Hippo-kisoissa ennätysmäärä kisaajia

Hippo-kisat

Nelivuotiaiden 40 metrin juoksuissa nähtiin reippaita suorituksia. Nuorimmilla kilpailijoilla oli ikää hädin tuskin kahta vuotta.

Ennätysmäärä Hippo-yleisurheilijoita nautti sekä kisasta että kesästä sunnuntaina 20.8. Toijalan keskusurheilukentällä pidetyissä Hippo-kisoissa. Lähes 180 reipasta kisaajaa oli lähtenyt liikkeelle Akaan Osuuspankin ja Toijalan Vauhdin järjestämään perinteiseen Hippo-mittelöön. Auringonpaiste ja lämpö hivelivät niin ihoa kuin mieltä, sillä kuluneena kesänä näistä kahdesta asiasta ei ole pääsy nauttimaan kyllästymiseen asti.

Suurin osa kilpailijoista tuli luonnollisesti Akaasta, mutta hippoilemaan oli lähdetty myös kauempaa, jopa pääkaupunkiseudulta asti. Suuri määrä osallistujia tiesi etenkin 40 metrin juoksuihin säpinää ja jännitystä – pikamatkoilla juostiin useita eriä, ja esimerkiksi 6-vuotiaiden tyttöjen sarjassa juoksueriä oli peräti seitsemän.  Oman erän lähtöä odotellessa monen kilpailijan vatsassa pyöri varmasti ainakin muutamia perhosia.

Helpotusta jännitykseen toi puolestaan se, ettei juoksijoita lähetetä enää matkaan kovaäänisellä starttipistoolin paukahduksella, vaan käytössä on nykyaikainen lähetyslaite, jonka ääni on huomattavasti vaimeampi ’possahdus’.

Hertan suosikkilaji on korkeushyppy

Hippo-kisat

Osuuspankin Jere Hakala jakamassa Hippo-osallistumismitaleita, joita monessa perheessä oli varmasti odotettu jo monta päivää.

Jokaisen kilpailijan kaulaan ripustettiin kisan jälkeen odotettu ja haluttu Hippo-osallistumismitali, ja Osuuspankin Jere Hakalalla ja Sirkka Suonpäällä olikin palkintojenjaossa iso, mutta mieluisa urakka.

Hertta Järvenpää Akaasta oli tyytyväinen suorituksiinsa 6-vuotiaiden tyttöjen juoksussa ja pallonheitossa.

– Hyvin meni, tosi vähän jännitti, Hertta kommentoi juoksuaan, jossa hänen aikansa oli 9,88 ja sijoitus 19:s.

Pallonheitto sujui vieläkin paremmin, sillä tytön sijoitus oli 27 kilpailijan joukossa erinomainen 8:s. Mittaa heitolle tuli liki kymmenen metriä, eli 9,22.

Hertta on käynyt kesällä Toijalan Vauhdin yleisurheiluharjoituksissa, ja siellä suosikkilajiksi on noussut korkeushyppy.

– Se on kiva laji, koska siinä saa hypätä riman yli pehmeälle patjalle, Hertta tuumii.

Myös isä Toni Järvenpää kertoo harrastaneensa aikoinaan yleisurheilua, ja siksi on ollut luonnollista tuoda tytärkin lajin pariin.

Hippo-kisat

Hertta ja Toni Järvenpään mielestä Hippo-kisat ovat hieno tapahtuma ja osallistumismitali odotettu palkinto.

– Yleisurheilu on hieno harrastus, ja harjoituksissa lapset saavat kavereita. Ja nämä Hippo-kisat ovat hieno tapahtuma, tätä Hippo-mitaliakin on kovasti odotettu etukäteen, Toni Järvenpää toteaa.

Niklas Kaukojärvi Akaasta osallistui samoin 8-vuotiaissa pojissa molempiin lajeihin eli 40 metrille ja pallonheittoon. Niklas kertoo harrastaneensa edelliskesänä jalkapalloa, ja nyt on kokeilussa sähly. Yleisurheilussa pallonheitto kuuluu pojan lempilajeihin. Kuluneena kesänä Niklas osallistui myös Vauhdin yleisurheilupainotteiselle Leijonaleirille.

