Toijalan Pallo -49 järjestää avoimien ovien viikon

T

Toijalan Pallon vuonna 2008 syntyneiden joukkue valmistautuu peliinsä valmentajiensa kannustuksella. Valmentajat vasemmalta Jyri Erkkilä, Uula Seppänen, Janne Katoperä ja Niko Seppänen. Kuva: Jenny Ahlman.

oijalan Pallo järjestää Avoimet ovet -viikon viikolla kuusi eli 6.–12.2. madaltaakseen kynnystä tulla tutustumaan jalkapalloharrastukseen.

– Jokainen joukkue toivoo oman ikäluokkansa lajista kiinnostuneiden tulevan tutustumaan harjoituksiinsa, joissa on saatavilla myös lisätietoja niin joukkueen kuin seurankin toiminnasta, kertoo juniorijaoston puheenjohtaja Marko Ahlman.

Jos lapsi tai nuori haluaa osallistua harjoituksiin, tulee hänellä olla sisäpelikengät ja säärisuojat. Myös joukkueilta on lainattavissa muutamia suojia.

Toijalan Pallossa voi aloittaa jalkapallon harrastamisen minkä ikäisenä tahansa. Seurassa pelaa tällä hetkellä 10 joukkuetta.

– Nuorimmille tytöille, Prinsessoille, löytyy oma joukkueensa muiden joukkueiden muodostuessa enimmäkseen pojista. Myös muutama reipas tyttö löytyy näistäkin joukkueista, kertoo seuran puheenjohtaja Niko Sulin.

Tytöt voivat pelata ikäisiensä poikien joukkueessa tai vuotta paria nuorempien joukkueessa omien kykyjensä ja toiveidensa mukaan.

– Toijalan Pallo -49:ssä pelaa jalkapalloa lähes 300 lasta ja nuorta, jotka jakaisivat tätä liikkumisen iloa ja joukkuehenkeä mielellään vielä useammankin joukkuetoverin kanssa. Toivotammekin kaikki lajista kiinnostuneet uudet harrastajat erittäin tervetulleiksi mukaan kaikkiin ikäryhmiimme, toteaa Niko Sulin.

Mikäli riittävästi kiinnostuneita löytyy, myös 2000 syntyneille on mahdollista saada oma joukkue yhdessä tällä hetkellä vanhimpina pelaavien 2001 syntyneiden kanssa.

– Joukkueeseen sopisi hyvin mukaan myös muutama 1999 syntynyt yli-ikäisyysluvalla. Tässä ikäluokassa tosin uusien pelaajien ilmoittautumisella alkaa jo olla kiire piirin ensi kesän pelejä ajatellen, toteaa juniorijaoston puheenjohtaja Marko Ahlman.

Tietoja harjoitusajoista ja yhteystietoja löytyy seuran nettisivuilta www.tp-49.fi.

Avoimien ovien harjoitukset viikolla 6 eli 6.–12.2.: 2001–2002 syntyneet (1999–2000) ma klo 18.30–20 Toijalan Yhteiskoulu. 2003, 2004 ja 2005 syntyneet to klo 17–18.30 Monitoimihalli. 2006 syntyneet ma klo 18–19.15 Monitoimihalli tai la klo 10–11.30 Valkeakosken palloiluhalli. 2007 syntyneet to klo 18–19.30 Toijalan Yhteiskoulu. 2008 syntyneet ma klo 17–18 Monitoimihalli. 2009 syntyneet ma klo 17–18 Monitoimihalli. 2010 syntyneet ke klo 18–19 Arvo Ylpön koulu. Prinsessat (2007–2011 syntyneet tytöt) ke klo 17–18 Arvo Ylpön koulu. Ritarit (2011–2012 syntyneet pojat) su klo 12–13 Arvo Ylpön koulu.

Toijalan Pallon varapuheenjohtaja ja juniorijaoston puheenjohtaja Marko Ahlman (vas.) ja seuran puheenjohtaja Niko Sulin toivottavat jalkapallosta kiinnostuneet mukaan harjoituksiin. Toijalan Markkinoilla miehet pyörittivät leikkimielistä pallokisaa ja esittelivät Lastumäen tekonurmi -hanketta. Kuva Jenny Ahlman.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?