67 vuotta vanha seuran ennätys Ville Niemisen nimiin Akaan mestaruuskisoissa

Akaan kaupunginmestarit miesten kuulakisassa: vasemmalta hopeamitalisti Jussi Mattila, keskellä mestaruuden voittanut Ville Nieminen ja oikealla pronssille sijoittunut, viime talvena korkeushypyssä SM-hallien Suomen mestaruuden M35-sarjassa voittanut Teemu Salminen. Kuva: Tuulikki Moisio
Akaan kaupunginmestarit miesten kuulakisassa:  hopeamitalisti Jussi Mattila (vas.), mestaruuden voittanut Ville Nieminen ja pronssille sijoittunut, viime talvena korkeushypyssä SM-hallien Suomen mestaruuden M35-sarjassa voittanut Teemu Salminen. Kuva: Tuulikki Moisio

Yleisurheilun Akaan kaupunginmestaruudet ratkottiin kauniina kesäiltana 20. elokuuta Akaan keskusurheilukentällä. Kisoihin osallistui kuta kuinkin sata urheilijaa. Tällä kertaa mukana oli useita kilpailijoita myös muilta paikkakunnilta, sillä kisat olivat paitsi kaikille avoimet, myös viralliset SUL:n kilpailukalenterissa olevat kilpailut.

Sarjoja kisoissa oli 7-vuotiaista aikuisiin. Jo usean vuoden ajan erityisesti miesten kuulantyöntökilpailusta on muodostunut muutaman vakio-osallistujan mittelö, yhtä aikaa sekä totinen että leppoisa kisa – eikä tämä vuosi tuonut poikkeusta.

Kisaan osallistui tällä kertaa 7 työntäjää. Pisimmän kaaren 14,25 metriä pukkasi Kangasniemen Kalskeen Ville Siiskonen. Akaan mestariksi sen sijaan selvitti itsensä 23-vuotias Toijalan Vauhdin Ville Nieminen, joka passitti samalla yhden Toijalan Vauhdin vanhimmista seuran ennätyksistä historiaan. Ville otti tuloksellaan 13,13 ennätyksen nimiinsä Risto Mäntykoskelta, jonka seuran ennätys 13,02 on peräisin vuodelta 1948.

Villen vanhemmat kilpakumppanit kävivätkin heti tuoreeltaan paiskaamassa kättä uuden ennätyksenhaltijan kanssa.

­– Mukava juttu tuo seuran ennätys, oma ennätys parani samalla lähes 60 sentillä, kolme peräkkäistä Akaan mestaruutta kuulassa voittanut Ville Nieminen kommentoi tyytyväisenä.

Mestaruuskisojen hopeamitalin otti Jussi Mattila tuloksella 10,86 ja pronssia Vauhdin Teemu Salminen tuloksella 10,47. Myös Jussi työnsi kisassa oman ennätyksensä. Mies kertoo innostuneensa lajista pari vuotta sitten, kun näki nykyisiä kilpakumppaneitaan harjoittelemassa.

­– Tämä kesänä ei ole kuin neljä kilpatyöntöä alla, kisa meni siihen nähden ihan mukavasti.

Pronssille sijoittuneen Vauhdin Teemu Salmisen sen sijaan näkee usein urheilukentillä harjoittelemassa ja kilpailemassa.

– Nyt tuli sellainen keskiverto tulos, ihan ok, hän kommentoi kisan jälkeen.

Teemun vahvin laji on kuitenkin korkeushyppy, jossa hän saavutti viime talvena peräti SM-hallien Suomen mestaruuden M35-sarjassa tuloksella 172.

– Kohtalaisesti tulee kisoissa käytyä, halli- ja ulkokisat mukaan lukien tällä kaudella on takana 20 kisaa sekä korkeudessa että kuulassa, myös jäärata-ajoa harrastava Teemu kertoo.

– Seuraava tavoite taitaa olla Vauhdin 10-ottelu syyskuussa. Parina aikaisempanakin vuonna olen siihen osallistunut.

Paula Leppäkorpi naisten kuulamestariksi

Naisten kuulakisa oli tänä vuonna kolmen naisen kamppailu. Mestaruuden otti tuloksella 8,38 Vauhdin Paula Leppäkorpi, joka samoin menestyi viime talven SM-halleissa erinomaisesti häviten pronssimitalin N30-sarjassa vain muutamalla sentillä. Hopealle Akaan mestaruuskisoissa sijoittui Irina Laasala tuloksella 7,64 ja pronssille Johanna Hyrkäs tuloksella 7,27.

Kaiken kaikkiaan Akaan mestaruuskisoissa vallitsi mukava kisatunnelma. Useimmissa nuorten lajeissa oli hyvä osallistujamäärä molemmista akaalaisista seuroista eli Toijalan Vauhdista ja Viialan Valtista, vaikka kisat olivatkin kaikille avoimet seuraan tai paikkakuntaan katsomatta. Toimitsijatehtävistä huolehdittiin samoin näiden kahden seuran toimesta yhteistyössä. Akaan mestaruuskisoista kun oli kyse, mitalit tulivat Akaan kaupungilta. Ensi vuonna Akaan mestaruuksista kisataan vuorostaan Viialan urheilukentällä.

Kokonaistulokset löytyvät Toijalan Vauhdin kotisivuilta.

Tuulikki Moisio