Myös pikkusisko Minea Kaukojärvi osallistui Hippo-kisojen 40 metrille 4-vuotiaissa tytöissä. Vikkeläkinttuisen tytön sijoitus oli hienosti 6:s. 22 kilpailijan joukossa ajalla 11,33.

Hippo-kisat

Niklas Kaukojärvi kokeilee mielellään eri urheilulajeja. Tuorein harrastus on sähly.

Tuulikki Moisio

Hippo-kisojen tulokset:

T4 40m
1) Lyydia Toivonen UrjU 10,27
2) Sofia Viitanen 10,31
3) Elli Penkki Akaa 10,93
4) Karoliina Boyacioglu ToijVau 11,06
5) Vivia Tormilainen ViialVa 11,20
6) Minea Kaukojärvi Akaa 11,33
7) Peppi Lampinen ToijVau 11,53
8) Milla Karvinen Akaa 11,68
9) Kiira Nieminen VantSa 11,86
10) Ulpukka Virtanen KalvKei 12,33
11) Elli Kivimäki Akaa 12,91
12) Pihla Virtala Akaa 13,27
13) Kiira Lamppu Akaa 13,51
14) Elvi Alila Akaa 13,99
15) Siiri Mäkinen Akaa 14,24
16) Emilia Erkkilä Akaa 15,88
17) Janna Pärssinen Tampere 17,67
18) Kiti Vehmaa Akaa 18,05
19) Vilma Keski-Jyrä Akaa 33,50
20) Aada Nurminen Urjala 35,50
21) Iida Vilpas Akaa 38,88
22) Ellen Peltonen Akaa 45,83
Fanny Koskinen Urjala DNS
Manna Pärssinen Tampere DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Ulpukka Virtanen KalvKei 12,33
2) Pihla Virtala Akaa 13,27
3) Kiira Lamppu Akaa 13,51
4) Siiri Mäkinen Akaa 14,24
5) Ellen Peltonen Akaa 45,83
Fanny Koskinen Urjala DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Lyydia Toivonen UrjU 10,27
2) Sofia Viitanen 10,31
3) Elli Penkki Akaa 10,93
4) Peppi Lampinen ToijVau 11,53
5) Elli Kivimäki Akaa 12,91
Manna Pärssinen Tampere DNS

Loppukilpailu erä 3
1) Vivia Tormilainen ViialVa 11,20
2) Minea Kaukojärvi Akaa 11,33
3) Janna Pärssinen Tampere 17,67
4) Kiti Vehmaa Akaa 18,05
5) Vilma Keski-Jyrä Akaa 33,50
6) Iida Vilpas Akaa 38,88

Loppukilpailu erä 4
1) Karoliina Boyacioglu ToijVau 11,06
2) Milla Karvinen Akaa 11,68
3) Kiira Nieminen VantSa 11,86
4) Elvi Alila Akaa 13,99
5) Emilia Erkkilä Akaa 15,88
6) Aada Nurminen Urjala 35,50

