Akaan mestaruuskilpailuissa yli 120 osallistujaa

Pituushypyn 16-vuotiaiden SM-pronssimitalisti Tomy Nurmesniemi hyppäsi miesten sarjan Akaan mestariksi tuloksella 6,23. (Kuva: Aija Mansikka)

Yleisurheilun suosio tuli hyvin esiin Akaan kaupunginmestaruuskilpailuissa 29.8. Toijalassa. Kisoihin oli mahdollisuus osallistua myös niillä, joilla ei ole yleisurheilun kilpailulisenssiä. Tämä innosti mukaan varsinkin aikuisia harrastajia testaamaan kuinka lujaa satanen kulkee tai kuinka kauas kuula tömähtää.

Kilpailut olivat avoimet kaikille, eli myös muut kuin akaalaiset saivat osallistua. Yli 120 osallistujaa kertoo kuitenkin erityisesti akaalaisten kiinnostuksesta yleisurheiluun, sillä akaalaisten ja Akaan yleisurheiluseuroja edustavien urheilijoiden määrä osallistujajoukosta oli erityisen suuri, yli sata.

Runsas osallistujajoukko tarjosi mielenkiintoisia kilpailuja. Miesten pikamatkalla telineisiin asettui seitsemän juoksijaa, eli miehet rynnistivät sataselle lähes koko juoksuradan leveydeltä. Hyvä kilpailuasetelma siivitti henkilökohtaisiin ennätyksiin.

Joni Uolamo (toinen oik.) paransi ennätystään kolmella kymmenyksellä ja oli Akaan nopein satasen juoksija. (Kuva: Aija Mansikka)

Kilpailun voittaja, Lempäälän Kisan Aku Kallio, alitti ensimmäistä kertaa 12 sekuntia ajallaan 11,91. Toijalan Vauhdin Joni Uolamo juoksi kakkoseksi ennätysajallaan 12,18 ja Akaan mestariksi. Kaupungin mestaruuskisoissa mitalien jaossa huomioidaan vain akaalaiset.

Naisten pikamatkalla osallistujia riitti kahteen erään. Nopeimpia olivat Tampereen Pyrinnön Ilona Luoma (13,14) ja Valkeakosken Hakan Emma Kosonen (13,77). Viialan Valtin Sara Niinimäki oli kolmas ja Akaan mestari ajalla 14,26.

Mestaruuksista kilpailtiin seitsemänvuotiaista lähtien. Eniten osallistujia oli P7-sarjassa, jossa sekä 40 metrille että pallonheittoon osallistui 18 poikaa.

Aija Mansikka

Naisten satasen ensimmäisessä erässä kiihdyttivät matkaan Irina Laasala (oik.), Tiina Vaittinen, Johanna Nieminen ja Sirpa Määttä. (Kuva: Aija Mansikka)

Akaan kaupungin mestaruuskilpailut 29.08.2017

M 100m

Loppukilpailu, Tuuli: +0,4

1)   Aku Kallio                               LempKiYU                                     11,91

2)   Joni Uolamo                          ToijVau                                           12,18

3)   Marco Ahvenlammi           VehmU                                          12,47

4)   Atte Mustalahti                   LahdA                                             12,80

Lennokasta menoa P7-sarjan 40 metrillä. (Kuva: Aija Mansikka)

5)   Roni Herranen                      ViialVa                                            13,26

6)   Jari Konola                             ValkHa                                            13,68

6)   Lauri Laasala                          Akaa                                                13,68

Dani Molin                               ViialVa                                            DNS

N 100m

1)   Ilona Luoma                          TampPy                                          13,14

2)   Emma Kosonen                   ValkHa                                            13,77

3)   Sara Niinimäki                       ViialVa                                            14,26

Osallistujia oli runsaasti ja pallo lensi komeasti P/T 7-sarjassa. (Kuva: Aija Mansikka)

4)   Johanna Nieminen             VammsVoi                                    14,33

5)   Emmi Karhu                           ViialVa                                            14,38

6)   Kiira Vilenius                         ViialVa                                            15,56

7)   Tiina Vaittinen                      Akaa                                                16,21

8)   Sirpa Määttä                         Kangasala                                      16,71

9)   Irina Laasala                           Akaa                                                18,56

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,8

1)   Johanna Nieminen             VammsVoi                                    14,33

2)   Tiina Vaittinen                      Akaa                                                16,21

3)   Sirpa Määttä                         Kangasala                                      16,71

4)   Irina Laasala                           Akaa                                                18,56

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,9

1)   Ilona Luoma                          TampPy                                          13,14

2)   Emma Kosonen                   ValkHa                                            13,77

3)   Sara Niinimäki                       ViialVa                                            14,26

