Marko Lehmusvirta ja Mikko Heikkinen Memar-turnauksen voittoon

Kuvassa (vas.) Emilia Nieminen, Olivia Lahdenmäki, Outi Penninkangas, Outi Munnukka. Kuva: Outi Penninkangas

Toijalan Valppaan Marko Lehmusvirta ja Parkanon Mikko Heikkinen voittivat Valppaan sulkapallojaoston järjestämän sulkapallon Memar-turnauksen ylimmän sarjan nelinpelin. Pääsarjan voiton lisäksi oman seuran pelaajat saavuttivat viisi luokkavoittoa. Turnaus pidettiin 10.5. Toijalan Monitoimihallilla.

Turnaukseen osallistui 88 pelaajaa ja siinä pelattiin yli 140 ottelua. Tämä kertoo hyvin järjestetyistä kisoista, joihin halutaan tulla aina uudestaan. Viimeisten kisojen ongelmana onkin ollut, että tulijoita olisi ollut enemmän kun on pystytty ottamaan.

Lehmusvirta ja Heikkinen hallitsivat erittäin tasaista A-luokan nelinpeliä. Toiseksi tulleet Hämeenlinnan Chu Duc Bao ja Heikki Roivainen taipuivat tiukan taiston jälkeen 21-19, 21-16. Eikä muissakaan otteluissa voitto hellinnyt helpolla.

Anton Ketola hallitsi B-luokan kaksinpeliä

Miesten B-luokan kaksinpeliä hallitsi suvereenisesti Puistolan Anton Ketola. Finaalissa kaatui Chu Duc Bao 2-0. Nelinpelin finaalista tuli jäsentenvälinen. Siinä Sonja Lius ja Tommi Silvasti syöttivät katkeraa kalkkia Jouni Savolaiselle ja Mikko Vuoriselle luvuin 22-20, 21-15.

C-luokassa miesten kaksinpelin ykköseksi nousi Loimaan Mikko Uusitalo voittamalla finaalissa Mansen Sulan Ville Kummun 2-0. Naisten kaksinpelin finaalissa olivat vastakkain seurakaverit, Tampereen Sset:n Suvi Lehtinen ja Tuuli Säynäväjärvi. Lehtinen oli vahvempi erin 2-0.

Miesten nelinpelissä käytiin tiukka taisto Valppaan Artturi Mäkelän ja Mikko Uusitalon voittaessa Anton Ketolan ja Espoon Peeter Paalin kolmessa erässä 21-10, 19-21, 21-16. Sekanelinpeliä hallitsi Valppaan Heidi Vilpas ja Harri Iinattiniemi. Finaalissa vastaan tuli Valppaan nuori Olivia Lahdenmäki ja Anton Ketola. Tasainen ottelu päättyi 2-0, 21-19, 21-18.

Harrasteluokan miesten kaksinpelin ykkönen oli Kari Grönholm ja naisten Sarafia Kari. Miesten nelinpelin voitti pari Kari Grönholm ja Pete Nurmi.

Miesten 45-vuotiaitten nelinpelin voitti Mansen Sulan pari Jyri Hasa ja Vesa Valtonen. Saman seuran pari Jarmo Niemi ja Vesa Riitijoki sijoittuivat toiseksi.

Pertti Tuomela

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.