P4 40m
1) Eppu Repo Akaa 9,12
2) Elvis Säkkinen Akaa 10,33
3) Vinski Virtanen ViialVa 10,41
4) Elmeri Väätäinen Lempäälä 11,81
5) Konsta-Petteri Koivisto 11,88
6) Tatu Sundström ToijVau 12,05
7) Eetu Lindeman ToijVau 12,43
8) Joona Keronen 12,49
9) Kaspian Valli Akaa 12,51
10) Joona Valli Akaa 12,54
11) Aapo Soilammi Akaa 12,65
12) Uljas Määttä Akaa 13,03
13) Iisak Magga Akaa 13,18
14) Konsta Jokinen ToijVau 13,23
15) Eemeli Erkkilä Akaa 13,29
16) Jerry-Oliver Vaara Akaa 13,62
17) Kasperi Huhtanen Akaa 14,05
18) Kasperi Järvinen Akaa 15,77
19) Juuso Puha Akaa 16,56
20) Ahti Haikonen Akaa 21,83
21) Peetu Nieminen Vantaa 24,66
22) Mikael Erkkilä Akaa 57,76
Sisu Konola Valkeakoski DNS
Uljas Määttä Akaa
Aaro Sillantaka Hämeenlinna DNS
Elias Östman Akaa DNS
Niko Lehmus Akaa DNS
Veeti Salmela Akaa DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Elvis Säkkinen Akaa 10,33
2) Vinski Virtanen ViialVa 10,41
3) Joona Valli Akaa 12,54
4) Uljas Määttä Akaa 13,03
5) Konsta Jokinen ToijVau 13,23
Sisu Konola Valkeakoski DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Kaspian Valli Akaa 12,51
2) Eemeli Erkkilä Akaa 13,29
3) Kasperi Huhtanen Akaa 14,05
4) Juuso Puha Akaa 16,56
5) Peetu Nieminen Vantaa 24,66
Uljas Määttä Akaa

Loppukilpailu erä 3
1) Konsta-Petteri Koivisto 11,88
2) Kasperi Järvinen Akaa 15,77
3) Ahti Haikonen Akaa 21,83
Aaro Sillantaka Hämeenlinna DNS
Elias Östman Akaa DNS

Loppukilpailu erä 4
1) Elmeri Väätäinen Lempäälä 11,81
2) Joona Keronen 12,49
3) Aapo Soilammi Akaa 12,65
4) Jerry-Oliver Vaara Akaa 13,62
5) Mikael Erkkilä Akaa 57,76
Niko Lehmus Akaa DNS

Loppukilpailu erä 5
1) Eppu Repo Akaa 9,12
2) Tatu Sundström ToijVau 12,05
3) Eetu Lindeman ToijVau 12,43
4) Iisak Magga Akaa 13,18
Veeti Salmela Akaa DNS

P6 40m
1) Veikka Paavola Akaa 8,43
2) Ilari Piispa ToijVau 8,70
3) Veikko Virtanen ViialVa 8,86
4) Oiva Lepo ViialVa 8,90
4) Rasmus Haanpää Akaa 8,90
6) Joona Pärssinen Tampere 9,01
7) Niklas Hukka ToijVau 9,10
7) Peetu Keronen Akaa 9,10
9) Rasmus Takaniemi Vakeakosken Haka 9,27
10) Mauno Kemppilä Tampere 9,41
11) Topias Pylkkänen Akaa 9,94
12) Aamos Magga Akaa 9,97
13) Hermanni Anttila ToijVau 9,98
14) Nooa Määttä Akaa 10,02
15) Justus Haarala Akaa 10,40
16) Lenny Saranen Akaa 10,58
17) Veeti Valve Akaa 10,76
18) Aatos Soilammi Akaa 11,27
19) Patrik Peltonen Akaa 11,30
20) Sisu Tanner ValkHa 12,65
21) Eetu Virolainen Akaa 12,99
Kasper Junikka Akaa DNS
Nooa Määttä Akaa

Loppukilpailu erä 1
1) Veikka Paavola Akaa 8,43
2) Veikko Virtanen ViialVa 8,86
3) Niklas Hukka ToijVau 9,10
4) Rasmus Takaniemi Vakeakosken Haka 9,27
5) Aamos Magga Akaa 9,97
Kasper Junikka Akaa DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Joona Pärssinen Tampere 9,01
2) Peetu Keronen Akaa 9,10
3) Hermanni Anttila ToijVau 9,98
4) Patrik Peltonen Akaa 11,30
5) Eetu Virolainen Akaa 12,99

Loppukilpailu erä 3
1) Ilari Piispa ToijVau 8,70
2) Oiva Lepo ViialVa 8,90
3) Mauno Kemppilä Tampere 9,41
4) Topias Pylkkänen Akaa 9,94
5) Veeti Valve Akaa 10,76
6) Sisu Tanner ValkHa 12,65