4)   Emmi Karhu                            ViialVa                                           14,38

5)   Kiira Vilenius                          ViialVa                                           15,56

M 800m

Loppukilpailu

1)   Antti-Jussi Oksa                   Riisikkala                                        2.19,23

2)   Lauri Laasala                          Akaa                                                2.39,92

Dani Molin                               ViialVa                                            DNS

N 800m

Loppukilpailu

1)   Johanna Nieminen             VammsVoi                                    2.33,87

Tiina Vaittinen                        Akaa                                                DNS

M Pituus

Loppukilpailu

1)   Tomy Nurmesniemi           LempKiYU                                     6,23 +0,5

x      x      6,16   6,23   x      6,21

+1,2   +0,1   +0,2   +0,5   +0,3   +0,5

2)   Joni Uolamo                          ToijVau                                           5,55 +0,5

5,51   x      5,52   5,39   5,55   5,52

+1,5   +0,5   +0,6   -0,3   +0,5   +0,6

3)   Aku Kallio                               LempKiYU                                     5,47 +0,3

5,13   x      5,20   5,15   5,47   5,40

-0,2   +0,3   +0,7   +0,4   +0,3   +1,2

4)   Teemu Salminen                 ToijVau                                           5,33 +0,1

4,90   5,10   5,13   4,97   5,33   5,16

+0,9   -0,7   +1,1   +0,3   +0,1   +1,2

5)   Lauri Laasala                          Akaa                                                5,22 +0,7

4,80   4,93   4,99   4,73   4,74   5,22

+0,6   -0,2   +0,5   +0,0   -0,1   +0,7

6)   Roni Herranen                       ViialVa                                           4,55 +0,9

4,01   x      2,51   x      4,27   4,55

+0,6   +0,7   +0,6   -1,3   +0,0   +0,9

7)   Matti Saunanen                   IkaalU                                             3,41 +1,0

x      3,16   3,32   3,41   3,26   3,28

-0,6   +0,7   -0,6   +1,0   +0,3   +0,4

N Pituus

Loppukilpailu

1)   Ilona Luoma                          TampPy                                          4,87 -0,1

4,87   4,76   4,70   x      4,73   x

-0,1   +0,3   -0,8   -0,9   +0,5   +0,2

2)   Emma Kosonen                   ValkHa                                            4,56 +0,8

x      4,30   4,56   4,37   x      4,53

+0,0   +0,0   +0,8   +0,3   +0,8   +0,2

3)   Emmi Karhu                           ViialVa                                            4,27 +0,1

3,88   4,00   4,27   3,77   3,02   –

-0,1   +0,2   +0,1   +0,9   -0,4

4)   Sara Niinimäki                       ViialVa                                            4,24 +0,9

4,24   3,95   4,11   x      –      –

+0,9   +0,2   +0,0   +0,6   +0,5

5)   Kiira Vilenius                         ViialVa                                            4,18 +1,0

x      x      4,18   x      –      –

+0,4   +0,7   +1,0   +0,0

6)   Tiina Vaittinen                      Akaa                                                3,33 -0,1

3,24   3,33   3,28   3,30   –      –

-0,6   -0,1   -0,4   +0,0

M Kuula

Loppukilpailu

1)   Sampo Seppälä                    Akaa                                                12,72

12,47  12,69  12,72  12,13  12,30  12,40

2)   Lauri Laasala                          Akaa                                                11,27

11,17  11,19  11,27  11,04  10,72  10,82

3)   Timo-Pekka Koivuniemi  ToijVau                                           11,09

11,09  10,86  x      10,30  x      10,30

4)   Atte Mustalahti                   LahdA                                             11,02

10,80  11,02  10,72  10,73  x      10,61

5)   Rauno Möttönen                Kunto-Pirkat                                10,23

10,23  10,06  10,05  10,13  10,04  x

6)   Jere Virtala                            Akaa                                                9,30

8,93   8,94   9,22   8,98   9,13   9,30

7)   Arto Kemppainen               ToijVau                                           8,32

7,92   8,10   8,09   x      8,18   8,32

8)   Matti Saunanen                   IkaalU                                             7,29

–      7,29   7,12   x      x      6,90

Aku Kallio                                LempKiYU                                     NM

–      –      –      –      –      –

Dani Molin                                ViialVa                                           NM

–      –      –      –      –      –

N Kuula

Loppukilpailu

1)   Riitta Lehtonen                    ToijVau                                           9,67

8,94   9,08   9,50   9,67   9,57   9,62

2)   Miia Salo                                 Akaa                                                9,14

8,60   8,85   9,14   8,47   8,84   8,93

3)   Reija Haanpää                      Akaa                                                8,55

