Kylmäkosken 4H-yhdistykselle 16 380 euron avustus

Akaan perusturvalautakunta on myöntänyt Kylmäkosken 4H-yhdistykselle 16 380 euron avustuksen palkkaus- ja matkakuluihin. Yhdistys käyttää avustuksen toiminnanjohtajan palkkaukseen sekä nuorisotoiminnan kehittämisestä ja työllistämistoiminnasta aiheutuviin matkakuluihin.

Perusturvalautakunta äänesti avustussummasta. Yhdistyksen anoman 18 200 euron myöntämistä esitti lautakunnan jäsen Heli Piirainen (vihr), ja häntä kannattivat Bjarne Illman (kok) ja Risto Kajanto (Akaan sit.). Lautakunta hyväksyi äänin 6-3 perusturvajohtaja Elina Anttilan esittämän 16 380 euroa. Avustusta on pienennetty talouden tasapainottamisohjelman mukaisesti 10 prosentilla.

Kylmäkosken 4H-yhdistyksen toimintaan kuuluu muun muassa kerhoja ala-asteikäisille, kuntouttavaa työtoimintaa, kotisiivous- ja pihapalvelua sekä hautojenhoitoa. Yhteistyössä kaupungin kanssa yhdistys pyörittää toimintaa Kylmäkosken nuorisotilalla.

Kommentoi

Sinun tulee olla kirjautunut kirjoittaaksesi kommentin.

Haluaisitko lukea artikkeleita enemmänkin?