Loppukilpailu erä 4
1) Rasmus Haanpää Akaa 8,90
2) Nooa Määttä Akaa 10,02
3) Justus Haarala Akaa 10,40
4) Lenny Saranen Akaa 10,58
5) Aatos Soilammi Akaa 11,27
Nooa Määttä Akaa

T6 40m
1) Moona Pärssinen Tampere 8,08
2) Silja Takaniemi ValkHa 8,67
3) Emmi Vankka ToijVau 8,79
4) Tilda Lahdenmäki ViialVa 8,85
5) Fanni Konola ValkHa 8,89
6) Fanni Alila Akaa 8,98
7) Annukka Ikkala Akaa 9,04
8) Ronja Tormilainen ViialVa 9,08
9) Sofia Hakonen Akaa 9,23
10) Enni Sundström ToijVau 9,26
11) Kamilla Peräkivi 9,29
11) Emmi Haikonen Akaa 9,29
13) Jenny Lindström Akaa 9,48
14) Hertta Virtanen KalvKei 9,51
15) Milla Reunanen ToijVau 9,55
16) Lumi-Maria Tuomas ToijVau 9,65
17) Veera Haanpää ViialVa 9,67
18) Neea Karvinen Akaa 9,79
19) Hertta Järvenpää ToijVau 9,88
20) Isla Virtanen ToijVau 9,94
21) Alina Elfvengren Valkeakoski 9,95
22) Emilia Puha Akaa 10,03
23) Elviira Anttila ToijVau 10,37
24) Miina Nurmi Espoo 10,45
25) Sara Järvinen Akaa 11,66
26) Oona Haikonen Akaa 11,81
27) Lina Niemi Akaa 12,44
28) Sohvi Sorvali Akaa 12,70
29) Lilja Ratilainen ToijVau 12,87
30) Seela Säkkinen Akaa 13,36
31) Nelli Peltonen Akaa 13,71
Aada Östman Akaa DNS
Nella Koskinen Urjala DNS
Aino Väätäinen Lempäälä DNS
Nea lehmus Akaa DNS
Riina Rajala Akaa DNS
Ronja Rajala Akaa DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Moona Pärssinen Tampere 8,08
2) Tilda Lahdenmäki ViialVa 8,85
3) Miina Nurmi Espoo 10,45
4) Sohvi Sorvali Akaa 12,70
5) Lilja Ratilainen ToijVau 12,87
Aada Östman Akaa DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Annukka Ikkala Akaa 9,04
2) Kamilla Peräkivi 9,29
3) Isla Virtanen ToijVau 9,94
4) Seela Säkkinen Akaa 13,36
Nella Koskinen Urjala DNS

Loppukilpailu erä 3
1) Ronja Tormilainen ViialVa 9,08
2) Emmi Haikonen Akaa 9,29
3) Hertta Virtanen KalvKei 9,51
4) Oona Haikonen Akaa 11,81
5) Lina Niemi Akaa 12,44

Loppukilpailu erä 4
1) Emmi Vankka ToijVau 8,79
2) Jenny Lindström Akaa 9,48
3) Emilia Puha Akaa 10,03
4) Sara Järvinen Akaa 11,66
5) Nelli Peltonen Akaa 13,71

Loppukilpailu erä 5
1) Silja Takaniemi ValkHa 8,67
2) Milla Reunanen ToijVau 9,55
3) Neea Karvinen Akaa 9,79
4) Hertta Järvenpää ToijVau 9,88
5) Alina Elfvengren Valkeakoski 9,95

Loppukilpailu erä 6
1) Fanni Konola ValkHa 8,89
2) Sofia Hakonen Akaa 9,23
3) Lumi-Maria Tuomas ToijVau 9,65
4) Veera Haanpää ViialVa 9,67
Aino Väätäinen Lempäälä DNS
Nea lehmus Akaa DNS

Loppukilpailu erä 7
1) Fanni Alila Akaa 8,98
2) Enni Sundström ToijVau 9,26
3) Elviira Anttila ToijVau 10,37
Riina Rajala Akaa DNS
Ronja Rajala Akaa DNS