8,49   8,54   8,17   8,19   8,55   8,34

4)   Paula Leppäkorpi                ToijVau                                           8,50

x      8,48   8,43   8,50   8,16   8,44

5)   Jessika Wähä-Verkkomäki Akaa                                             7,95

7,38   7,50   7,62   7,82   7,16   7,95

6)   Irina Laasala                           Akaa                                                7,48

6,89   7,33   7,28   7,27   7,48   7,16

7)   Sanna Piispa                          ToijVau                                           7,34

7,34   6,77   7,32   6,74   6,78   x

P7 40m

1)   Antti Oksa                              ViialVa                                            7,92

2)   Perttu Soikkeli                      ToijVau                                           8,00

3)   Matias Viitanen                   ViialVa                                            8,05

4)   Joona Ratilainen                  ToijVau                                           8,23

5)   Leevi Toivainen                    Akaa                                                8,31

6)   Valtteri Haanpää                 Akaa                                                8,36

7)   Eetu Seppälä                         ViialVa                                            8,38

8)   Veikko Virtanen                  ViialVa                                            8,41

9)   Ilari Piispa                               ToijVau                                           8,42

10)  Rasmus Haanpää               Akaa                                                8,52

11)  Eetu Lehtonen                    Akaa                                                8,63

12)  Niklas Hukka                        ToijVau                                           8,94

13)  Oiva Lepo                              ViialVa                                            8,99

14)  Lauri-Ilari Laukkanen        ViialVa                                            9,15

15)  Frans Naakka                       ViialVa                                            9,16

16)  Kasperi Jokinen                  ToijVau                                           9,78

17)  Alarik Laasala                       ToijVau                                           9,86

18)  Vinski Virtanen                   ViialVa                                            9,98

Eelis Heino                               ViialVa                                            DNS

Nooa Heino                             ViialVa                                            DNS

Topi Ahtoranta                       ViialVa                                            DNS

Loppukilpailu erä 1

1)   Perttu Soikkeli                      ToijVau                                            8,00

2)   Leevi Toivainen                    Akaa                                                8,31

3)   Ilari Piispa                               ToijVau                                           8,42

4)   Eetu Lehtonen                     Akaa                                                8,63

5)   Oiva Lepo                               ViialVa                                            8,99

6)   Frans Naakka                        ViialVa                                            9,16

Eelis Heino                               ViialVa                                            DNS

Loppukilpailu erä 2

1)   Matias Viitanen                   ViialVa                                            8,05

2)   Eetu Seppälä                         ViialVa                                            8,38

3)   Niklas Hukka                         ToijVau                                           8,94

4)   Lauri-Ilari Laukkanen         ViialVa                                            9,15

5)   Kasperi Jokinen                   ToijVau                                           9,78

6)   Alarik Laasala                        ToijVau                                           9,86

Nooa Heino                                  ViialVa                                            DNS

Loppukilpailu erä 3

1)   Antti Oksa                              ViialVa                                            7,92

2)   Joona Ratilainen                  ToijVau                                           8,23

3)   Valtteri Haanpää                 Akaa                                                8,36

4)   Veikko Virtanen                  ViialVa                                            8,41

5)   Rasmus Haanpää                 Akaa                                                8,52

6)   Vinski Virtanen                    ViialVa                                            9,98

Topi Ahtoranta                       ViialVa                                            DNS

T7 40m

1)   Julia Suolaniemi                   ToijVau                                           7,35

2)   Sara Majamäki                     ViialVa                                            7,84

3)   Aino Oksa                               ViialVa                                            8,22

4)   Hilma Niemi                           ViialVa                                            8,23

5)   Taru Tuohiluoma                 ViialVa                                            8,33

6)   Elli Säily                                    ToijVau                                           8,57

7)   Emmi Lönnqvist                   Akaa                                                8,71

8)   Iiris Helenius                         ViialVa                                            8,99

9)   Veera Haanpää                    Akaa                                                9,54

10)  Ruut Högander                   ViialVa                                            9,66

11)  Salka Koivula                        ViialVa                                            9,79

12)  Siru Salo                                 Akaa                                                11,09

13)  Erin Helenius                        ViialVa                                           11,13

Loppukilpailu erä 1

1)   Sara Majamäki                     ViialVa                                            7,84

2)   Iiris Helenius                         ViialVa                                            8,99

3)   Ruut Högander                    ViialVa                                            9,66

4)   Salka Koivula                         ViialVa                                            9,79

5)   Siru Salo                                  Akaa                                                11,09

6)   Erin Helenius                         ViialVa                                            11,13

Loppukilpailu erä 2

1)   Julia Suolaniemi                   ToijVau                                           7,35

