Vauhti palkitsi SM-mitalisti Sini Tirrin seuran parhaana nuorisourheilijana

Vauhdin puheenjohtaja Heidi Hidén-Knuutila vastaanotti Suomen Urheiluliiton hopeisen ansiomerkin Kari Uolamolta ja Kirsi Huillalta.

Toijalan Vauhdin vuosikokouksen yhteydessä Kangassaaren saunalla 28.1. palkittiin seuran urheilijoita ja toimijoita.

Seuran puheenjohtaja, viime vuonna 60 vuotta täyttänyt Heidi HidénKnuutila vastaanotti Suomen Urheiluliiton hopeisen ansiomerkin.

Viime vuoden parhaana aikuisurheilijana palkittiin Noora Toivo. Paras nuorisourheilija on Sini Tirri, paras junioriurheilija Aliisa Keskinen, paras veteraaniurheilija Jari Salin ja Vuoden vauhtilainen Heikki Knuutila.

Noora Toivo oli 400 metrin aitajuoksussa SM-kisoissa viides ja piirinmestaruuskisoissa toinen.

Sini Tirri voitti SM-pronssia 16-vuotiaiden sarjassa 1500 ja 3000 metrin juoksumatkoilla sekä SM-maastoissa 17-vuotiaiden sarjassa. Piirinmestaruusmaastoissa Sini voitti kultaa naisten sarjassa.

14-vuotaiden sarjassa kilpaillut Aliisa Keskinen juoksi SM-kisoissa 2000 metrillä neljänneksi ja 800 metrillä seitsemänneksi. Piirinmestaruus tuli 800 metrillä, 2000 metrillä sekä maastojuoksussa.

Jari Salin voitti SM-hallikisoissa kultaa kuulassa, vauhdittomassa korkeudessa ja vauhdittomassa kolmiloikassa sekä hopeaa vauhdittomassa pituudessa.

Vauhdin viirin saivat ansiokkaasta toiminnastaan Pauli Nyström, AnneMari Vintola ja Raija Veneskoski.

Vauhdin nuorten urheilijoiden kannustusstipendit saivat Katriina Aalto, Joni Uolamo, Sini Tirri ja Niko Uolamo.

Hidén-Knuutila jatkaa puheenjohtajana

Vauhdin puheenjohtajana jatkaa Heidi Hidén-Knuutila. Johtokunnan jäseniä ovat Kari Uolamo, Kirsi Huilla, Keijo Anttonen, Pentti Ahlfors, Tuulikki Moisio, Heikki Knuutila, Teija Sonninen ja Akseli Sannamo.

Viime vuosi oli Vauhdissa toimintavuosi seura täyttäessä 110 vuotta. Merkkivuotta juhlittiin Toijalan yhteiskoululla toukokuussa. Maaliskuussa seura järjesti pitkästä historiasta kertovan näyttelyn pääkirjaston näyttelytilassa.

Kesän kansalliset kisat järjestettiin kesällä 2017 ensimmäistä kertaa Eeles Landströmin nimikkokisoina, ja tätä perinnettä seura aikoo jatkaa. Syyskuussa vauhtilaiset kävivät kannustusmatkalla Tukholmassa Finnkampenissa melkein 20 hengen voimalla ja tänä vuonna  vauhtilaiset ovat Ratinassa kannustamassa Suomen voittoon Ruotsista.

Vauhti palkitsi urheilijoita ja toimijoita vuosikokouksessaan Kangassaaren saunalla. Kuvassa takarivissä vasemmalta Heidi Hidén-Knuutila, Aliisa Keskinen, Katriina Aalto, Joni Uolamo, Niko Uolamo ja Tobias Listo.
Eturivissä vasemmalta Sini Tirri, Raija Veneskoski, Sirkku Näsi, Jonna Uolamo, Anne-Mari Vintola, Pauli Nyström, Heikki Knuutila ja Malle Velner.

TERVE!

Tämä sisältö on lehden tilaajille.