P6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Topias Pylkkänen Akaa 13,55
13,55 12,48

2) Ilari Piispa ToijVau 13,09
12,62 13,09

3) Joona Pärssinen Tampere 12,46
10,13 12,46

4) Rasmus Takaniemi Vakeakosken Haka 11,81
11,81 9,97

5) Rasmus Haanpää Akaa 11,20
7,38 11,20

6) Peetu Keronen Akaa 11,05
11,05 9,71

7) Veikko Virtanen ViialVa 10,70
10,70 10,03

8) Aamos Magga Akaa 10,41
10,11 10,41

9) Hermanni Anttila ToijVau 9,92
9,15 9,92

10) Veikka Paavola Akaa 9,70
7,70 9,70

11) Sisu Tanner ValkHa 8,61
8,61 7,97

12) Aatos Soilammi Akaa 7,77
4,97 7,77

13) Veeti Valve Akaa 7,68
7,68 6,80

14) Nooa Määttä Akaa 6,98
5,97 6,98

15) Eetu Virolainen Akaa 6,92
6,92 6,38

16) Niklas Hukka ToijVau 6,53
6,53 5,47

17) Oiva Lepo ViialVa 6,37
6,30 6,37

18) Patrik Peltonen Akaa 5,57
5,57 5,43

19) Lenny Saranen Akaa 3,77
3,54 3,77

20) Vinski Virtanen ViialVa 3,37
3,09 3,37

Kasper Junikka Akaa DNS
Mauno Kemppilä Tampere DNS
Nooa Määttä Akaa DNS

T6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Moona Pärssinen Tampere 15,42
13,83 15,42

2) Emmi Vankka ToijVau 13,75
12,04 13,75

3) Jenny Lindström Akaa 13,05
9,13 13,05

4) Silja Takaniemi ValkHa 12,70
12,70 11,40

5) Enni Sundström ToijVau 11,22
11,22 7,28

6) Hertta Virtanen KalvKei 10,95
8,35 10,95

7) Annukka Ikkala Akaa 10,19
10,19 5,61

8) Hertta Järvenpää ToijVau 9,22
7,04 9,22

9) Emmi Haikonen Akaa 8,98
8,98 7,74

10) Fanni Alila Akaa 8,62
8,62 6,45

11) Emilia Puha Akaa 7,77
5,60 7,77

12) Isla Virtanen ToijVau 7,48
7,48 5,66

13) Elviira Anttila ToijVau 7,34
6,70 7,34

14) Veera Haanpää ViialVa 6,66
6,66 6,34

15) Miina Nurmi Espoo 6,39
6,20 6,39

16) Neea Karvinen Akaa 6,16
6,16 4,98

17) Oona Haikonen Akaa 6,15
5,56 6,15

18) Fanni Konola ValkHa 6,12
6,12 5,59

19) Ronja Tormilainen ViialVa 5,84
5,84 5,34

20) Sofia Hakonen Akaa 5,42
4,73 5,42

21) Lumi-Maria Tuomas ToijVau 5,22
5,18 5,22

22) Lina Niemi Akaa 4,95
4,04 4,95

23) Sohvi Sorvali Akaa 4,47
4,41 4,47

24) Milla Karvinen Akaa 4,20
3,64 4,20

25) Tilda Lahdenmäki ViialVa 3,91
3,91 x

26) Milla Reunanen ToijVau 3,86
3,86 3,25

27) Sara Järvinen Akaa 3,44
2,81 3,44

Aada Östman Akaa DNS
Aino Väätäinen Lempäälä DNS
Elina Elfgren DNS
Nella Koskinen Urjala DNS
Nelli Peltonen Akaa DNS
Riina Rajala Akaa DNS
Seela Säkkinen Akaa DNS