2)   Aino Oksa                               ViialVa                                            8,22

3)   Hilma Niemi                           ViialVa                                            8,23

4)   Taru Tuohiluoma                 ViialVa                                            8,33

5)   Elli Säily                                    ToijVau                                           8,57

6)   Emmi Lönnqvist                   Akaa                                                8,71

7)   Veera Haanpää                    Akaa                                                9,54

P7 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Eero Mäkipelto                    LehtimJy                                        22,88

22,88

2)   Frans Naakka                        ViialVa                                            19,35

19,35

3)   Perttu Soikkeli                      ToijVau                                           16,94

16,94

4)   Joona Ratilainen                  ToijVau                                           15,85

15,85

5)   Eetu Seppälä                         ViialVa                                            15,07

15,07

6)   Leevi Toivainen                    Akaa                                                15,03

15,03

7)   Rasmus Haanpää                 Akaa                                                14,74

14,74

 

8)   Veikko Virtanen                  ViialVa                                            14,46

14,46

9)   Valtteri Haanpää                 Akaa                                                14,33

14,33

10)  Eetu Lehtonen                    Akaa                                                14,28

14,28

11)  Lauri-Ilari Laukkanen        ViialVa                                            13,42

13,42

12)  Ilari Piispa                              ToijVau                                           11,95

11,95

13)  Niklas Hukka                        ToijVau                                           10,53

10,53

14)  Matias Viitanen                  ViialVa                                            10,23

10,23

15)  Kasperi Jokinen                  ToijVau                                           8,05

8,05

16)  Alarik Laasala                       ToijVau                                           7,05

7,05

17)  Oiva Lepo                              ViialVa                                            6,49

6,49

18)  Vinski Virtanen                   ViialVa                                             3,46

3,46

Eelis Heino                             ViialVa                                            NM

Nooa Heino                           ViialVa                                            NM

 

Topi Ahtoranta                   ViialVa                                              NM

T7 Pallonheitto

Loppukilpailu

1)   Tinja-Tarina Vaittinen        ToijVau                                           14,85

14,85

2)   Hilma Niemi                           ViialVa                                            11,85

11,85

3)   Sara Majamäki                     ViialVa                                            10,98

10,98

4)   Julia Suolaniemi                   ToijVau                                           10,28

10,28

5)   Siru Salo                                  Akaa                                                9,98

9,98

6)   Iiris Helenius                         ViialVa                                            9,85

9,85

7)   Elli Säily                                    ToijVau                                           8,69

8,69

8)   Taru Tuohiluoma                 ViialVa                                            8,67

8,67

9)   Emmi Lönnqvist                   Akaa                                                7,75

7,75

10)  Veera Haanpää                   Akaa                                                7,15

7,15

11)  Salka Koivula                        ViialVa                                            5,96

5,96

12)  Ruut Högander                    ViialVa                                           4,84

4,84

 

13)  Erin Helenius                       ViialVa                                            3,81

3,81

P9 40m

Loppukilpailu

1)   Eelis Numminen                  ToijVau                                           7,07

2)   Iivari Niemi                            ViialVa                                            7,23

3)   Samu Pentinniemi              ViialVa                                            7,41

4)   Antti Ristanen                      LoimLei                                           7,59

5)   Juho Lönnqvist                                                                               8,18

Veeti Kärkäinen                     ToijVau                                           DNS

T9 40m

1)   Maija Santanen                   JanJa                                               7,13

2)   Jade Hukka                            ToijVau                                           7,35

3)   Natalia Osowska                  ToijVau                                           7,67

4)   Veera Paldanius                  ViialVa                                            7,68

5)   Isla Molin                                ViialVa                                            8,02

6)   Vilma Toivainen                   Akaa                                                8,14

7)   Sara Paavola                          ToijVau                                           8,15

8)   Iira Piispa                                ToijVau                                           8,57

9)   Helmi Numminen               ToijVau                                           8,64

Milja Välläri                              ToijVau                                           DNS

Loppukilpailu erä 1

1)   Maija Santanen                   JanJa                                               7,13

2)   Jade Hukka                            ToijVau                                           7,35

3)   Iira Piispa                                ToijVau                                           8,57

4)   Helmi Numminen               ToijVau                                           8,64

Milja Välläri                              ToijVau                                           DNS

Loppukilpailu erä 2

1)   Natalia Osowska                  ToijVau                                           7,67

2)   Veera Paldanius                  ViialVa                                            7,68

3)   Isla Molin                                ViialVa                                            8,02

4)   Vilma Toivainen                   Akaa                                                8,14

5)   Sara Paavola                          ToijVau                                           8,15

P9 1000m

Loppukilpailu

1)   Samu Pentinniemi              ViialVa                                            4.14,65

