Viialan sankarivainajat -näyttely on esillä heinäkuun loppuun

Viialan sankarivainajat -näyttelyn avajaisiin osallistunut Martti Muurimäki löysi näyttelystä kaksi enoaan ja tätinsä. Martti ja Onni Oinas kaatuivat talvisodassa ja heidän sisarensa, lottana ollut Aili Oinas menehtyi jatkosodan aikana keuhkokuumeeseen.

Viialan sankarivainajista kertovaan valokuvanäyttelyyn Viialan kirjaston näyttelytilassa ehtii vielä tutustua tällä ja ensi viikolla. Näyttely puretaan pois tiistaina 31. heinäkuuta. Näyttely avautui 5. heinäkuuta.

Viiala-Seuran pystyttämässä näyttelyssä on esillä Viialan sankarivainajien kuvia, rintamalla tehtyjä puhdetöitä sekä muuta sota-ajan materiaalia. Näyttelyä havainnollistaa Suomen kartta, johon on merkitty viialalaisten kuolinpaikat.

Näyttelyn kuvat ovat Viiala-Seuran arkistosta.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?