Toni Niskalasta Toijalan Pallon vuoden pelaaja

Vuoden tyttöpelaajan Emmi Lappalaisen peliminuutit kertyivät poikien D 12-joukkueessa.
Vuoden tyttöpelaajan Emmi Lappalaisen peliminuutit kertyivät poikien D 12-joukkueessa. Kuvat: Jukka Koskinen.

Toijalan Pallo -49:n jalkapallokausi 2015 päättyi palkintojenjakotilaisuuteen Akaan lukion auditoriossa. Seuran puheenjohtaja Juha Pietikäinen kertasi lyhyesti pelikautta, joka oli hyvin työntäyteinen ja tapahtumarikas. Siihen kuuluivat muun muassa Osoitteena futis – hanke, Hunajahulinat-junioriturnaus ja Pomppis-kerho.

Juniorijaoston puheenjohtaja Brita Salminen totesi kuluneen kauden osoittaneen yhteistyön voiman.

– Kun kausi puetaan sanoiksi, tämäkin on ollut valtavan hienoa aikaa.

Prinsessat- ja Ritarit-ryhmät kasvoivat lähes 70 nappulan joukoksi. Seuran toive on, että joukkueet pysyvät koossa kaikissa ikätyhmissä ja uusia pelaajia tulee lisää. Myös harjoitusolosuhteiden kohentuminen lähiaikoina on iso toive. Tällä juniorivastaava viittasi jalkapallonurmi- eli tekonurmihankkeeseen, jota on viritelty kesän aikana.

Akaaseen halutaan tekonurmi

Jalkapallonurmi Akaaseen -hanke on ajankohtainen myös ex-topalainen Jarmo Kuusistolle, joka on Palloliiton liittovaltuuston edustaja ja liiton Respect-valiokunnan jäsen. Kuusisto puhui Toijalan Pallon palkintojenjakotilaisuudessa.

Kuusisto ja seuran edustajat ovat keskustelleet hankkeesta Akaan kaupungin edustajien  kanssa. Kuusiston mukaan näitä jalkapallonurmia on Suomessa tällä hetkellä 360. Pienin kunta on 1800 asukkaan Marttila, josta tällainen kenttä löytyy. Pohjatöineen ja valoineen kenttiä on tehty 300 000 eurolla.

Toijalan Pallo-49:n palkitut jalkapallokaudella 2015

Edustusjoukkueen vuoden pelaaja: Toni Niskala. Etusivun pelaaja: Jukka Saari. Taistelija: Joonas Pietikäinen. Harjoittelija: Sampsa Laakso. Tulokas: Tero Tromstedt. Herrasmiespelaaja: Janne Hevonoja.

Kakkosjoukkue TP-49/Peli-Veikot: Vuoden harjoittelija: Ere Salmi. Vuoden tulokas: Aleksi Pääskynkivi. Pelaajien äänestämä joukkuepelaaja: Toni Pöhö. Vuoden taistelija: Timo Töppärä. Paras pelaaja: Joonas Pietikäinen.

Naisjoukkueen palkitut: Milla Jokinen, Essi Jokinen, Eeva Veijola.

B-juniorien palkitut: Antero Klemola, Niko Mustonen, Jeremia Ponto.

Pojat C 14 palkitut: Aatu Ahlfors, Ville Jokela, Joonas Toivonen. Piirin lahjoittama pelipallo: Viljami Hyvärinen.

Pojat D 12 palkitut: Joonas Anttila, Eemeli Rantanen, Elias Stén, Valto Välimäki. Pelipallo: Veikko Vesanen.

Pojat E 11 palkitut: Juuso Heikkinen, Jesse Juomoja, Aleksi Sorsa. Pelipallo: Joonatan Inkinen.

Pojat E 10 palkitut: Eeli Jantunen, Severi Kivimäki, Topias Mansikka. Pelipallo: Aapo Porra.

Pojat F 9 palkitut: Lenni Lundell, Toni Matilainen, Arttu Sinkkonen. Pelipallo, Niklas Jokela.

Pojat F 8 palkitut: Aatu Nyström, Luka Torkkel, Vinski Välimäki. Pelipallo: Sisu Ilomäki.

Pojat F 7 palkitut: Johannes Miekka, Valtteri Sinkkonen, Mitja Torra. Pelipallo: Rasmus Ilottula.

Fair Play -pelaaja: Kaapo Silmonen. Fair Play-joukkue: Pojat F 9. Vuoden tyttöpelaaja: Emmi Lappalainen. Sepon malja: Miko Jamrozinski. Juniorityön palkinto: Marko Ahlman.

Poikien C 14-joukkueen palkittavia odottelevat Niko Sulin (vas.), Marjo Ahlman, Brita Salminen, sekä Tommi Nieminen.
Poikien C 14-joukkueen palkittavia odottelevat Niko Sulin (vas.), Marjo Ahlman, Brita Salminen, sekä Tommi Nieminen.
Joonas Pietikäinen palkittiin edustusjoukkueen taistelijana sekä kakkosjoukkueen parhaana pelaajana.
Joonas Pietikäinen palkittiin edustusjoukkueen taistelijana sekä kakkosjoukkueen parhaana pelaajana.
C-juniori-ikäinen Joona Miekka sai Toijalan Pallon kasvatin Juho Pirttijoen lahjoittaman pelipaidan. Joonan ura menee hienosti eteenpäin, sillä kesän pelit ovat pääosin sujuneet HJK:n sinivalkoisessa peliasussa.
C-juniori-ikäinen Joona Miekka sai Toijalan Pallon kasvatin Juho Pirttijoen lahjoittaman pelipaidan. Joonan ura menee hienosti eteenpäin, sillä kesän pelit ovat pääosin sujuneet HJK:n sinivalkoisessa peliasussa.
B-juniorit ottivat pronssia piirin III-divisioonassa 7v7-sarjassa. Eturivissä valmentaja Uula Seppänen (oik.) ja vieressä joukkueenjohtaja Ilpo Rantanen.
B-juniorit ottivat pronssia piirin III-divisioonassa 7v7-sarjassa. Eturivissä valmentaja Uula Seppänen (oik.) ja vieressä joukkueenjohtaja Ilpo Rantanen.