2)   Eelis Numminen                  ToijVau                                           4.21,71

3)   Antti Ristanen                      LoimLei                                            4.23,55

T9 1000m

Loppukilpailu

1)   Taika Ojanen                         ToijVau                                           4.49,71

2)   Isla Molin                                ViialVa                                            5.15,05

3)   Veera Paldanius                  ViialVa                                            5.15,47

P9 Pituus

Loppukilpailu

1)   Eelis Numminen                  ToijVau                                           3,23

3,12   3,15   3,23   3,05

2)   Iivari Niemi                            ViialVa                                            3,05

2,94   2,93   3,01   3,05

 

 

3)   Samu Pentinniemi              ViialVa                                            2,85

2,78   2,85   2,60   2,84

4)   Antti Ristanen                      LoimLei                                           2,83

2,25   2,81   2,83   2,37

5)   Juho Lönnqvist                                                                               2,57

2,46   2,44   2,50   2,57

Veeti Kärkäinen                  ToijVau                                            NM

–      –      –      –

T9 Pituus

Loppukilpailu

1)   Maija Santanen                   JanJa                                               3,10

3,10   2,95   2,58   3,00

2)   Jade Hukka                            ToijVau                                           2,96

2,89   2,96   2,78   2,93

3)   Veera Paldanius                  ViialVa                                            2,87

2,76   2,81   2,87   x

4)   Natalia Osowska                  ToijVau                                           2,75

2,75   2,62   2,15   2,66

5)   Minka Brusi                           ToijVau                                           2,62

2,51   2,52   2,62   2,58

6)   Iira Piispa                                ToijVau                                           2,57

2,46   2,38   2,41   2,57

7)   Isla Molin                                ViialVa                                            2,50

2,50   2,39   2,35   2,34

8)   Sara Paavola                          ToijVau                                           2,49

2,49   2,41   2,37   2,35

 

9)   Taika Ojanen                         ToijVau                                           2,39

2,33   2,25   2,39   2,17

10)  Vilma Toivainen                  Akaa                                                2,33

x      2,31   2,33   2,29

11)  Helmi Numminen              ToijVau                                           1,66

1,50   1,56   1,51   1,66

Milja Välläri                           ToijVau                                           NM

–      –      –      –

P9 Kuula

Loppukilpailu

1)   Eelis Numminen                  ToijVau                                           6,18

5,81   6,11   5,95   6,18

2)   Samu Pentinniemi              ViialVa                                            5,04

4,88   5,04   4,84   5,00

3)   Juho Lönnqvist                                                                               4,76

4,56   4,33   4,76   x

4)   Iivari Niemi                            ViialVa                                            4,57

4,55   4,47   x      4,57

5)   Antti Ristanen                      LoimLei                                           4,38

4,10   3,97   4,30   4,38

Veeti Kärkäinen                    ToijVau                                           NM

–      –      –      –

T9 Kuula

Loppukilpailu

1)   Veera Paldanius                  ViialVa                                            4,93

4,93   x      4,63   4,92

2)   Isla Molin                                ViialVa                                             4,77

4,57   4,72   4,43   4,77

3)   Natalia Osowska                  ToijVau                                           4,09

3,00   3,81   4,09   3,93

4)   Helmi Numminen               ToijVau                                           3,20

2,96   3,20   3,04   3,13

5)   Minka Brusi                           ToijVau                                           2,98

2,87   2,78   2,53   2,98

Milja Välläri                              ToijVau                                          NM

–      –      –      –

P11 60m

Loppukilpailu

1)   Eelis Toivainen                     ViialVa                                            9,87

2)   Veli Lepo                                ViialVa                                            10,16

3)   Roope Mäkipelto                LehtimJy                                        10,32

4)   Juska Innala                           ViialVa                                            10,57

5)   Rasmus Vankka                   ToijVau                                           11,45

6)   Aapo Elonen                         Akaa                                                15,37

Leevi Mansikkaniemi         ForssSa                                           DNS

T11 60m

1)   Laura Ratilainen                   ToijVau                                           9,35

2)   Maija Oksa                             ViialVa                                             9,64

3)   Jenna Pentinniemi             ViialVa                                            9,65

4)   Saara Kuha                             ViialVa                                            9,71

5)   Julia Viitanen                        ViialVa                                            9,80

6)   Miisa Turunen                      ToijVau                                           9,95

7)   Vilja Hujanen                        ViialVa                                            10,01

8)   Elli Sivonen                            ViialVa                                            10,11

9)   Aura Kurkimaa                     ToijVau                                           10,28

10)  Vilmiina Virtanen               ViialVa                                            10,40

11)  Melissa Kokko                     ViialVa                                            10,46