P8 40m
1) Jimmy Tormilainen TampPy 7,48
2) Perttu Soikkeli ToijVau 7,51
3) Samu Pentinniemi ViialVa 7,71
4) Veeti Hakonen Akaa 7,79
5) Justus Ikkala Akaa 7,83
6) Matias Viitanen ViialVa 7,84
7) Timo Alanko Urjala 8,08
8) Eetu Taipale PälkLL 8,19
9) Valtteri Haanpää Akaa 8,27
10) Peetu Repo Akaa 8,29
11) Miro Sinda Urjala 8,36
12) Joona Ratilainen ToijVau 8,39
13) Niklas Kaukojärvi Akaa 8,75
14) Vilho Sihvonen Akaa 8,84
15) Jalle Mäntysalo Akaa 8,89
16) Elmeri Siren Akaa 10,44
Kasperi Jokinen ToijVau DNS
Oliver Junikka Akaa DNS
Valtteri Väätäinen Lempäälä DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Samu Pentinniemi ViialVa 7,71
2) Peetu Repo Akaa 8,29
3) Miro Sinda Urjala 8,36
4) Vilho Sihvonen Akaa 8,84
5) Elmeri Siren Akaa 10,44

Loppukilpailu erä 2
1) Veeti Hakonen Akaa 7,79
2) Timo Alanko Urjala 8,08
3) Eetu Taipale PälkLL 8,19
4) Jalle Mäntysalo Akaa 8,89
Kasperi Jokinen ToijVau DNS

Loppukilpailu erä 3
1) Matias Viitanen ViialVa 7,84
2) Joona Ratilainen ToijVau 8,39
3) Niklas Kaukojärvi Akaa 8,75
Oliver Junikka Akaa DNS

Loppukilpailu erä 4
1) Jimmy Tormilainen TampPy 7,48
2) Perttu Soikkeli ToijVau 7,51
3) Justus Ikkala Akaa 7,83
4) Valtteri Haanpää Akaa 8,27
Valtteri Väätäinen Lempäälä DNS

T8 40m
1) Julia Suolaniemi ToijVau 7,50
2) Milja Välläri ToijVau 7,51
3) Veera Paldanius ViialVa 7,52
4) Jade Hukka ToijVau 7,55
5) Natalia Osowska ToijVau 7,70
5) Nanna Salovaara LempKiYU 7,70
7) Sara Paavola ToijVau 8,20
8) Minttu Reunanen ToijVau 8,26
9) Vilma Konola Valkeakoski 8,47
10) Iira Piispa ToijVau 8,65
11) Elli Säily ToijVau 8,75
12) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 8,76
13) Mikaela Sinda Urjala 8,92
14) Riina Taipale PälkLL 8,96
15) Sanni Haikonen Akaa 9,24
16) Sonja Maunula ToijVau 9,26
17) Milla Sannamo ToijVau 9,44
18) Silja Maunula ToijVau 9,59
19) Kerttu Liehu Akaa 9,87
20) Aada Kivimäki Akaa 9,98
21) Siru Salo Akaa 11,70
Saara Järvinen Akaa DNS

Alkuerät erä 1
1) Milja Välläri ToijVau 7,51
2) Minttu Reunanen ToijVau 8,26
3) Vilma Konola Valkeakoski 8,47
4) Elli Säily ToijVau 8,75
5) Sanni Haikonen Akaa 9,24
6) Aada Kivimäki Akaa 9,98

Alkuerät erä 2
1) Julia Suolaniemi ToijVau 7,50
2) Jade Hukka ToijVau 7,55
3) Iira Piispa ToijVau 8,65
4) Sonja Maunula ToijVau 9,26
Saara Järvinen Akaa DNS

Alkuerät erä 3
1) Veera Paldanius ViialVa 7,52
2) Natalia Osowska ToijVau 7,70
3) Sara Paavola ToijVau 8,20
4) Riina Taipale PälkLL 8,96
5) Milla Sannamo ToijVau 9,44
6) Siru Salo Akaa 11,70

Alkuerät erä 4
1) Nanna Salovaara LempKiYU 7,70
2) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 8,76
3) Mikaela Sinda Urjala 8,92
4) Silja Maunula ToijVau 9,59
5) Kerttu Liehu Akaa 9,87

