05

 

7)   Melissa Kokko                    Akaa                      5,21

5,02   5,21   4,36   4,51

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.