12)  Roosa Haanpää                   ViialVa                                            10,53

13)  Sara Keränen                       Akaa                                                 11,83

Loppukilpailu erä 1

1)   Laura Ratilainen                   ToijVau                                           9,35

2)   Maija Oksa                             ViialVa                                            9,64

3)   Julia Viitanen                        ViialVa                                            9,80

4)   Miisa Turunen                      ToijVau                                           9,95

5)   Elli Sivonen                            ViialVa                                            10,11

6)   Vilmiina Virtanen                ViialVa                                            10,40

7)   Melissa Kokko                      ViialVa                                            10,46

Loppukilpailu erä 2

1)   Jenna Pentinniemi             ViialVa                                            9,65

2)   Saara Kuha                             ViialVa                                            9,71

3)   Vilja Hujanen                        ViialVa                                            10,01

4)   Aura Kurkimaa                     ToijVau                                           10,28

5)   Roosa Haanpää                    ViialVa                                            10,53

6)   Sara Keränen                        Akaa                                                11,83

P11 1000m

Loppukilpailu

1)   Joona Koskinen                   ViialVa                                            3.42,10

2)   Veli Lepo                                ViialVa                                            3.53,57

3)   Juska Innala                           ViialVa                                            3.53,61

 

T11 1000m

1)   Saara Kuha                             ViialVa                                            3.49,71

2)   Maija Oksa                             ViialVa                                            3.59,43

3)   Aura Kurkimaa                     ToijVau                                           4.00,02

4)   Vilmiina Virtanen                ViialVa                                            4.06,66

5)   Roosa Haanpää                    ViialVa                                            4.48,93

Anni Viljanen                          ToijVau                                           DNS

Laura Ratilainen                     ToijVau                                           DNS

Jenna Pentinniemi               ViialVa                                            DNS

Loppukilpailu erä 1

1)   Saara Kuha                             ViialVa                                            3.49,71

2)   Maija Oksa                             ViialVa                                            3.59,43

Anni Viljanen                          ToijVau                                           DNS

Laura Ratilainen                     ToijVau                                           DNS

Loppukilpailu erä 2

1)   Aura Kurkimaa                     ToijVau                                           4.00,02

2)   Vilmiina Virtanen                ViialVa                                            4.06,66

3)   Roosa Haanpää                    ViialVa                                            4.48,93

Jenna Pentinniemi               ViialVa                                            DNS

P11 Pituus

Loppukilpailu

1)   Eelis Toivainen                     ViialVa                                            3,63

3,35   3,38   3,50   3,63

2)   Veli Lepo                                ViialVa                                             3,46

3,22   3,16   3,35   3,46

3)   Juska Innala                           ViialVa                                            2,92

2,91   2,81   2,92   2,81

4)   Rasmus Vankka                   ToijVau                                            2,88

2,77   2,74   x      2,88

5)   Nedi Molin                             ViialVa                                            2,75

2,75   2,56   2,64   2,56

6)   Niilo Korkki                            ViialVa                                            2,51

2,42   2,18   2,51   1,80

Leevi Mansikkaniemi         ForssSa                                           NM

–      –      –      –

T11 Pituus

Loppukilpailu

1)   Laura Ratilainen                   ToijVau                                           3,96

3,79   3,85   3,96   3,94

2)   Maija Oksa                             ViialVa                                            3,44

x      3,44   3,14   3,39

3)   Jenna Pentinniemi             ViialVa                                            3,44

2,88   3,11   3,44   3,27

4)   Julia Viitanen                        ViialVa                                            3,43

3,29   x      3,43   3,31

5)   Saara Kuha                             ViialVa                                            3,42

3,34   3,42   3,42   3,33

6)   Aura Kurkimaa                     ToijVau                                           3,40

3,40   3,21   3,22   3,08

7)   Vilja Hujanen                        ViialVa                                            3,34

3,20   3,34   3,21   3,21

8)   Vilmiina Virtanen                ViialVa                                            3,31

3,31   3,14   3,29   3,30

9)   Miisa Turunen                      ToijVau                                           3,30

3,13   3,30   3,13   3,21

10)  Elli Sivonen                           ViialVa                                            3,27

3,25   2,78   3,27   3,22

11)  Julia Vuori                             ForssSa                                           3,27

3,27   3,21   3,09   2,43

12)  Roosa Haanpää                   ViialVa                                            3,18

3,04   3,18   3,06   2,55

13)  Emilia Kuusenaho              ViialVa                                            3,11

3,06   3,02   3,11   3,07

14)  Melissa Kokko                     ViialVa                                            3,08

2,99   3,08   2,94   2,93

15)  Sara Keränen                       Akaa                                                2,42