P8 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Samu Pentinniemi ViialVa 27,48
25,42 27,48

2) Niilo Takaniemi ValkHa 21,90
18,12 21,90

3) Eetu Taipale PälkLL 18,78
18,78 18,70

4) Timo Alanko Urjala 18,60
18,60 17,56

5) Jimmy Tormilainen TampPy 17,29
16,48 17,29

6) Perttu Soikkeli ToijVau 16,85
16,85 15,37

7) Jalle Mäntysalo Akaa 16,27
16,27 15,71

8) Miro Sinda Urjala 15,24
15,24 13,40

9) Joona Ratilainen ToijVau 14,90
14,90 14,42

10) Valtteri Väätäinen Lempäälä 14,39
13,92 14,39

11) Valtteri Haanpää Akaa 14,21
14,21 11,97

12) Veeti Hakonen Akaa 14,09
14,09 11,37

13) Niklas Kaukojärvi Akaa 13,27
13,27 12,55

14) Kasperi Jokinen ToijVau 13,09
12,62 13,09

15) Matias Viitanen ViialVa 13,00
13,00 9,77

16) Justus Ikkala Akaa 11,01
11,01 10,17

17) Peetu Repo Akaa 9,90
9,34 9,90

18) Elmeri Siren Akaa 8,84
6,60 8,84

Oliver Junikka Akaa DNS

T8 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Sanni Haikonen Akaa 20,31
20,31 14,40

2) Ella Jussila ViialVa 19,99
19,99 17,22

3) Veera Paldanius ViialVa 18,47
15,99 18,47

4) Jade Hukka ToijVau 17,28
17,00 17,28

5) Riina Taipale PälkLL 16,90
15,75 16,90

6) Milla Sannamo ToijVau 15,00
15,00 14,87

7) Minttu Reunanen ToijVau 13,08
13,08 11,50

8) Natalia Osowska ToijVau 12,83
12,25 12,83

9) Tinja-Tarina Vaittinen ToijVau 12,60
11,94 12,60

10) Milja Välläri ToijVau 12,50
12,50 10,40

11) Aada Kivimäki Akaa 11,54
11,54 10,80

12) Sonja Maunula ToijVau 11,18
10,35 11,18

13) Elli Säily ToijVau 10,85
10,09 10,85

14) Sara Paavola ToijVau 10,73
10,73 9,11

15) Vilma Konola Valkeakoski 10,09
8,44 10,09

16) Julia Suolaniemi ToijVau 9,23
9,23 5,88

17) Mikaela Sinda Urjala 8,69
8,66 8,69

18) Siru Salo Akaa 8,40
7,83 8,40

19) Iira Piispa ToijVau 8,40
8,40 5,60

20) Kerttu Liehu Akaa 7,97
7,96 7,97

21) Silja Maunula ToijVau 6,94
6,80 6,94

P10 60m
Loppukilpailu
1) Veli Lepo ViialVa 10,02
2) Rasmus Vankka ToijVau 10,84
3) Toivo Mikkola ToijVau 10,93
4) Juno Mäntysalo Akaa 11,89
5) Eetu Taipale PälkLL 11,91
6) Veeti Kärkäinen ToijVau 12,15

T10 60m
1) Laura Ratilainen ToijVau 9,34
2) Julia Viitanen ViialVa 10,05
3) Salama Virtanen KalvKei 10,07
4) Peppi Vehmaa UrjU 10,21
5) Roosa Haanpää ViialVa 10,36
6) Vilmiina Virtanen ViialVa 10,55
7) Nanna Salovaara LempKiYU 10,89
8) Lotta Sannamo ToijVau 11,35
9) Sara Keränen Akaa 11,45
10) Aava Niemi Akaa 11,68
11) Essi Säily ToijVau 12,15
12) Mimosa Virtanen ToijVau 12,68
13) Aino Penkki Akaa 13,08
14) Riina Taipale PälkLL 13,95

