
Palokuntalaiset Konhon sillalla. Kuljettajana Yrjö Nyrö, kuskin vieressä edessä VPK:n päällikkö Aimo Säteri, seuraavassa rivissä Väinö Soljamo (vas.), Erkki Salminen, Pentti Virta ja takana Reijo Haulivuori (vas.), Eero Otava ja Toivo Wahlroos. Kuva Väinö Soljamon albumista.
Akaan Seudussa 8.7. kerrottiin Toijalan VPK:n ensimmäisestä paloautosta, joka on yhä ajokuntoinen ja löytyy Parkanosta. Vanhassa, Konhon sillalla otetussa kuvassa oli tunnistamatta kaksi palokuntalaista. Kuljettaja on Yrjö Nyrö ja toinen nimeä vailla ollut mies kyydissä on Pentti Virta, joka soitteli asiasta toimitukseen.
Hämeenlinnassa nykyisin asuva ja Toijalan VPK:ssa toiminut Virta kertoo itsekin ajaneensa kyseistä paloautoa. Hän arvioi, että kuva on otettu vuosina 1963–65.
– Tulimme silloin Valkeakoskelta palokuntien välisestä kisasta, Virta kertoo.
Virran mielestä Toijalan VPK:n ensimmäinen paloauto pitäisi saada takaisin Toijalaan.
Pääjohtajan autokuljettaja
Autokuljettaja Yrjö Nyrö muutti naimisiin mentyään Hyvinkäälle 1960 ja toimi aluksi VR:n konepajalla erilaisissa kuljetustehtävissä. Hän jatkoi myös VR:n palokunnassa.
– Minulla oli lupa ajaa kiskoillakin ja ratapihalla tuli liikuteltua usein töissä päivystyveturiakin.
Vuonna 1977 Nyrö komennettiin VR:n pääjohtajan valan tehneeksi autonkuljettajaksi. Tästä tehtävästä hän jäi eläkkeelle 1993.
– Kaikkein pisimpään kuljetin Eino Saarista. Hieno mies kaikin puolin, kertoo Nyrö.
Akaassa Yrjö Nyrö poikkeaa silloin tällöin muun muassa vanhempien haudalla. Tuttuja täältä tulee silloin tällöin vastaan, nykyisin ymmärrettävästi harvemmin.
Viimeisimmät kommentit