2,18   2,42   2,15   2,16

P11 Kuula

Loppukilpailu

1)   Nedi Molin                             ViialVa                                            6,93

x      6,93   x      6,60

2)   Rasmus Vankka                   ToijVau                                           5,91

5,82   5,91   5,27   5,71

3)   Niilo Korkki                            ViialVa                                            5,23

5,23   4,67   5,14   5,06

4)   Veli Lepo                                ViialVa                                            4,74

3,71   4,74   4,17   4,09

5)   Aapo Elonen                         Akaa                                                3,13

2,57   2,71   2,70   3,13

T11 Kuula

Loppukilpailu

1)   Anni Viljanen                        ToijVau                                           7,85

7,44   7,42   7,54   7,85

2)   Miisa Turunen                      ToijVau                                           7,32

6,29   7,32   6,74   7,22

3)   Julia Vuori                              ForssSa                                           6,90

6,40   6,28   6,66   6,90

4)   Eevi Vatka                              ToijVau                                           6,60

5,97   6,60   5,82   5,64

5)   Laura Ratilainen                 ToijVau                                             6,28

5,71   5,42   6,05   6,28

6)   Vilja Hujanen                        ViialVa                                            6,27

5,56   5,24   6,27   5,32

7)   Roosa Haanpää                    ViialVa                                            5,77

5,68   5,15   5,48   5,77

8)   Emilia Kuusenaho               ViialVa                                            5,31

4,54   4,57   4,83   5,31

9)   Maija Oksa                             ViialVa                                            5,28

5,28   5,23   4,68   4,20

10)  Jenna Pentinniemi            ViialVa                                            5,20

4,37   4,96   4,43   5,20

11)  Saara Kuha                           ViialVa                                            5,03

4,59   5,03   4,76   x

12)  Vilmiina Virtanen               ViialVa                                            4,94

4,88   4,69   4,60   4,94

13)  Elli Sivonen                           ViialVa                                            4,82

4,45   x      4,82   4,58

14)  Sara Keränen                       Akaa                                                4,55

x      x      4,48   4,55

15)  Julia Viitanen                       ViialVa                                            4,38

3,75   3,27   4,07   4,38

16)  Melissa Kokko                     ViialVa                                            4,07

3,55   4,07   3,67   3,80

P13 60m

Loppukilpailu, Tuuli: +0,0

1)   Mikael Viitanen                   ViialVa                                            9,03

2)   Tapio Suojanen                    ViialVa                                            9,33

3)   Jermu Konola                       ValkHa                                            9,35

4)   Joona Lehtinen                    ViialVa                                            9,84

T13 60m

1)   Noora Suojanen                  ViialVa                                            9,37

2)   Neea Suhonen                     ViialVa                                            9,40

3)   Jonna Uolamo                      ToijVau                                           9,52

4)   Anna Oksa                             ViialVa                                            10,22

5)   Sanni Niskanen                    ViialVa                                            10,28

5)   Tyyne Sihvonen                   ToijVau                                           10,28

7)   Josefiina Saarinen               ViialVa                                            10,42

8)   Iina-Alisa Löflund                Akaa                                                11,12

9)   Anni Munne                          Akaa                                                11,84

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,2

1)   Noora Suojanen                  ViialVa                                            9,37

2)   Neea Suhonen                     ViialVa                                            9,40

3)   Jonna Uolamo                      ToijVau                                           9,52

4)   Iina-Alisa Löflund                Akaa                                                11,12

5)   Anni Munne                          Akaa                                                11,84

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0

1)   Anna Oksa                             ViialVa                                            10,22

2)   Sanni Niskanen                    ViialVa                                            10,28

2)   Tyyne Sihvonen                   ToijVau                                           10,28

4)   Josefiina Saarinen               ViialVa                                            10,42

P13 1000m

Loppukilpailu

1)   Mikael Viitanen                   ViialVa                                            3.34,41

2)   Eetu Koskinen                      ViialVa                                            3.50,44

T13 1000m

Loppukilpailu

1)   Sanni Niskanen                    ViialVa                                            4.01,53

2)   Aava Häyrynen                    TampPy                                          4.11,53

3)   Tyyne Sihvonen                   ToijVau                                           4.17,37

4)   Anna Oksa                             ViialVa                                            4.32,82

P13 Korkeus

Loppukilpailu

1)   Mikael Viitanen                   ViialVa                                            135

115    120    125    129    133    135    137

o      o      o      o      o      o      xxx

2)   Joona Koskinen                   ViialVa                                            120

105    110    115    120    125

o      o      o      o      xxx

2)   Tapio Suojanen                    ViialVa                                            120

