
Tiina Kyrölän jakamia heijastimia vastaanottamassa Aini Rantala (vas.), Ronja Kaukiainen, Noora Hakala ja Emilia Ahlgren.
Akaalainen Hinauskuljetus Kyrölä Oy lahjoitti torstaina Nahkialan koulun oppilaille heijastimet.
— Tiellä näkee liikaa lapsia, joilla ei ole heijastimia. Lasten turvallisuuden tähden toivoisimme, että saisimme vähennettyä liikennevahinkoja. Tänä päivänä niitä on valitettavan paljon, sanoo yhtiön edustaja Tiina Kyrölä.
Lahjoitustilaisuuden aluksi koululla työelämään tutustumassa olleet 9.-luokkalaiset Milja Vintola, Aleksi Lahti, Akseli Kivistö-Rahnasto ja Emilia Tuominen esittivät koululaisille pienen näytelmän heijastimien käytön tärkeydestä.
180 oppilaan Nahkialan koulun rehtori Bjarne Illman korostaa heijastimen käytön tärkeyttä.
– Autoon voi saada aina varaosia, mutta varapäitä meillä ei ole, toteaa rehtori.
Valtakunnalliseen SOS-hinausketjuun kuuluva Hinauskuljetus Kyrölä on perustettu 2013. Yrityksellä on kolme hinausautoa sekä hiab-auto.
Jasper Hjorth
Kirjoittaja on Toijalan yhteiskoulun 9.-luokkalainen, joka oli viime viikon tutustumassa työelämään Akaan Seudussa.
Viimeisimmät kommentit