Valtille huippupisteet Seuracupissa

Viialan Valtin Maija Oksa kiihdyttää vauhtiin T11-sarjan 60 metrillä. Viestissä 11 -vuotiaiden tyttökvartetti pinkoi uuden seuran ennätyksen. Aija Mansikka

Valtakunnallinen yleisurheilun joukkuekilpailu Seuracup täyttää tänä vuonna 20 vuotta. Piirikilpailujen ensimmäinen osa kilpailtiin viime viikolla Valkeakoskella.

Viialan Valtti lähti kisaan historiansa suurimmalla, ja kenties myös innokkaimmalla joukkueella 33 urheilijan voimin. Valkeakosken kentän katsomossa seuran banderolli oli näkyvästi esillä ja urheilijoiden poskia koristivat Valtin musta-oranssit värit.

Seuracupissa kilpaillaan 11–17-vuotiaiden sarjoissa. Sijoituksella ei ole merkitystä, vaan urheilijan tulos ratkaisee seuralle kertyvien pisteiden määrän. Lajien tulokset on pisteytetty seuracupin oman taulukon mukaisesti.

Kaikki sarjat lajeineen huomioiden kilpailtavia lajeja on kaikkiaan 36, joten kilpailu on erinomainen mittari seuran toiminnan tasosta. Kukin urheilija saa osallistua vain yhteen lajiin ja viestiin, joten kilpailussa pärjätäkseen seuralla pitää olla sekä määrää että laatua.

Viialan Valtti on useana vuonna peräkkäin kasvattanut pistesaalistaan. Vuonna 2015 seura sai kahdessa osakilpailussa yhteensä 8235 pistettä ja viime vuonna 9994. Nyt jo ensimmäisestä osakilpailusta kertyi 7139 pistettä. Toinen osakilpailu kilpaillaan Urjalassa 7. elokuuta.

Finaalipaikan tuntumassa

Seuracupissa kilpaillaan neljässä sarjassa kuntien asukasluvun mukaan jaettuna. Valtin puheenjohtaja Kari Lehtisen mukaan Valtti kilpailee jo nyt varteenotettavasti finaalipaikasta, johon pääsee 15 valtakunnallisesti parasta seuraa joka sarjasta. Ensi vuoden tavoitteeksi seura on asettanut finaalipaikan.

– Sen saavuttaminen vaatisi ennen kaikkea 15–17-vuotiaiden poikien saamista mukaan kilpailemaan.  Viialassa heikkoutena on, että sen ikäisiä urheilevia poikia ei tahdo löytyä. Valtakunnan kärkiseurat saavat apuja muiden lajien urheilijoista, ja tähän mekin olemme yrittäneet löytää yhteyksiä. Pitäähän Viialastakin löytyä urheilevia poikia, joiden taito ja fysiikka riittävät yleisurheiluun, sanoo Lehtinen.

Seuracupin ensimmäisessä osakilpailussa Valkeakoskella valttilaiset tekivät 19 omaa ennätystä. T13-sarjassa Neea Suhonen passitti historiaan 15 vuotta vanhan seuran keihäsennätyksen tuloksella 30,93. Tulos yltää sijalle 27 tämän vuoden Suomen tilastossa 190 urheilijan joukossa.

T11-sarjan tytöt Maija Oksa, Jenna Pentinniemi, Saara Kuha ja Vilja Hujanen juoksivat seuran ennätyksen 4x50m viestissä, eikä seuran toinen joukkuekaan jäänyt ennätyksestä kuin vajaan sekunnin. Juho Veikkolainen paransi omissa nimissään ollutta ennätystä P15-sarjan 2000 metrillä. Kaikki tulokset ovat nähtävissä osoitteessa www.tilastopaja.fi

Vauhtikin mukana

Toijalan Vauhdilta Seuracupiin osallistui pieni, mutta sisukas joukkue.  Parhaista tuloksista vastasivat P15 sarjan Topias Listo, T11 sarjan Anni Viljanen ja Laura Ratilainen sekä M17 sarjan Joni Uolamo.

Topias voitti 2000 metrin juoksun ylivoimaisesti ennätysajallaan 6.32,85. Anni otti hopeaa kiekonheitossa tuloksella 23,18 ja Laura pronssia pituushypyssä 3,80 kantaneella hypyllä.  Myös Joni sai pronssimitalin kaulaansa. Hänen 200 metrin ensikokeilussa kello pysähtyi aikaan 25,79.

Niukasti mitalien ulkopuolelle eli neljänsiksi sijoittuivat T13 sarjan tytöt Tyyne Sihvonen ja Jonna Uolamo. Tyyne osallistui 1000 metrin juoksuun ja sai ajakseen 4.06,12.  Jonna heitti keihästä metrilukemille 22,45.

Aija Mansikka ja Kari Uolamo

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?