Alkuerät erä 1
1) Salama Virtanen KalvKei 10,07
2) Nanna Salovaara LempKiYU 10,89
3) Essi Säily ToijVau 12,15
4) Mimosa Virtanen ToijVau 12,68
5) Aino Penkki Akaa 13,08

Alkuerät erä 2
1) Laura Ratilainen ToijVau 9,34
2) Julia Viitanen ViialVa 10,05
3) Vilmiina Virtanen ViialVa 10,55
4) Riina Taipale PälkLL 13,95

Alkuerät erä 3
1) Peppi Vehmaa UrjU 10,21
2) Roosa Haanpää ViialVa 10,36
3) Lotta Sannamo ToijVau 11,35
4) Sara Keränen Akaa 11,45
5) Aava Niemi Akaa 11,68

P10 Pituus
Loppukilpailu
1) Veli Lepo ViialVa 3,31
3,18 3,15 3,31 3,25

2) Rasmus Vankka ToijVau 3,02
2,81 3,00 3,02 2,95

3) Toivo Mikkola ToijVau 2,74
2,62 2,74 2,62 x

4) Juno Mäntysalo Akaa 2,56
2,45 2,29 2,56 1,91

5) Veeti Kärkäinen ToijVau 2,55
2,37 2,36 2,22 2,55

T10 Pituus
Loppukilpailu
1) Laura Ratilainen ToijVau 3,92
3,92 3,69 3,89 3,52

2) Julia Viitanen ViialVa 3,50
3,36 2,95 3,50 x

3) Salama Virtanen KalvKei 3,48
3,46 3,26 3,48 3,27

4) Vilmiina Virtanen ViialVa 3,39
3,39 3,29 3,30 3,39

5) Roosa Haanpää ViialVa 3,25
3,25 3,25 3,19 3,19

6) Nanna Salovaara LempKiYU 2,81
2,69 2,81 2,71 2,81

7) Aava Niemi Akaa 2,69
2,69 2,64 2,51 2,54

8) Lotta Sannamo ToijVau 2,46
x 2,41 x 2,46

9) Essi Säily ToijVau 2,42
2,42 1,88 2,27 2,34

10) Mimosa Virtanen ToijVau 2,38
2,38 2,37 2,24 2,25

11) Sara Keränen Akaa 2,34
2,32 2,31 2,34 1,87

12) Aino Penkki Akaa 1,86
1,76 1,86 1,68 1,64

P12 60m
Loppukilpailu
1) Mikael Viitanen ViialVa 8,93
2) Jermu Konola ValkHa 9,25
3) Aleksi Ratilainen ToijVau 9,47
4) Joona Taipale PälkLL 10,36
5) Daniel Heinonen Akaa 10,66

T12 60m
Loppukilpailu
1) Jonna Uolamo ToijVau 9,51
2) Jenna Pentinniemi ViialVa 9,67
3) Miisa Turunen ToijVau 9,78
4) Tyyne Sihvonen ToijVau 10,03

P12 Kuula
Loppukilpailu
1) Jermu Konola ValkHa 7,27
6,85 6,66 6,85 7,27

2) Joona Taipale PälkLL 6,85
x 6,65 6,19 6,85

3) Aleksi Ratilainen ToijVau 5,54
5,36 x x 5,54

4) Daniel Heinonen Akaa 4,79
4,16 4,79 4,07 4,22

Jari Haavisto IkurinVi DNS
Mikael Viitanen ViialVa DNS

T12 Kuula
Loppukilpailu
1) Jonna Uolamo ToijVau 8,59
6,98 6,90 8,59 7,77

2) Miisa Turunen ToijVau 6,46
5,33 5,88 5,02 6,46

3) Peppi Vehmaa UrjU 6,10
5,38 6,10 x 5,88

4) Eevi Vatka ToijVau 5,23
5,23 5,22 5,17 5,19

5) Tyyne Sihvonen ToijVau 5,22
4,95 4,53 5,22 5,05

6) Eevi Niemi Akaa 5,06
x 4,51 5,06 4,80

7) Jenna Pentinniemi ViialVa 4,20
4,17 4,20 4,02 3,66

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?