110    115    120    125

o      o      o      xxx

Joona Lehtinen                       ViialVa

T13 Korkeus

Loppukilpailu

1)   Jonna Uolamo                      ToijVau                                           129

100    105    110    115    120    125    129    133

o      o      o      o      o      o      xo     xxx

2)   Noora Suojanen                  ViialVa                                            125

105    110    115    120    125    129

o      o      o      o      xxo    xxx

3)   Elice Helenius                       ViialVa                                            120

105    110    115    120    125

o      xo     xo     o      xxx

4)   Aava Häyrynen                    TampPy                                          115

105    110    115    120

o      o      xo     xxx

5)   Josefiina Saarinen               ViialVa                                            115

100    105    110    115    120

o      xo     xxo    xo     xxx

6)   Helmi Hujanen                     ViialVa                                            110

100    105    110    115

xo     o      o      xxx

7)   Tyyne Sihvonen                   ToijVau                                           110

95     100    105    110    115

o      xo     xo     o      xxx

P13 Keihäs

Loppukilpailu

1)   Samu Kauppi                         TammRy                                        35,53

32,87  34,42  35,53  33,17

2)   Roope Mäkipelto                  LehtimJy                                      30,52

30,52  28,88  29,30  29,63

3)   Martti Lahtinen                    IkurinVi                                          30,34

30,34  28,23  24,06  x

4)   Eetu Koskinen                      ViialVa                                            28,87

28,87  27,40  25,54  27,14

5)   Tapio Suojanen                    ViialVa                                            27,71

22,00  27,68  27,71  27,19

6)   Joona Lehtinen                    ViialVa                                            18,95

17,96  17,03  17,70  18,95

7)   Mikael Viitanen                   ViialVa                                            15,95

15,19  14,79  15,95  15,69

T13 Keihäs

Loppukilpailu

1)   Neea Suhonen                     ViialVa                                            28,60

27,00  26,62  24,13  28,60

2)   Anni Viljanen                        ToijVau                                           26,55

23,69  26,55  23,55  24,18

3)   Elice Helenius                       ViialVa                                            24,10

21,72  20,35  24,10  20,20

4)   Jonna Uolamo                      ToijVau                                           23,52

23,52  x      x      x

5)   Aava Häyrynen                    TampPy                                          20,95

17,30  18,44  20,95  15,76

6)   Eevi Vatka                              ToijVau                                           19,71

19,71  18,12  x      17,98

7)   Helmi Hujanen                     ViialVa                                            18,35

17,11  x      18,35  x

8)   Noora Suojanen                  ViialVa                                            17,70

16,75  13,84  17,70  16,99

9)   Sanni Niskanen                    ViialVa                                            13,96

13,96  12,28  13,00  13,22

10)  Josefiina Saarinen             ViialVa                                            12,97

12,54  12,97  10,89  12,30

11)  Anna Oksa                            ViialVa                                            12,47

12,47  x      12,12  11,54

12)  Tyyne Sihvonen                 ToijVau                                           9,92

9,38   9,48   8,47   9,92

P15 100m

Loppukilpailu, Tuuli: +0,6

1)   Niko Uolamo                         ToijVau                                           14,26

Jani Suhonen                        ViialVa                                            DNS

T15 100m

Loppukilpailu, Tuuli: +0,6

1)   Kerttu Niinimäki                  ViialVa                                            13,78

2)   Aliisa Keskinen                     ToijVau                                           14,01

P15 800m

Loppukilpailu

1)   Niko Uolamo                         ToijVau                                           2.44,42

T15 800m

Loppukilpailu

1)   Aliisa Keskinen                     ToijVau                                           2.24,52

2)   Kerttu Niinimäki                  ViialVa                                            2.25,55

 

P15 Korkeus

Loppukilpailu

1)   Niko Uolamo                         ToijVau                                           147

129    134    139    143    147    150

o      o      o      o      o      xxx

T15 Korkeus

Loppukilpailu

1)   Aliisa Keskinen                     ToijVau                                           143

119    124    129    134    139    143    147

o      o      o      o      xxo    xo     xxx

2)   Neea Lehtinen                     ViialVa                                            134

119    124    129    134    139

o      o      o      xo     xxx

P15 Keihäs

Loppukilpailu

1)   Niko Uolamo                         ToijVau                                           30,97

29,40  30,88  x      30,97  x      29,89

T15 Keihäs

Loppukilpailu

1)   Suvi Savolainen                    KangU                                             42,03

37,13  37,52  x      42,03  36,25  33,01

2)   Siiri Elomaa                            TampPy                                          38,22

38,22  35,97  37,90  x      x      37,47

3)   Inka Vatka                              ToijVau                                           25,24

22,53  22,34  25,24  23,23  23,60  x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?